قالب وردپرس درنا توس
خانه / بیماری و عوامل ایجاد کننده / اگزما کودکان را خودتان درمان کنید!!
اگزما در کودکان
اگزما در کودکان

اگزما کودکان را خودتان درمان کنید!!

اگزما کودکان را خودتان درمان کنید!!

اگزما

اگزما نوعی حساسیت پوست است که موجب خشکی پوست، خارش، پوسته پوستهشدن و بروز جوش های قرمز در نواحی از قبیل صورت، گردن دستها و چین های دست و پا می شود. شایعترین نوع اگزما، در نوزادان اگزمای آتوپیک است که در بین ۲ تا ۵ ماهگی ایجاد می شود و همچنین در موارد معدودی پس از ۶ ماهگی با اضافه کردن غذاهای جامد و حساسیت به غذاها پدید می آید، که این حساسیت ممکن است نسبت به غذاهایی از قبیلی محصولات لبنی، تخم مرغ و گندم باشد. تحریک کنندههای پوست از قبیل مو وپشم یا پر حیوانات خانگی و پودرهای رختشویی نیز ممکن است موجب ایجاد اگزما شوند. گاهی اوقات مشکلات عاطفی و احساسی نیز میتواند عاملی برای ایجاد اگزما باشد. کودکان مبتلا به تب یونجه و آسم نیز ممکن است دچار اگزما شوند. حساسیت به پنیسیلین عامل دیگری برای بروز اگزما محسوب می شود. نوع دیگر اگزما، اگزما سبورئیک نام دارد، این نوع اگزما به علت ایجاد اختلال درغدد چربی ایجاد می شود. این نوع اگزما بیشتر بر روی سرنوزادان دیده می شود که دراصطلاح به آن کلاهک گهواره میگویند. نوع دیگر این اگزما بر روی پلک و مژه ها ایجادمی شود که بلفاریت نام دارد و حالت دیگر آن ممکن است در حفره گوش خارجی و یا در نواحی چرب اطراف بینی، گوش و کشالهی ران ایجاد شود.

شدت خارش اگزمای سبورئیک نسبت به اگزمای آتوپیک کمتر است و درمان آنسریع تر صورت میپذیرد۔

عوارض اگزما 

اگزما با وجود این که موجب بی قراری و آشفتگی کودک میشود ولی هیچ خطریندارد.

علایم اگزما

  • پوسته پوسته شدن ، خشکی و قرمزی پوست به همراه خارش شدید و ایجاد جوش های قرمز کوچک در زیر سطح پوست
  • بی خوابی در صورت خارش شدید

درمان اگزما

۱) اگر متوجه شدید فرزند تان خودش را می خاراند، گردن، سر، صورت ودستها و چین های ناحیه ی آرنج، زانو و کشاله ران او را از نظر وجود جوش های اگزما بررسی کنید. ۲) ناخن های فرزندتان را کوتاه نگاه دارید تا باخاراندن بدنش پوست او خراشیده نشود و در صورتی که با ناخن هایش پوستش رامی خاراند و موجب خراش ناحیه می شود، به او دستکش بپوشانید. ۳) اگر به تازگی فرزندتان را از شیر گرفته اید و یا غذایی را به رژیم غذایی او اضافه کردهاید و دچار اگزما شده است فوراً به پزشک مراجعه کنید. ۴) با استفاده از پماد یا کرم نرم کننده از قبیل کرمهای محلولی در آب می توانید پوست کودک را مرطوب و نرم کنید و به این طریق از تحریک و خارش پوست بدن او بکاهید.

اگر احتمال بروز اگزما را می دهید در اولین فرصت ممکن به پزشک مراجعه کنید.

پزشک در مورد سابقه ی اگزما و حساسیت در خانواده و همچنین عوامل وابسته، از جمله تب یونجه و آسم از شما سوال هایی می کند.

 پزشک در مورد تغییر رژیم غذایی و یا اضافه کردن ماده ی غذایی جدید به برنامه غذایی فرزندتان و یا تغییر پودر لباسشویی از شما سوال می کند؛ همچنین او از شما میپرسد که آیا به تازگی در منزلتان از حیوانات اهلی نگهداری می کنید و یا آیا به فرزندتان لباس هایی که پارچه  آن از الیاف مصنوعی است پوشاندهاید یا خیر؛ به این

. ترتیب پزشک می تواند عامل ایجاد کننده ی اگزما را شناسایی کند.

 در صورتی که اگزما به علت اضافه کردن غذاهای جامد از قبیل محصولات لبنی، تخم مرغ و گندم به رژیم غذایی ایجاد شده باشد، پزشک پس از تشخیص نوع ماده، دستور قطع آن را از رژیم غذایی کودک می دهد.

اگر به تازگی فرزندتان را از شیر گرفته باشید، ممکن است پزشک استفاده از لبنیات را منع و ادامه ی شیردهی و یا استفاده از شیر خشک های مخصوصی و یا شیر خشک سویا را توصیه کند.

 ممکن است پزشک برای کاهش خارش، پوسته پوسته شدن و قرمزی پوست، پماد پوستی ضد تورم استروئیدی و کرم و پمادهای نرم کننده، برای فرزندتان تجویز نماید.

در صورت ایجاد بی خوابی ناشی از خارش شدید، ممکن است پزشک برای فرزندتان داروی آنتیهیستامین تجویز نماید. این دارو به راحتتر خوابیدن کودک کمک می کند.

اگر پوست کودک به علت خارش شدید عفونی شده باشد، پزشک پماد آنتیبیوتیک تجویز می نماید.

ممکن است پزشک به شما توصیه کند برای استحمام کودک، در آب وان روغنمخصوص بریزید تا استفاده از صابون در شستشو، تحریک و خارش پوست را بیشتر نکندو پوست کودک نرم و مرطوب شود.

– پس از شستشو، به پوست کودک پماد نرم کننده بزنید. این پمادها بانرم نگه داشتن پوست از خارش و خشکی پوست جلوگیری میکنند.

– تا حد ممکن ناخن های کودک را کوتاه نگه دارید و شبها دستکش به او بپوشانید تا باخاراندن پوست، موجب زخم شدن و خراش و درنهایت عفونت موضع نشود. – لباس های فرزندتان را با دقت آبکشی کنید تا کاملاً از مواد شوینده و نرم کننده پاکشود.

– اگر در منزل از حیوانات خانگی نگه داری می کنید و پشم و مو و پر آنها عامل ایجاد کننده اگزما در فرزندتان است، لازم است که آنها را از محل زندگی خود دور کنید.

– از لباس هایی که پارچه  آنها از جنس نخ و پنبه است استفاده نمایید، زیرا الیاف طبیعی خارش و تحریک پوست را کمتر می کنند.

– بدون اجازه و نظارت پزشک رژیم غذایی کودک را تغییر ندهید و هیچ غذایی را از برنامه ی غذایی او حذف نکنید.

– تاحد ممکن عوامل حساسیتزا تحریک کننده پوست را از اتاق و محیط اطراف کودک دور کنید؛ به طور مثال بالشی های پر و پارچه های پشمی ممکن است موجب بروز حساسیت شوند.

 

 

مطلب پیشنهادی

انحراف لگن خاصره 

 انحراف لگن خاصره  / قسمت اول

انحراف لگن خاصره  شاید نزدیک به ۲۰ درصد افراد جامعه دچار چنین مشکلی هستند ولی …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *