قالب وردپرس درنا توس
خانه / اشنایی با داروهای گیاهی / اگر سنگ کلیه دارید از گیه دارویی حلبوب استفاده کنید؟
حلبوب
حلبوب

اگر سنگ کلیه دارید از گیه دارویی حلبوب استفاده کنید؟

اگر سنگ کلیه دارید از گیه دارویی حلبوب استفاده کنید؟

حلبوب چیست؟

یکی دیگر از گیاهان دارویی که امروز به معرفی ان می پردازیم گیاه دارویی حلبوب است . حلبوب گیاهی است از خانواده  Compositae، علفی، چند ساله و خیلی کوچک به طوری که  قسمت عمده  گیاه گسترده روی زمین است. برگ ها آن تخم مرغی، در قسمت پایین باریک تر و در قسمت نوک برگ پهن تر است و به شکل گوش موش می باشد. ساقه هاگل دهنده آن شلاقی بلند و خمیده است که در انتها آن طبقی با گل ها لوله ای زرد در فصول بهار و تابستان ظاهر می شود. پشت برگها و ساقه  آن همگی پوشیده از کرک سفید می باشد. این گیاه از علف ها هرز سمجی است که به صورت گیاه غالب در چمن زارها خشک می روید. در کوهستان ها می روید. در ایران نیز در نظیر همین نقاط در شمال ایران در دامنه ها البرز، در گیلان و ایسپیلی ییلاق، در شمال غرب ایران در قره داغ و جنگل حسن بیگلو به طور خودرو شناسایی شده است.
نام ها دیگر این گیاه در طب سنتی عبارت است از:حریف الاملس – خصی ھرمس – لیثور سطس – طفرہ

طبیعت آن: گرم و خشک است.

ترکیبات شیمیایی: تانن – یک ماده  تلخ – یک رزین – کمی لعاب – در خاکستر گیاه مقدار قابل ملاحظه ای منگنز مشخصں شده است – در ریشه  گیاه ماده  اینولین وجود دارد.

خواص  حلبوب :

یک صد و پنجاه گرم از تمامی گیاه تازه را همراه با ریشه  آن شسته و در یک لیتر آب جوش دم کنید و آب صاف کرده  آن را با عسل و قند شیرین کرده و در طول روز فنجان، فنجان بنوشید. مسهل رطوبت ها و صفرا می باشد، خیلی مدّر است، سنگ کلیه را دفع می کند، اثر مفیدی روی کبد دارد، آب آوردگی نسوج را برطرف می کند، تنگی نفس را رفع می کند، در مورد نقرس و گریپ نتایج شفابخش دارد

مطلب پیشنهادی

گیاه ماردارو

همه چیز در مورد گیاه ماردارو!!

همه چیز در مورد گیاه ماردارو!! طریقه استعمال ماردارو ۱- برای درمان یبوست: ده گرم …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *