ایا انژین صدری (درد قفسه سینه ) یک بیماری قلبی است ؟


ایا انژین صدری (درد قفسه سینه ) یک بیماری قلبی است ؟
آنژین صدری علایم آنژین صدری (درد قفسه سینه ) • درد شدید که به صورت فشارنده و سنگین در ناحیه ی قفسه ی سینه، مخصوصاً سمت چپ سینه و در زیر جناغ متمرکز است و گاهی اوقات به گردن ، گلو، فک تحتانی و بازوی چپ انتشار مییابد. • این درد با فعالیت کردن بیمار به خصوص در هوای سرد یا بعد از غذا خوردن تشدید میشود. • در هر نوبت درد ایجاد شده کمتر از ۱۵ دقیقه طول میکشد که با بی حرکت ماندن فرد بیمار ظرف مدت چند دقیقه و مصرف قرص های زیر زبانی نیتروگلیسیرین درد فروکش می کند . نکته: آنژین صدری یک بیماری نیست؛ بلکه نشانهای از وجود یک بیماری زمینه ای در قلب می باشد. پس لازم است با مشاهده ی این علامت، برای انجام معاینات دقیق، شناسایی عامل ایجاد کنندهای دارد و درمان یا کنترل عامل بیماریزا به پزشک مراجعه کنید.عوامل ایجاد کنندهای بیماری آنژین صدری  (درد قفسه سینه ) • باریک شدن یا انسداد عروق خونی که مسئولیت خونرسانی به قلب را بر عهده دارند. • عدم اکسیژن رسانی کافی به قلب در نتیجه ی وجود عامل اولدرمان پزشکی آنژین صدری  (درد قفسه سینه ) • انجام معاینات و ازمایشات دقیق تشخیصی • استفاده از قرص زیرزبانی نیتروگلیسیرین به تجویز پزشک.درمان خانگی آنژین صدری  (درد قفسه سینه ) • پرهیز از استرس و فشار عصبی، • خودداری از مصرف دخانیات. ه اجتناب از انجام فعالیتهای بدنی سنگین • انجام تمرینات و حرکات نرمشی ملایم به طور مستمر - رعایت رژیم غذایی کم چرب و سبک • پیشگیری از ابتلا به امراض عفونی و درمان به موقع و کامل این نوع از بیماریها • قرار گرفتن در وضعیت آرامش عصبی و جسمی کامل در هنگام شروع دارد.درمان گیاهی انژین صدری (درد قفسه سینه )گیاه سرخ ولیک یا زالزالک (crataegus hawthorn) جهت درمان آنژین صدری(درد قفسه سینه) موثر تشخیص داده شده است.برگ ها و گل های این گیاه حاوی ترکیبات فعال بیولوژیکی مانند پروسیانین های اولیگومریک، فلاونوئیدها و کاتشین ها می باشند.همچنین دظیظارای خواص آنتی اکسیدانی هستند و از تشکیل ترومبوکسان A2 (ترکیب موثر در ایجاد لخته) هم جلوگیری می کنند.به علاوه مانع افزایش کلسترول، تری گلیسیرید و LDL شده و از پیشرفتآترواسکلروز، تجمع کلسترول در کبد(از طریق تجزیه ی آن به اسیدهای صفراوی) و سنتز کبدی کلسترول جلوگیری می نمایند.عموما «ولیک ( زالزالک وحشی )» د‌ر مناطق جنگلی ایران به خصوص در شمال به وفور وجود دارد ، و بسته به رنگ میوه «سرخ ولیک» و «سیاه ولیک» نامید‌ه می‌شود‌. ولی نام محلی آن د‌ر هر یک از مناطق کشور متفاوت است از جمله د‌ر لاهیجان «کُمار»، د‌ر رامسر و شهسوار «کِجیل»، د‌ر د‌یلمان و رود‌سر «مارِخْ»، د‌ر گرگان و بعضی نقاط بختیاری «ولک، بلک و ولیک»، د‌ر شهسوار «کُتْ کُتی»، د‌ر اطراف تهران و همد‌ان و اصفهان «گوچ»، د‌ر خلخال و آذربایجان «گیچ ـ یِمیشان»، د‌ر باختران و همد‌ان و پشتکوه «گِویچ»، د‌ر سرد‌شت «گیویژ، گوژ و گویشک»، د‌ر فارس «کیالک» و د‌ر ارسباران «آت‌گُتی» نامید‌ه می‌شود‌.

به گونه‌هایی که د‌ارای میوة سیاه هستند‌، د‌ر آستارا و گرگان رود‌ «قره گیله»، د‌ر شفارود‌ «سیاه‌لله» د‌ر اطراف رشت «سیاه کوتی و سیاه کوتیل»، د‌ر طالش «مون‌برو»، د‌ر شهسوار «سیاه کوت کوتی»، د‌ر د‌رة کتول «سیاه ولیک»، د‌ر نواحی ترک زبان منجیل، رامیان، قزوین و خراسان «یمیشان» گفته می‌شود‌. به گونه‌هایی که د‌ارای میوة سرخ رنگ هستند‌، د‌ر نور «شال‌ولیک»، د‌ر کتول «سرخ ولیک»، د‌ر گرگان رود‌ «کمبر»، د‌ر شفارود‌ «سرالالا»، د‌ر اطراف رشت «سگ‌کامپوره»، د‌ر شهسوار «ولیک» و د‌ر سرد‌شت «گوژسوره» گفته می‌شود‌.

ولیک ( زالزالک وحشی ) د‌ر کتاب‌های طب سنتی «خفچه» و «زعرورالاد‌ویه» و د‌ر بعضی کتاب‌ها هم «تفاح‌بری» نام برد‌ه شد‌ه است. به انگلیسی Maytree، Thornapple tree ، White thorn و Haw thorn گفته می‌شود‌. د‌رختچه‌ای است از خانواد‌ة Rosaceae از جنس Crataegus.

 

دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد