خانه / اشنایی با داروهای گیاهی / ایا بسفایج و خواص درمانی ان را میشناسید
گیاه بسفایج
گیاه بسفایج

ایا بسفایج و خواص درمانی ان را میشناسید

بسفایج

یکی دیگر از گیاهان دارویی که امروز به معرفی ان می پردازیم گیاه دارویی بسفایج است . بسفایج ریشه یا ساقه یزیرزمینی گیاهی است از سرخس ها  از خانواده Polypodium و چند ساله. برگهای آن به قطعات کوچک تقسیم شده، پهنه ی کلی برگ بیضی، مثلثی شکل، به طول ۲۵-۲۰ سانتیمتر و دارای دمبرگ دراز است، قطعات کوچک هر برگی که به طور متناوب نسبت به رگبرگ اصلی قرار گرفته اند، در قسمت قاعده درازتر و به تدریج که به نوک برگ نزدیک میشوند کوچک ترند. ریشه ی این گیاه ساقه ی زیرزمینی است به رنگ خاکستری مایل به سیاه، باریک و دارای گره های زیادی میباشد و از هر گره ریشک های نازکی بیرون آمده و گیاه را در زمین مستقر میکند، مغز ریشه ی تازه ی آن به رنگ سبز مانند مغز پسته و هرچه بیشتر کهنه شود به سرخی و سیاهی می گراید. این گیاه بی گل است و در بهار شروع به رشد میکند و در تابستان میرسد. بهترین نوع ریشه ی بسفایج دارای طعم قرنفل، کمی شیرین، قابض و گس می باشد. این گیاه در نواحی معتدل و مرطوب مثلاً در شمال ایران در تنکابن، کهراسنگ و بندر گز و در آذربایجان بین خزه های تخته سنگهای جنگلحسن بیگلو و در قره داغ دیده می شود. در اروپا و آمریکا و سایر مناطق آسیا و ترکیه نیز انتشار دارد.
نام های دیگر این گیاه در طب سنتی عبارت است از:  بسبایج   – بسپایک -دارچماز- ثاقب الحجر- اضراس الکلب.

 

ترکیب شیمیایی: یک روغن چرب – اسانس روغنی شامل بوتیریک اسید، هکزوئیک اسید، لوریک اسید، سوکسینیک اسید، متیل سالیسیلات، بوتیریک استر، آلفا، متیل بوتیریک استر، ایزو والریک استر – تعدادی ساپونین – یک رزین – رزین دیگری دارای BzoH-گلوکوزیدی به نام سامامپائین -گلوکوزید به نام پلی پودین – مواد لعابی – مانیت- نشاسته – قند.

خواص بسفایج:

درمان گیاهی عفونت مثانه

۱- اگر بیست گرم از آن را بجوشانید و آب صاف کرده اش را بنوشید، نامنظمی اعمال صفراوی و سوگوارش را بهبود میبخشد. دردرماتیسم را تسکین میدهد، هم مسهل است و هم اسهال را بند میآورد. حلال شیر منجمد شده در معده، دافع انگلها، ساقط کننده ی جنین و مداوا کننده ی خفقان های سخت علاج میباشد. معالج صرع، عفونتهای مثانه و مجاری ادرار است.

۲- آن را باهل قراب از هر کدام یک مثقال بجوشانید و آبش را صبح ناشتا بنوشید. رطوبت منجمده در معده را برطرف می کند.

درمان گیاهی درد مفاصل

۳- چهار گرم پودر ریزم آن را با دو سه عدد تخم مرغ نیم پز مخلوط کنید و بخورید. کوفتگی و گرفتگی اعضای بدن را برطرف خواهد کرد و برای معالجه ی دردهای مفاصل بسیار مجرب است

درمان گیاهی تنگی نفس

. ۴- نوشیدن آب جوشانده ی آن مخلوط با ماء الشعیر و یا آب و عسل برای تحلیل قولنج، نفخ شدید و دفع خلاط بسیار نافع می باشد. ها آن را با ریشه ی شیرین بیان پوست گرفته و با انیسون دم کنید و آب صاف کرده ی آن را بنوشید. برای رفع سرفه و تنگی نفسی نافع است.

درمان گیاهی صرع

۶- اگر مغز فلوس ساییده شده یا ترنجبین را در آب دمکرده ی آن مخلوط کرده و بنوشید، برای تحلیل بادو – .گاز بواسیر، تسکین درد معده ی مزمن و درمان صرع بسیار مجرب است

درمان گیاهی جوزام

۷- تا یک هفته هر روز شش گرم از آن را با ۱۲۰ گرم مغز فلوس بکوبیدو بخورید. مالیخولیا و جزام را درمان میکند

درمان گیاهی بواسیر

. ۸- هر روز آن را با عناب دم کنید و آب صاف کرده ی آن را بنوشید. برای افتادن دانه یا تکمه ی بواسیر بسیار مؤثر است

.۹- با آب جوشانده ی آن شست وشو کنید. بعضی از زخمها منجمله زخم وسط انگشتان را درمان میکند.

10- ضماد آن برای رفع پیچیدگی عصب و همچنین شقاق بین انگشتان نافع است.

 کمی سمی و مضر کلیه می باشد.

 

برگ بسفایج

خواص برگ بسفایج:

افرادی که ترشحات اشک چشم آنان زیادتر از حالت طبیعی می باشد، اگر خشک شده ی آن را بسایندو با حنا مخلوط کرده و بر سر گذارند، ترشحات زیاد را نقصان می دهد.

telegram

همچنین ببینید

گل همیشه بهار

خواص جادویی گل همیشه بهار در طب سنتی

خواص جادویی گل همیشه بهار در طب سنتی   گل همیشه بهار(POT MARIGOLD (Calendula officinalis …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *