قالب وردپرس درنا توس
خانه / اشنایی با داروهای گیاهی / ایا بسفایج و خواص درمانی ان را میشناسید
گیاه بسفایج
گیاه بسفایج

ایا بسفایج و خواص درمانی ان را میشناسید

بسفایج

یکی دیگر از گیاهان دارویی که امروز به معرفی ان می پردازیم گیاه دارویی بسفایج است . بسفایج ریشه یا ساقه یزیرزمینی گیاهی است از سرخس ها  از خانواده Polypodium و چند ساله. برگهای آن به قطعات کوچک تقسیم شده، پهنه ی کلی برگ بیضی، مثلثی شکل، به طول ۲۵-۲۰ سانتیمتر و دارای دمبرگ دراز است، قطعات کوچک هر برگی که به طور متناوب نسبت به رگبرگ اصلی قرار گرفته اند، در قسمت قاعده درازتر و به تدریج که به نوک برگ نزدیک میشوند کوچک ترند. ریشه ی این گیاه ساقه ی زیرزمینی است به رنگ خاکستری مایل به سیاه، باریک و دارای گره های زیادی میباشد و از هر گره ریشک های نازکی بیرون آمده و گیاه را در زمین مستقر میکند، مغز ریشه ی تازه ی آن به رنگ سبز مانند مغز پسته و هرچه بیشتر کهنه شود به سرخی و سیاهی می گراید. این گیاه بی گل است و در بهار شروع به رشد میکند و در تابستان میرسد. بهترین نوع ریشه ی بسفایج دارای طعم قرنفل، کمی شیرین، قابض و گس می باشد. این گیاه در نواحی معتدل و مرطوب مثلاً در شمال ایران در تنکابن، کهراسنگ و بندر گز و در آذربایجان بین خزه های تخته سنگهای جنگلحسن بیگلو و در قره داغ دیده می شود. در اروپا و آمریکا و سایر مناطق آسیا و ترکیه نیز انتشار دارد.
نام های دیگر این گیاه در طب سنتی عبارت است از:  بسبایج   – بسپایک -دارچماز- ثاقب الحجر- اضراس الکلب.

 

ترکیب شیمیایی: یک روغن چرب – اسانس روغنی شامل بوتیریک اسید، هکزوئیک اسید، لوریک اسید، سوکسینیک اسید، متیل سالیسیلات، بوتیریک استر، آلفا، متیل بوتیریک استر، ایزو والریک استر – تعدادی ساپونین – یک رزین – رزین دیگری دارای BzoH-گلوکوزیدی به نام سامامپائین -گلوکوزید به نام پلی پودین – مواد لعابی – مانیت- نشاسته – قند.

خواص بسفایج:

درمان گیاهی عفونت مثانه

۱- اگر بیست گرم از آن را بجوشانید و آب صاف کرده اش را بنوشید، نامنظمی اعمال صفراوی و سوگوارش را بهبود میبخشد. دردرماتیسم را تسکین میدهد، هم مسهل است و هم اسهال را بند میآورد. حلال شیر منجمد شده در معده، دافع انگلها، ساقط کننده ی جنین و مداوا کننده ی خفقان های سخت علاج میباشد. معالج صرع، عفونتهای مثانه و مجاری ادرار است.

۲- آن را باهل قراب از هر کدام یک مثقال بجوشانید و آبش را صبح ناشتا بنوشید. رطوبت منجمده در معده را برطرف می کند.

درمان گیاهی درد مفاصل

۳- چهار گرم پودر ریزم آن را با دو سه عدد تخم مرغ نیم پز مخلوط کنید و بخورید. کوفتگی و گرفتگی اعضای بدن را برطرف خواهد کرد و برای معالجه ی دردهای مفاصل بسیار مجرب است

درمان گیاهی تنگی نفس

. ۴- نوشیدن آب جوشانده ی آن مخلوط با ماء الشعیر و یا آب و عسل برای تحلیل قولنج، نفخ شدید و دفع خلاط بسیار نافع می باشد. ها آن را با ریشه ی شیرین بیان پوست گرفته و با انیسون دم کنید و آب صاف کرده ی آن را بنوشید. برای رفع سرفه و تنگی نفسی نافع است.

درمان گیاهی صرع

۶- اگر مغز فلوس ساییده شده یا ترنجبین را در آب دمکرده ی آن مخلوط کرده و بنوشید، برای تحلیل بادو – .گاز بواسیر، تسکین درد معده ی مزمن و درمان صرع بسیار مجرب است

درمان گیاهی جوزام

۷- تا یک هفته هر روز شش گرم از آن را با ۱۲۰ گرم مغز فلوس بکوبیدو بخورید. مالیخولیا و جزام را درمان میکند

درمان گیاهی بواسیر

. ۸- هر روز آن را با عناب دم کنید و آب صاف کرده ی آن را بنوشید. برای افتادن دانه یا تکمه ی بواسیر بسیار مؤثر است

.۹- با آب جوشانده ی آن شست وشو کنید. بعضی از زخمها منجمله زخم وسط انگشتان را درمان میکند.

10- ضماد آن برای رفع پیچیدگی عصب و همچنین شقاق بین انگشتان نافع است.

 کمی سمی و مضر کلیه می باشد.

 

برگ بسفایج

خواص برگ بسفایج:

افرادی که ترشحات اشک چشم آنان زیادتر از حالت طبیعی می باشد، اگر خشک شده ی آن را بسایندو با حنا مخلوط کرده و بر سر گذارند، ترشحات زیاد را نقصان می دهد.

مطلب پیشنهادی

گیاه ماردارو

همه چیز در مورد گیاه ماردارو!!

همه چیز در مورد گیاه ماردارو!! طریقه استعمال ماردارو ۱- برای درمان یبوست: ده گرم …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *