قالب وردپرس درنا توس
خانه / بیماریهای پوست و مو و ناخن / اگزما را خودتان درمان کنید!!
اگزما
اگزما

اگزما را خودتان درمان کنید!!

اگزما را خودتان درمان کنید!!

اگزما

افرادی که ایام تعطیلات را به باغبانی و نجاری می پردازند، با مشکل خشکی پوست دست ها آشنا هستند و احساس مطبوع حاصل از فرو بردن دست ها را در آب، به خوبی درک می کنند. اگزما زمانی روی می دهد که پوست بعد از خشک شدن والتهاب، قرمز و پوست پوست میشود، تاول میزند و سپس ورم می کند. توصیف ناراحتی حاصل از آن ساده نیست. التهاب پوست یک بیماری رایج است و طبق برآورد پزشکان، از هر ۱۰ مرد۹ نفر به این بیماری مبتلا می شوند. دکتر هیلارد اچ پرل استین (استادیار بالینی مرکز پزشکی مانت سینایی دانشگاه نیویورک) عقیده دارد هر نوع جوش در سطح بدن انسان به منزله یک نوع التهاب پوستی است.

التهاب پوست یادرماتیت واژه ای است که اصطلاحاً به بسیاری از ناراحتی های پوستی اعم از بیماری مزمنی که در سطح پوست، پوسته های قرمز ایجاد می کند، از پسوریازیس (Psoriasis) تا شوره سر، اطلاق می شود. معمولاً زمانی که پزشک از بیماری درماتیت صحبت می کند به یکی از دونوع آن اشاره دارد. آماس یا التهاب خفیف که اگزما خوانده می شود و آماس شدید که منشاء آن مشخص نیست و زمانی روی می دهد که پوست در تماس با مواد خاصی قرار میگیرد. بیماری دوم رایج تر است ولی اگزما به دلیل پایداری و شدت بیماری غیرقابل تحمل تر است. بعضی از مردها در طول زندگی دچار اگزما می شوند ولی زمان بروز بیماری و ناحیه بروز آن مشخص نیست بیماری اگزما گاه به صورت خشکی پوست در کوتاه مدت و گاه با التهاب و خشکی زیاد و دائمی پوست همراه است.

اگزما معمولا در تماس باحیوانات دست اموز، خاک، گیاهان، صابون پشمایجاد می شود. هوای خشک، فشار روانی و هوای سرد هم از جمله دلایل بروز این بیماری هستند. توارث هم دلیل دیگر بروز آن است. دکتر پرل استین معتقد است که بین بیماری های تب یونجه، آسم و التهاب پوست رابطهای وجود دارد و امکان ابتلاء به آن ها درژنی یکسان به طور ارثی وجود دارد. مثلاً فردی که خواهرش به آسم و پدرش گرفتار تب یونجه است، احتمال دارد به آسم مبتلا شود. آماس شدید و مزمن، نظیر اگزما با تظاهرات شدید بالینی همراه است و به صورت واکنش آلرژیک ظاهر می شود بدین مفهوم که با حذف عامل (ماده حساسیت زا) بیماری از بین می رود. هر دو نوع بیماری دارای علائم و درمان یکسان هستند.

بیماری های جلدی ناشی از تماس با مواد خارجی، در محیط کار شدیدترمی شوند زیرا پوست در معرض مواد تحریک کننده های قوی قرار میگیرد.

به گفته دکتر براس بارت (متخصص امراض پوستی دانشگاه مینهسوتا در میناپولیس) آزادکار می کنند در معرض ابتلاء به بیماری راگ وید (Rag vid) قرار دارند که از طریق هوا قابل انتقال است. سیمان، تربانتین و تمامی مواد شیمایی حتی دستکش های پلاستیکی محافظ که مورد استفاده کارگران است می توانند موجب حساسیت و بیماریهای پوستی گردند. در واقع ۲ درصد افراد درصورت استفاده از دستکش های پلاستیکی به درماتیت د چار می شوند.

دکتر گای و بستر (دانشیار امراضں جلدی ورئیس مرکز داروشناسی پوست طب دانشگاه جفرسون درفیلادلفیا) معتقد است، در صورت وجود عامل تحریک درمحیط کار یا منزل، مهم ترین نکته در جلوگیری از بروز علائم، اجتناب از تحریک و برای بعضی از افراد پرهیز از عوامل تحریک کننده ممکن نیست و عدهایهم این عوامل رانمی شناسند. در صورت رویارویی با وضعیت شدید دارویی یا واکنش هایی نادر، بیماری مراقبت درمان مناسب قابل کنترل است.

اگزما را خودتان درمان کنید!! ادامه در نسخه دوم

مطلب پیشنهادی

پرپشت کردن موها

دراز و پرپشت کردن موها قسمت اول

دراز و پرپشت کردن موها   ۱) با برگ های گیاه کنجد و برگهای بوته …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *