اگزما (درماتیت آتوپیک),یک بیماری پوستی..!


اگزما (درماتیت آتوپیک),یک بیماری پوستی..!

اگزما (درماتیت آتوپیک),یک بیماری پوستی..!

اگزما (درماتیت آتوپیک)

اگزما (درماتیت آتوپیک)(atopic dermatitis نوعی بیماری  پوستی درازمدت است. «آتوپیک» به معنی تمایل به ابتلا به اختلالات آلرژیک و «درماتیت» به معنی التهاب پوست است.شایع ترین علایم اگزما عبارتند از: خارش و خشکی پوست، ایجاد بثورات (دانه ها) بر روی صورت، سطح داخل آرنج ها، پشت زانوها و روی دست ها و پاها، خاراندن پوست ممکن است موجب قرمزی، تورم، ترک خوردگی، ترشح مایع شفاف، ایجاد دلمه، ضخیم شدگی پوست و بروز بافت جوشگاهی (اسکار) شود. اغلب، علایم پوستی دچار شدت و ضعف می شوند. نوزادان و کودکان بیش از همه مبتلا به اگزما می شوند ولی این بیماری در هر سنی ممکن است ایجاد شود. افرادی که در شهرها و نقاط خشک زندگی می کنند بیشتر در معرض ابتلا هستند.با افزایش سن کودک ممکن است اگزما برطرف یا بهتر شود ولی احتمال دارد پوست،خشک و تحریک پذیر باقی بماند. از سوی دیگر ممکن است درماتیت همچنان در سنین بلوغ و بزرگسالی ادامه یابد.اگزما مسری نیست. در واقع درماتیت آتوپیک، شایعترین نوع اگزما است. سایر انواع اگزما عبارتند از: درماتیت آلرژیک تماسی (که در اثر تماس بدن با مواد ناشناخته از نظر دستگاه ایمنی، مانند پیچک سمی ایجاد می شود)؛ اگزمای دیس هیدروتیک (که با تحریک پذیری و تاول و خارش و سوزش پوست کف دست ها و پاها همراه است)؛ نورودرماتیت (که با لکه های پوسته پوسته سر، پایین ساق، مچ دست و ساعد همراه است و به دنبال خارش موضعی مثلاً بعد از گزش حشره ایجاد می شود)؛ اگزمای سکه ای (که در آن نقاط سکه مانند بسیار خارش دار، پوسته پوسته و دلمه دار در پوست ایجاد می شود)؛ اگزمای سبورئیک (که در آن، لکه های پوسته پوسته زرد رنگ و چرب بر روی پوست سر و صورت و گاهی سایر نواحی بدن ایجاد می شوند)؛ درماتیت استاز (که به شکل نواحی تحریک پذیر در پایین ساق ها دیده میشود و علت آن، در اغلب موارد، مشکل در جریان خون است). علت درماتیت آتوپیک مشخص نیست و احتمال عوامل ژنتیکی و محیطی در ایجاد آن نقش دارند. فرد مبتلا به درماتیت آتوپیک، اغلب به اختلالات آتوپیک دیگر مانند تب یونجه و آسم نیز مبتلا است.
  • مواد ایجاد یا تشدید کننده اگزما عبارتند از: پشم یا الیاف مصنوعی، صابون ها و پاک کننده ها، بعضی از عطرها و لوازم آرایش، موادی مانند کلر، روغن های معدنی یا حلال ها، گرد و غبار، شن، دود سیگار، تخم مرغ، بادام زمینی، ماهی، شیر، فرآورده های سویا، گندم، مایت ها (هیره های موجود در گرد و غبار، کپک، گرده گیاهان، موی سگ یا گربه.
استرس، عصبانیت و نامیدی می توانند موجب تشدید اگزما شوند ولی عامل ایجاد آن بهشمار نمی آیند. عفونت های پوستی، حرارت و شرایط آب و هوایی نیز میتوانند شروع یا تشدید اگزما را سبب شوند. سایر عوامل آغاز کننده اگزما عبارتند از: عدم استفاده کافی از مرطوب کننده به دنبال استحمام، رطوبت پایین در فصل زمستان، خشک بودن آب و هوا، استحمام طولانی یا با آب داغ، عفونت های میکروبی و سرد شدن ناگهانی بدن به دنبال تعریق. • درمان درماتیت آتوپیک بر اساس سن، علایم و وضعیت سلامتی عمومی فرد تعیین می شود. معمولاً علایم بیماری در اثر مراقبت صحیح از پوست و تغییر نحوه زندگی بهبود مییابند. درمان دارویی درماتیت آتوپیک به وسیله کرم ها یا پمادهای پوستی کنترل کننده تورم و کاهش دهنده آلرژی، کورتون، آنتی بیوتیک (برای درمان عفونت های میکروبی)، آنتی هیستامین ها (برای کمک به درمان خارش شبانه و بهبود خواب شب) و داروهای تضعیف کننده دستگاه ایمنی، نور درمانی، ترکیبی از نور درمانی و دارویی موسوم به پسورالن، مراقبت از پوست به منظور حفظ سلامت آن و محافظت بیمار در برابر عوامل آلرژی زا انجام می شود.

دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد