قالب وردپرس درنا توس
خانه / بیماریهای چشم وگوش / اگر می خواهیدسندرم منیر را بهتر بشناسید؟
سندرم منیر گوش
سندرم منیر گوش

اگر می خواهیدسندرم منیر را بهتر بشناسید؟

 اگر می خواهیدسندرم منیر را بهتر بشناسید؟

سندرم منیر چیست؟

این بیماری بخشی از گوش داخلی را که مسئول کنترل تعادل است گرفتار میکند. گوش داخلی مجموعه  ظریفی از  پرده ها  پایانه های عصبی است که به حرکت پاسخ میدهند. وقتی این بخش از گوش سرگیجه شدید میشود که فقط با گذشت زمان می توان آن را برطرف کرد. سندرم منیر بیماریپیچیده ای است که معمولاً علت روشنی ندارد.

این بیماری معمولاً به صورت حملاتی ظاهر میشود که با شنیدن صدا زنگ در گوشها، سرگیجه  شدید، کاهش شنوایی، احساس فشار در گوش ها و گاهی تهوع و استفراغ مشخص می شود. حملات ممکن است متناوب و شدت آنها نیز متغیر باشد. اما گاهی آنقدر مکرر و شدید است که بیمار تحمل خود را از دست میدهد. به طور طبیعی مایع موجود در گوش داخلی شما  دو حفره بالونی شکل قرار دارد. هدف این مایع کمکبه درک وضعیت سر در فضاست. این کار توسط مجموعه ای از گیرندههای گوش  داخلی که به حرکتحساس هستند انجام میشود.

در این بیماری، منیر تعادلی ویژه  مایع در گوش داخلی را برهم میزند. این مایع ایجاد فشار میکند که سرانجام موجب پارگی پرده ظریف داخلی می شود. در این مورد مصرف داروهایی که مربوط به سردرد و سرگیجه است وهمچنین دود عنبر نسا تاحدی مؤثر خواهد بود.

علل سندرم منیر:

علت بیماری هنوز ناشناخته است، اما احتمالاً عواملی مانند اثرات هورمونی و مواد عصبی- شیمیایی غیرطبیعی بر جریان خون، واکنش‌ها آلرژیک، بیماری‌ها خود ایمنی و سابقه خانوادگی مثبت در بروز این بیماری موثر هستند.

علائم سندرم منیر:

علائم این بیماری ناشنوایی حسی- عصبی متغیر و پیش رونده، وزوز گوش یا احساس صدا بلند در گوش، احساس پری یا سنگینی در گوش، احساس سرگیجه شدید همراه با استفراغ یا تهوع است.

ولی سه نشانه سرگیجه شدید، وزوز گوش و ناشنوایی حسی- عصبی از مهم‌ترین علائم ابتلا به سندرم منیر است.

سرگیجه معمولاً مشکل اصلی بیماران است، با این حال تا به حال هیچ آزمون تشخیص قطعی برای این بیماری یافت نشده است.

درمان سندرم منیر:

درمان در بیماری منیر ابتدا به صورت درمان طبی و دارویی و نهایتاً درمان جراحی است.

از نظر درمان بهتر است به بیمار اطمینان و آرامش دهیم. تجویز یک آرامبخش گاهی به بهبود بیماری کمک می‌کند. اعتقاد بر این است که غذا فرد بی نمک باشد و به جا نمک طعام از کلرور پتاسیم یا کلرور آمونیوم استفاده شود. گاهی اسیدنیکوتینیک نیز مؤثر است. برخی داروها گروه آنتی هیستامین نیز ممکن است مؤثر واقع شوند.

البته همه این موارد بعد از معاینه بیمار بایستی توسط پزشک معالج و در صورت لزوم تجویز گردد.

رژیم غذایی در این زمینه توصیه می‌شود که در آن مایعات، محدود نیست، اما از آشامیدن آب به مقدار زیاد خودداری شود. پروتئین محدود نیست، اما کلسیم در موارد نیاز و سدیم خوراکی بسیار کم مصرف شود. تمام غذاها بدون نمک مصرف شوند و از تخم مرغ، گوشت و نان بی نمک می‌توان به طور دائم در رژیم غذایی استفاده کرد.

در صورتی که به درمان‌ها دارویی پاسخ منفی داده شود و حملات ناتوان کننده سرگیجه ادامه یابد، از درمان جراحی استفاده می‌شود.

هنگام سرگیجه فرد باید بنشیند یا هنگام درازکشیدن، چشم‌ها را باز نگه دارد و به یک نقطه خیره شود.

حملات سرگیجه ممکن است بین چند دقیقه تا حتی چند ساعت طول بکشد و با وزوز گوش و کاهش شنوایی همراه باشد. شروع سرگیجه‌ها ناگهانی است و گاهی شدت سرگیجه به حدی است که بیمار قادر به راه رفتن و ایستادن نیست.

همچنین تشویق بیمار به نوشیدن مایعات و پرهیز از مواد کافئین‌دار مانند نوشابه‌ها، قهوه، چای پررنگ و نهایتاً بهبود وضعیت روانی و اجتماعی در این بیماران با انجام اقدامات موثر توصیه می‌شود.

زمینه‌ها بروز یا تشدید سندرم منیر:

آلرژی

اختلالات متابولیکی مثل دیابت

اختلالات عروقی مانند میگرن

عفونت‌ها ویروسی

سیفلیس گوش

مطلب پیشنهادی

اور یون

طب سنتی در درمان ورم غد بناگوش (اور یون)

طب سنتی در درمان ورم غد بناگوش (اور یون)   انجیر: مقداری انجیر را در …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *