قالب وردپرس درنا توس
خانه / اشنایی با داروهای گیاهی / اگر میخواهید ناراحتی پوست خود را درمان کنید از گیاه خطمی استفاده کنید؟
گیاه خطمی
گیاه خطمی

اگر میخواهید ناراحتی پوست خود را درمان کنید از گیاه خطمی استفاده کنید؟

اگر میخواهید  ناراحتی پوست خود را درمان کنید از گیاه خطمی استفاده کنید؟

گیاه خطمی  چیست؟

یکی دیگر از گیاهان دارویی که امروز به معرفی ان می پردازیم گیاه دارویی خطمی است . گیاه خطمی گیاهی است از خانواده  پنیرک، Malvaceae که شکل کلی آن شبیه سایر خطمی ها درختی است ولی گل ها آن در آغاز باز شدن سفیداند، روز دوم صورتی و روز سوم به رنگ سرخ در می آیند و به همین دلیل به فرانسوی و انگلیسی آن را نوعی گل سرخ متغیر نامیده اند. گل هاآن پرپر است و در اواسط پاییز باز می شود و تا قبل از شروع سرما باقی می ماند. این درختچه بومی چین است و در ایران نیز در شمال کاشته می شود.
نام ها دیگر این گیاه در طب سنتی عبارت است از: ترتر – گل عجایب

خواص  برگ خطمی :

بیست گرم از آن را در یک لیتر آب جوش بریزید و در با ظرف را ببندید و پس از خنک شدن هر صبح، ظهر و شب یک فنجان از آب آن را با عسل شیرین کرده بنوشید. خون را صاف می کند، ورم ها را تحلیل می برد، سینه را نرم کرده و سرفه را تسکین می دهد، مسکن دردهاست، از خون روی مفرط و غیرعادی در قاعدگی جلوگیری می کند، قطره قطره ادرار کردن که همراه با درد یا سوزش باشد را برطرف می سازد، برای بیماری ها چشمی خوب است.

له شده  تازه  آن را اگر روی زخم ها یا آبسه ها بگذارید التیام بخش است، برای رفع ناراحتی ها پوستی تجویز می شود، برای تحلیل بردن ورم ها به کار می رود.

خواص گل خطمی :

بیست گرم از آن را در یک لیتر آب جوش بریزید و در با ظرف را ببندید تا دم بکشد، بعد آب صاف کرده  آن را با عسل شیرین کرده و هر صبح، ظهر و شب یک فنجان بنوشید. مبرد است و تب را کاهش می دهد، خون را تصفیه می کند، ورم ها را تحلیل می برد، سینه را نرم کرده و سرفه را تسکین می دهد و برای ناراحتی ها ریوی خوب است، مسکن درد می باشد، برای قطع خون روی مفرط و غیرعادی در قاعدگی و رفع قطره قطره ادرار کردن همراه با درد یا سوزش مفید است، بیماری ها چشمی را برطرف می کند.

تازه  آن را بکوبید و ضماد کنید. برای آبسه ها و زخم ها التیام بخش است، ناراحتی ها پوستی را برطرف می  کند، ورم ها را تحلیل می برد.

خواص ریشه خطمی :

ده تا سی گرم نیم کوب کرده  آن را در یک لیتر آب جوش دم کنید، بعد آب صاف کرده  آن را با عسل شیرین کرده روزی سه فنجان به ترتیب میل کنید. سرفه را تسکین می دهد.

مطلب پیشنهادی

گیاه ماردارو

همه چیز در مورد گیاه ماردارو!!

همه چیز در مورد گیاه ماردارو!! طریقه استعمال ماردارو ۱- برای درمان یبوست: ده گرم …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *