خانه / اشنایی با داروهای گیاهی / ایا خواص خشخاش را فقط معتادان میشناسند
ایا خواص خشخاش را فقط معتادان میشناسند
خشخاش

ایا خواص خشخاش را فقط معتادان میشناسند

   خشخاش

نام های دیگر :گرز خشخاش – کوکنار – خشخاش بستانی – خشخاش بری – خشخاش اسود – توتوری

خشخاش چیست ؟

یکی دیگر از گیاهان دارویی که امروز به معرفی ان می پردازیم گیاه دارویی خشخاش است . خشخاش گیاهی  از خانواده ی Papaveraceae، علفی و یک ساله به بلندی حدود یک متر و در بعضی مناطق با ارتفاع بیشتر، برگ های آن موج دار، بیضی، نوک تیز، با دندانه ای متناوب به رنگ سبز غبارآلود است. دارای دو واریته می باشد، واریته ی خشخاش سفید که گل های آن سفید است و واریته ی خشخاش سیاه که گل های آن قرمز یا بنفش با یک لکه ی سیاه در قاعده ی گلبرگ می باشد. میوه ی آن کپسول به شکل گرز یا بولونی به رنگ سبز است که پس از خشک شدن به رنگ کرمی یا چوبی تبدیل می شود و دانه های داخل آن بین پره های سفید گوشتی قرار گرفته اند. ساقه ی گیاه خشخاش به صورت بندبند می باشد.

   برگ خشخاش

ترکیبات شیمیایی: کورئین و مورفین در ان وجود دارد.

خواص درمانی برگ خشخاش در طب سنتی:

۱- آب جوشانده ی آن را به تنهایی و یا با عسل شیرین کنید و بخورید یا آب جوشانده ی آن را با عصاره ی الحیه التیس مخلوط کنید، بعد با عسل شیرین کرده و بخورید. برای تسکین سرفه و رفع اسهال مزمن نافع است.

درمان گیاهی بی خوابی

۲- مالیدن آب دم کرده ی آن به پیشانی و شقیقه برای رفع بی خوابی مؤثر است.

                         تخم خشخاش

طبیعت آن: سرد و تر است و بعضی آن را سرد و خشک می دانند.

ترکیب شیمیایی: پاپاورین و مورفین در آن وجود دارد

خواص درمانی تخم خشخاش در طب سنتی:

۱- تخم خشخاش بو داده را شیره بکشید و بخورید. سرفه های خشک را تسکین می د هد

درمان گیاهی سوزش مثانه

۲- چهل گرم آن را بکوبید و با شکر ساییده شده مخلوط کنید و در طول روز به مرور بخورید. برای رفع خشونت سینه، قصبه ی ریه، خونریزی از سینه، ضعف کبد و کلیه، سوزش مثانه و تقویت دماغ و حواس مفید باشد را قطع می کند، اسهال گرم مزاج و اسهالی که از گرمازدگی باشد متوقف می شود.

۳- آن را با تخم کاهو به میزان مساوی نرم بسایید و با آب خنک میل نمایید و شب هم موقع خواب تخم های خشخاش را بو کنید یا در مکان خواب آن را نزدیک بینی قرار دهید. بی خوابی یا کم خوابی را درمان می کند.

۴- گاهی ان را بو بدهید، بعد نرم بکوبید، سپس با عسل مخلوط کرده و بخورید. برای تقویت نیروی جنسی مؤثر است، ولی مداومت در خوردن آن نیروی جنسی را کاهش می دهد. خوردن آن برای تحلیل ورم بسیار مفید است.

درمان گیاهی کم خونی

۵- اگر چند روز صبح هر بار پنج گرم از آن را با بیست گرم بادام شیرین بکوبیدو بخورید، خون صالح تولید می کند و کم خونی را درمان می کند.

۶. آن را همراه با پوستش نرم بکوبید و از آن قرص یا معجون بسازید و هر روز کمی بخورید. سرفه و درد سینه، سوزش مجرای ادرار، تشنگی، اسهال خونی و اسهال کهنه را درمان می کند.

تذکر: نباید آن را به طور سالانه مصرف کرد و در مصرف آن مداومت نمود؛ چون سبب ضعف معده، کم اشتهایی و پایین آمدن متابولیسم پایه در بدن می شود و نیروی جنسی راکم یا قطع می کند

telegram

همچنین ببینید

باد رنجبویه

دانستنی هایی در ارتباط با گیاه باد رنجبویه

دانستنی هایی در ارتباط با گیاه باد رنجبویه   این گیاه را به عربی مفرح …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *