قالب وردپرس درنا توس
خانه / دانستنیهای مفید پزشکی و رژیم غذایی / اگر میخواهید لبخندی زیبا با دندان هایی سفید داشته باشید این نکات را جدی بگیرید!!
علت تغییر رنگ دندانها
علت تغییر رنگ دندانها

اگر میخواهید لبخندی زیبا با دندان هایی سفید داشته باشید این نکات را جدی بگیرید!!

اگر میخواهید لبخندی زیبا با دندان هایی سفید داشته باشید این نکات را جدی بگیرید!!

 علت تغییر رنگ دندانها:

رنگ غیرطبیعی دندانها ممکن است به دلیل عوامل متعددی باشد. رنگ دندانها در میان افراد متنوع و متفاوت است. دندانهای ثانویه (دایمی) معمولاً تیره تر از دندان های اولیه (شیری) هستند. همچنین دندانها به طور طبیعی با افزایش سن به میزان خفیف تیره تر می شوند. اگر چه تغییر رنگ غیرطبیعی گاهی به دلیل تغییرات داخل  دندان ها ایجاد می شود ولی بهداشت به دندانها در سطح پایین، همچنین استفاده از دخانیات و نوشیدن قهوه و چای به تغییر رنگ دندان ها کمک میکند. یک علت شایع تغییر رنگ دندان ها، تشکیل پلاک دندانی (رسوبی از خرده های غذایی، بزاق و باکتریها) روی سطح دندانها میباشد. دندان هایی که از روی آنها پلاک تشکیل شده غالباً زرد مایل به قهوه ای هستند.tooth

نوشیدن زیاد یا مکرر چای و قهوه و استفاده از دخانیات و نیز داروهای مایع که حاوی آهن هستند ممکن است سطح دندان ها را رنگی کنند. همچنین دادن برخی داروها به اطفال دردوران رشد دندان های ثانویه(دایمی) نیز ممکن است باعث تغییر رنگ دندانها شود. فلوئوروزیس شرایطی است که در آن به دلیل افزایش فلوئور طبیعی در آب برخی از مناطق دنیا روی دندان ها لکه های رنگی ایجاد می شود.

ممکن است دندان در ادامه التهاب غیرقابل برگشت پولپ وقتی بافت نرم مرکز پولپ یا دندان میمیرد، تیره تر از حالت طبیعی شود. درمان کانال ریشه نیز ممکن است سبب تیره شدن دندان شود (اگر ماده ای که برای پر کردن دندان استفاده شده تیره باشد) رنگی شدن سطح دندان ها به صورت معمول و رایجی با لایه برداری و صیقل دادن دندان ها به وسیله دندانپزشک یا بهداشت کار دهان انجام می شود. اگر رنگ شدگی دندان شدید باشد می توان با استفاده از مواد شیمیایی آن را سفید کرد.

سفید‌کننده‌ای به‌نام مریم گلی:

جویدن برگ‌های تازه مریم گلی یکی از بهترین روش‌های طبیعی برای از بین‌بردن رنگ دندان به‌ویژه تغییر رنگ‌های ناشی از مصرف بیش از حد چای یا قهوه است. برای افزایش میزان اثرپذیری مریم گلی، کافی است چند برگ تازه مریم گلی را به‌خوبی بجوید و بعد میکس شده 5 گرم برگ مریم گلی تازه را روی دندان‌های خود ماساژ دهید. تکرار این ماساژ هر شب در مدت زمان کوتاهی کمک می‌کند تا سفیدی از دست رفته به دندان‌های‌تان باز گردد.

لک‌زدایی با گل زنبق:

قطعا تا امروز درباره لک‌های دندان شنیده‌اید که یک یا چند دندان با وجود آن‌که سفید و سالم هستند اما به‌دلیل داشتن لک و تغییر رنگ کوچکی جذابیت و زیبایی اولیه خود را ندارند. برای درمان این لک‌های کوچک که ناشی از مصرف مواد‌غذایی و نوشیدنی‌هایی مثل چای و قهوه است می‌توانید از گیاه زنبق و نعنا استفاده کنید. برای این کار لازم است گیاه تازه زنبق و نعنا را در مخلوط کن ریخته و آن‌ها را به‌خوبی مخلوط و ریز کنید. سپس از این مخلوط برای ماساژ دادن دندان لک شده استفاده کنید.

این توصیه‌ها را جدی بگیرید:

اگر چه راهکارهایی متنوعی برای درمان تیرگی و لک شدن دندان و تغییر رنگ آن در طب مدرن و طب سنتی وجود دارد اما مراقبت‌های اولیه از دندان نیز در حفظ سلامت و تندرستی دندان و بازگرداندن سلامت و زیبایی آن نیز موثر است. بنابراین هرگز فراموش نکنید که حداقل 2 بار در روز دندان‌های‌تان را مسواک کنید. حتما پیش از خواب از نخ دندان برای از بین بردن مواد زائد باقی مانده در فواصل دندان‌ها استفاده کنید و از یاد نبرید که تنها زیبایی و آراستگی ظاهری دندان‌ها ملاک نیست. سعی کنید هر 6 ماه یک بار به دندان‌پزشک برای بررسی وضعیت دندان‌ها مراجعه کنید.

مطلب پیشنهادی

دندانپزشک کودکان معلول

ویژگی های دندانپزشک کودکان معلول

ویژگی های دندانپزشک کودکان معلول   – توجه داشته باشید اهمیت دندانهای شیری به نوبه …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *