اگر گرفتار سیل شدیم چه کنیم؟!


اگر گرفتار سیل شدیم چه کنیم؟!

اگر گرفتار سیل شدیم چه کنیم؟!

سیل

سیل شایع ترین بلای طبیعی در کل دنیا محسوب می شود و تقریباً در تمامی کشور جهان وجود دارد. ۷ درصد از کل سیل های دنیا در هند و بنگلادش روی می دهد و در بیشتر کشورها بیش از سایر انواع بلایا موجب مرگ و میر می شوند. جریان سیل سبب حمل مقادیر زیادی نخاله و رسوبات میگردد و چنانچه سیلاب حاوی نخاله باشد، میزان تخریب و خسارات ناشی از سیل سه برابر بیش از سیل حاوی آب خالص است. افرادی که در جریان سیل آبسرد خفه شده اند و پس از ۴۰ دقیقه CPR موفق به حیات بازمیگردند در اکثر مواقع هیچ عارضه مغزی در آنها باقی نمی ماند. به دلیل اینکه اب سیلاب الوده و غلیظ است لذا در افراد غرق شده در آب آلوده سیل، نیاز به تجهیزات تکمیلی احیاء نظیر وسایل لوله گذاری (انتوباسیون) وجود دارد. بیشتر جراحات ناشی از سیل عبارتست از پارگی نسوج و سائیدگی ها. با این حال شایعترین علل مرگ و میر در سیل به ترتیب خفگی، تروما و سکته قلبی میباشند. جراحات ناشی از سیل حتماً نیاز به پانسمان و شستشوی دقیق دارند. پس از سیل در هند و فیلیپین موارد بسیاری از مارگزیدگی گزارش شده و برق گرفتگی نیز امری شایع است. چون ممکن است سیلاب به مخازن سوخت اسیب برساند لذا مقادیری از سوخت قابل اشتعال در روی اب شناور خواهد شد و خطر آتش سوزی و انتشار آن توسط سیلاب وجود داد. پس از سیل احتمال شیوعبیماری های عفونی مانند اشرشیا کولی، شیگلا، هپاتیت و سالمونلا افزایش مییابد اما واکسیناسیون همگانی علیه حصبه و کزاز تنها برای بیماران خاص شرائط دا باید تجویزگردد.

آمادگی های مورد نیاز:

۱- برنامه های کنترل سیلاب و آبها سطحی (آب خیزداری و آب خوانداری، ساخت سد، سیل بند و...) ۲- مقررات شهرسازی و زمین شهری .۳-مقررات سازه ای ۴- ایجاد سیستم های پیشبینی، هشدار، اخطار و پایش ۵- داشتن برنامه تخلیه مدم و امدادرسانی در سیل ۶- استقرار دائمی مردم پس از بروز سیل در نقطه امن ۷- ذخیره اقلام امدادی و تجهیزات مورد نیاز برای پاسخ گویی بهتر ۸-ارتقاء آگاهی عمومی و برنامه های آموزشی همگانی

مشخصات سیل:

۱- وقوع آن ممکن است با یا بدون اخطار و هشدار باشد ۲بروز آن ممکن است تدریجی یا ناگهانی باشد ۳- یک نوع الگوی فصلی برای بروز سیل وجود دارد ۴- بیشترین علت آن عبارتست از فرسایش خاک و از بین رفتن پوشش گیاهی ۵- در جریان سیل نیاز به تخلیه محل مردم وجود دارد.

مشکلات خاص در مدیریت منطقه آسیب:

۱- مشکلات عدیده در دستیابی و اعزام به محل حادثه دیده ۲- دشواری در انجام عملیات نجات ۳- اختلال در ارائه خدمات بهداشت و وجود مشکلات پزشکی ۴- تخلیه مردم قبل از وقوع سیل  و از دست رفتن وسایل و اقلام امدادی ۶- امدادرسان در مقیاس وسیع و حمایت های طولانی مدت تا فصل برداشت بعدی

توصیه های لازم در هنگام سیل:

۱- در صورت اعلام هشدار سیل یا اخطار برای تخلیه محل، بلافاصله این کار را انجام دهید. ۲- منزل خود را در قعر رودخانه یا مسیل ها نسازید و به تاریخچه وقوع سیل در منطقه توجه کنید. ۳- در هنگام جریان یافتن سیل به مناطق مرتفع که بالاتر از سطح سیلاب هست، پناه ببرید. ۴- هرگز سعی نکنید که با ماشین از سیلاب فرار کنید زیرا سیلاب های با بیش از نیم متر از ارتفاع، خودرو را از حرکت باز می دارد و اتومبیل را در مسیر جریان خود به حرکت درمیآورد. ۵- جریان برق و گاز را قطع کنید، حتی اگر آنها بدلیل بروز سیل قطع شده باشند. ۶- مراقب خطوط برق قطع شده و سقوط کرده باشید. ۷- در سیلابها خطر شیوع عفونت ها و انتقال مار به مناطق مسکونی زیاد است. ۸- در جریان خشکسالی به دلیل کاهش نفوذپذیری خاک و از بین رفتن پوشش گیاهی احتمال بروز سیل افزایش مییابد. ۹- روی سیلاب های بیش از ۲۵ سانتیمتر راه نروید زیرا به راحتی میتواند زیر پای شما را خالی کند و شما را به میان سیلاب بکشاند. ۱۰- حتماً خود و خانواده و اموالتان را در برابر سیل بیمه کنید. ۱۱- سریعاً اقدام به پاکسازی خانه خود نمائید. ۱۲- جهت بازسازی خانه از مناطق سیل زده فاصله بگیرید، زیرا سیل دارای دوره بازگشت بوده و ضروری است در مناطق امن و مرتفع، اقدام به خانه سازی نمائید.

دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد