اگزما را خودتان درمان کنید!!


اگزما را خودتان درمان کنید!!

اگزما را خودتان درمان کنید!!

اگزما

افرادی که ایام تعطیلات را به باغبانی و نجاری می پردازند، با مشکل خشکی پوست دست ها آشنا هستند و احساس مطبوع حاصل از فرو بردن دست ها را در آب، به خوبی درک می کنند. اگزما زمانی روی می دهد که پوست بعد از خشک شدن والتهاب، قرمز و پوست پوست میشود، تاول میزند و سپس ورم می کند. توصیف ناراحتی حاصل از آن ساده نیست. التهاب پوست یک بیماری رایج است و طبق برآورد پزشکان، از هر ۱۰ مرد۹ نفر به این بیماری مبتلا می شوند. دکتر هیلارد اچ پرل استین (استادیار بالینی مرکز پزشکی مانت سینایی دانشگاه نیویورک) عقیده دارد هر نوع جوش در سطح بدن انسان به منزله یک نوع التهاب پوستی است.التهاب پوست یادرماتیت واژه ای است که اصطلاحاً به بسیاری از ناراحتی های پوستی اعم از بیماری مزمنی که در سطح پوست، پوسته های قرمز ایجاد می کند، از پسوریازیس (Psoriasis) تا شوره سر، اطلاق می شود. معمولاً زمانی که پزشک از بیماری درماتیت صحبت می کند به یکی از دونوع آن اشاره دارد. آماس یا التهاب خفیف که اگزما خوانده می شود و آماس شدید که منشاء آن مشخص نیست و زمانی روی می دهد که پوست در تماس با مواد خاصی قرار میگیرد. بیماری دوم رایج تر است ولی اگزما به دلیل پایداری و شدت بیماری غیرقابل تحمل تر است. بعضی از مردها در طول زندگی دچار اگزما می شوند ولی زمان بروز بیماری و ناحیه بروز آن مشخص نیست بیماری اگزما گاه به صورت خشکی پوست در کوتاه مدت و گاه با التهاب و خشکی زیاد و دائمی پوست همراه است.اگزما معمولا در تماس باحيوانات دست اموز، خاک، گیاهان، صابون پشمایجاد می شود. هوای خشک، فشار روانی و هوای سرد هم از جمله دلایل بروز این بیماری هستند. توارث هم دلیل دیگر بروز آن است. دکتر پرل استین معتقد است که بین بیماری های تب یونجه، آسم و التهاب پوست رابطهای وجود دارد و امکان ابتلاء به آن ها درژنی یکسان به طور ارثی وجود دارد. مثلاً فردی که خواهرش به آسم و پدرش گرفتار تب یونجه است، احتمال دارد به آسم مبتلا شود. آماس شدید و مزمن، نظیر اگزما با تظاهرات شدید بالینی همراه است و به صورت واکنش آلرژیک ظاهر می شود بدین مفهوم که با حذف عامل (ماده حساسیت زا) بیماری از بین می رود. هر دو نوع بیماری دارای علائم و درمان یکسان هستند.بیماری های جلدی ناشی از تماس با مواد خارجی، در محیط کار شدیدترمی شوند زیرا پوست در معرض مواد تحریک کننده های قوی قرار میگیرد.به گفته دکتر براس بارت (متخصص امراض پوستی دانشگاه مینهسوتا در میناپولیس) آزادکار می کنند در معرض ابتلاء به بیماری راگ وید (Rag vid) قرار دارند که از طریق هوا قابل انتقال است. سیمان، تربانتین و تمامی مواد شیمایی حتی دستکش های پلاستیکی محافظ که مورد استفاده کارگران است می توانند موجب حساسیت و بیماریهای پوستی گردند. در واقع ۲ درصد افراد درصورت استفاده از دستکش های پلاستیکی به درماتیت د چار می شوند.دکتر گای و بستر (دانشیار امراضں جلدی ورئيس مركز داروشناسی پوست طب دانشگاه جفرسون درفیلادلفیا) معتقد است، در صورت وجود عامل تحریک درمحیط کار یا منزل، مهم ترین نکته در جلوگیری از بروز علائم، اجتناب از تحریک و برای بعضی از افراد پرهیز از عوامل تحریک کننده ممکن نیست و عدهایهم این عوامل رانمی شناسند. در صورت رویارویی با وضعیت شدید دارویی یا واکنش هایی نادر، بیماری مراقبت درمان مناسب قابل کنترل است.

اگزما 

اغلب افراد زیر دوش می روند و پوست را به قدری با صابون می شویند که  حساس می شود و سپس از آب داغ جهت شستشو استفاده می کنند. بعد از ان با حوله محکم بدنشان را خشک می کنند. همان گونه که کابینتی راسنباده میزنند. این روش استحمام شاید در سن ۱۷ سالگی مناسب باشد ولی در سن ۳۷ سالگی به ویژه در صورت آمادگی پوست در ابتلاء به جوش یا اگزما مناسب نیست و باید از روشی دیگر استفاده شود.

در استحمام به موارد زیر توجه شود

استفاده از صابون های ملایم 

دکتر وبستر پیشنهاد می کند به جای استفاده از صابون هایی که تحت عنوان ضد بو یا دئودرانت عرضه می شوند یا انواع دیگر با بوی تند و رنگ های جالب و تحریک کننده از صابون های ملایم چون داو یا نیتروژنه استفاده گردد در آب بسیار مطبوع است. ولی باید سعی شود که از آب ولرم و خنک استفاده شود، زیرا آب داغ به علت افزایش جریان خون در سطح پوست، باعث خارش پوست و از بین رفتن چربیهایی میگردد که پوست بدن را مرطوب و محافظت می کنند

استحمام کمتر در سرما

درفصلهای سرد از سرما دوری کنید چون هوای سرد خارج از منزل باعث خشکی پوست و هوای خشک داخل منزل بر خشکی آن میافزاید. استحمام در فصل های سرد باعث از بین رفتن چربی محافظ پوست می شود. دکتر نورمن لی و این (استاد و رئیس بخش امراض پوستی مرکز علوم بهداشتی دانشگاه آریزونا) توصیه میکند درفصلهای پائیز و زمستان کمتر استحمام شود.

خشک کردن پوست بعد از استحمام 

بعد از استحمام باید پوست را به آرامی خشک کرد و از کشیدن حوله روی پوست خودداری نمود تا امکان بروز حساسیت پوست را به میزان وسیعی کاهش داد.

چرب کردن پوست

مسئله مهم دیگر در رابطه با حساسیت های پوستی، چرب کردن پوست بعد از استحمام به ویژه در فصل زمستان است. دکترلی و این معتقد است مرطوب کننده ها باعث نرمی پوست شده و از تحریک پذیری آن می کاهند. مرطوب کنندهای مصرف کنید که با پوست سازگار باشد. قیمت آن اهمیت ندارد. ژل های قدیمی ساده بهترین نوع مرطوب کننده ها هستند. گرچه در نظر بعضسی افراد ژل های مذکور فاقد چربی کافی است. دکتر بارت معتقد است که مرطوب کنندههای حاوی هیپو سولفیت سدیم ضد حساسیت مفیدند. . دکتر وبستر توصیه می کند بلافاصله بعد از حمام پوست چرب شود، زیرا پوست بدن نیاز به آب دارد و چرب کردن آن باعث میشود که قطرات آب زیر پوست حفظ شود. البته آب زیاد به این امر کمک میکند.از مصرف مواد معطر دوری کنید: به نظر دکتر الکساندر فیشر (استاد بالینی امراض پوستی دانشگاه نیویورک) بسیاری از افراد به مواد معطر موجود در صابون، عطر و ادو کلن حساسیت دارند. مواد مذکور، ناراحتی پوستی را در نور خورشید افزایش می دهد که حساسیت نوری نامیده می شود. وی عقیده دارد استفاده ازعطر در بعضی افراد ناراحتی پوستی ایجاد می کند.

درمان اگزما

گاه پوست خشک، متورم وہدفرم می شود که با خارش غیرقابل تحمل همراه است و علت آن برای فردروشن نیست. در ادامه به مواردی که دردرمان علائم مذکورمؤثر است اشاره میگردد:داروهای ضد حساسیت خوراکی از تورم منطقه آسیب دیده میکاهد و برخی پمادها خارش را تسکین میدهد. .دکتر و بستر توصیه می کند که از مصرف داروهایی چون محلول کالامین خودداری گردد. داروهای مذکور ممکن است به طور موقت بیماری را درمان کند ولی باعث خشکی پوست و تحریک بیشتر آن می شود.استحمام با آب غلات : ۵ دقیقه استحمام با آب گرم حاوی ماده کلوئیدی و آرد جو، پوست تحریک شده را تسکین میدهد.کمپرس سرد : در صورتی که حساسیت در منطقه دست یا پا باشد، کمپرس آب سرد یا قراردادن یک قالب یخ روی منطقه، خارش را کاهش میدهد دکتررونالد برانکاچیو (دانشیار بالینی امراض پوستی مرکز پزشکی دانشگاه نیویورک) استفاده از کمپرس های سرد را مفید و جهت کمپرس ضد حساسیت روی صورت، استفاده از مخلوط شیرو آب سرد را توصیه می کند.خاراندن پوست بیماری را تشدید می کند و احتمالا باعث عفونت می شود ودرمان را هم طولانی تر می کند. فقط میتوان روی موضع را فشار داد و از خاراندن آن پرهیز کرد.مراجعه : اگر بعداز یک یا دوهفته، ناراحتی برطرف نشد، باید به متخصص پوست مراجعه شود. را در صورت بروز حساسیت و ناشناخته بودن عامل آن، جهت انجام یک سری آزمایشات به پزشک مراجعه شود. آزمایشات فوق مربوط به آلرژی است که طی آن از مشمع هایی به نام فین چمبرز آغشته به مواد آلرژی زا استفاده میگردد. به گفته دکتربرانکاچیو متخصص، حدود ۲۰ تا ۸۰ مشمع اغشته به موادمختلف آلرژی زا راروی پوست قرار می دهند تا ماده محرک از طریق آماس پوست مشخص گردد. (جهت اطلاعات بیشتر به مبحث شوره سر و پوست خشک مراجعه شود)امکان ابتلاء به بیماریهای مذکور برای ۹۰ درصد افراد وجود دارد. عوامل مؤثر : توارث، آلرژی ها و موارد محرک شایع چون پشم، الیاف خشن، حیوانات دست آموز، صابون و مواد پاک کننده قوی ، مواد نیکلی چون بند ساعت و چای مکزیکی (Ragweed).سن ابتلا : از تولد تا مرگ، حتی نوزادان هم به نوعی اگزما دچار می شوند.جنسیت : مردان و زنان به طوریکسان مبتلا میشوند ولی استفاده از چای.مکزیکی مردها را از زنان  بیشتر د چار می کندمراجعه: در صورت ابتلاء به خارش به مدت یک هفته یا بیشتر به متخصص امراض پوست یا د کتر خانوادگی مراجعه شود. 

دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد