قالب وردپرس درنا توس
خانه / اشنایی با داروهای گیاهی / ایا خربق سفید گیاهی سمی است یا درمانی !!!
ایا خربق سفید گیاهی سمی است یا درمانی !!!
خربق سفید

ایا خربق سفید گیاهی سمی است یا درمانی !!!

   خربق سفید

نام های دیگر: خربق ابیض – وراتر

یکی دیگر از گیاهان دارویی که امروز به معرفی ان می پردازیم گیاه دارویی خربق سفید است . خربق سفید گیاهی است از خانوادهی Liliaceae، علفی و چند ساله با ساقه ی قائم نسبتاً بلند که بلندی آن تا یک متر می رسد و در تمام طول ساقه برگ های آن شبیه برگ بارهنگ بزرگ، سبزرنگ، بیضی، نوک تیز، بی دانه با برگ های موازی بدون دمبرگ به ساقه چسبیده اند. گل های آن به رنگ سفید مایل به سبز و شکل خوشه هایی در دوران تابستان از بغل برگها بیرون می آیند. ساقه ی زیرزمینی آن ضخیم ولی سبک و خاکستری رنگ و مغز آن  سفید است، طعم آن ابتدا شیرین و بعداً کمی تلخ و تند می شود. این گیاه در ایران دیده نشده است، موطن آن کوهستان های اروپای مرکزی است و معمولاً قطعاتی از آن را از سوئیس می آورند.

ریشه خربق سفید

طبیعت آن: گرم و خشک است.

ترکیبات شیمیایی:ژرمرین – پروتو و را ترین – جروین -روبی جروین – پزودو جروین – وراترین – ورا ترامین -قند – رزین – اسیدهای آلی

خواص درمانی خربق سفید در طب سنتی:

درمان گیاهی سنگ مثانه

کمی از آن را بخورید. کرم گش است، تخلیه کننده ی شدید و قی آور است، مسهل بلغم و صفرای غلیظ و اخلاط لزج می باشد، بازکننده ی انسداد و گرفتگی مجاری و پاک کننده ی معده است، برای درمان فلج، سرسام، صرع، بلغم و سایر بیماری های سرد دماغی و ناراحتی ها و دردهای مفاصل و خرد کردن سنگ مثانه نافع می باشد.

آب جوشانده ی آن را بنوشید. ضد تب نوبه است.

کمی عصاره ی آن را با سرکه مخلوط کرده و مصرف کنید. برای معالجه ی یا ضغطه و ضایعه ای که در اثر عوامل مکانیکی و فیزیکی ایجاد شده کاربرد دارد.

داروی گیاهی قاعده اور

هشتاد میلی گرم یا کمتر از آن را نرم بسایید و در شیر تازه و یا در روغن کنجد مخلوط کرده مصرف کنید. قی آور شدید می شود و در عین حال مسهل هم هست و مدر و قاعده آور نیز می باشد.

۵- گرد آن عطسه آور است.

درمان گیاهی لکه های سفید پوست

گرد آن را با سرکه مخلوط کرده به پوست بمالید. برای رفع بیماری های پوست نظیر جرب، برص و یا لکه های سفید روی پوست نافع است.

بیست گرم گرد آن را با هشتاد گرم پیه ذوب شده مخلوط کرده دو گرم اسانس لیمو به آن اضافه کنید و بر پوست بمالید، به مدت دو هفته درمان را ادامه دهید. برای رفع جربی پوست مفید است.

داروی گیاهی سقط جنین

۸- گرد آن را به صورت شیاف درست کرده و در مهبل گذارید. قاعده آور است و جنین را سقط می کند

تذکر: باعث سقط جنین می شود، اسراف در خوردن آن تشنج و حتا خفگی ایجاد می کند و منجر به مرگ می شود، باید دقت کرد که حتماً با نظر پزشک مصرف شود

مطلب پیشنهادی

گیاه ماردارو

همه چیز در مورد گیاه ماردارو!!

همه چیز در مورد گیاه ماردارو!! طریقه استعمال ماردارو ۱- برای درمان یبوست: ده گرم …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *