قالب وردپرس درنا توس
خانه / اشنایی با داروهای گیاهی / ایا خواص خشخاش را فقط معتادان میشناسند
ایا خواص خشخاش را فقط معتادان میشناسند
خشخاش

ایا خواص خشخاش را فقط معتادان میشناسند

   خشخاش

نام های دیگر :گرز خشخاش – کوکنار – خشخاش بستانی – خشخاش بری – خشخاش اسود – توتوری

خشخاش چیست ؟

یکی دیگر از گیاهان دارویی که امروز به معرفی ان می پردازیم گیاه دارویی خشخاش است . خشخاش گیاهی  از خانواده ی Papaveraceae، علفی و یک ساله به بلندی حدود یک متر و در بعضی مناطق با ارتفاع بیشتر، برگ های آن موج دار، بیضی، نوک تیز، با دندانه ای متناوب به رنگ سبز غبارآلود است. دارای دو واریته می باشد، واریته ی خشخاش سفید که گل های آن سفید است و واریته ی خشخاش سیاه که گل های آن قرمز یا بنفش با یک لکه ی سیاه در قاعده ی گلبرگ می باشد. میوه ی آن کپسول به شکل گرز یا بولونی به رنگ سبز است که پس از خشک شدن به رنگ کرمی یا چوبی تبدیل می شود و دانه های داخل آن بین پره های سفید گوشتی قرار گرفته اند. ساقه ی گیاه خشخاش به صورت بندبند می باشد.

   برگ خشخاش

ترکیبات شیمیایی: کورئین و مورفین در ان وجود دارد.

خواص درمانی برگ خشخاش در طب سنتی:

۱- آب جوشانده ی آن را به تنهایی و یا با عسل شیرین کنید و بخورید یا آب جوشانده ی آن را با عصاره ی الحیه التیس مخلوط کنید، بعد با عسل شیرین کرده و بخورید. برای تسکین سرفه و رفع اسهال مزمن نافع است.

درمان گیاهی بی خوابی

۲- مالیدن آب دم کرده ی آن به پیشانی و شقیقه برای رفع بی خوابی مؤثر است.

                         تخم خشخاش

طبیعت آن: سرد و تر است و بعضی آن را سرد و خشک می دانند.

ترکیب شیمیایی: پاپاورین و مورفین در آن وجود دارد

خواص درمانی تخم خشخاش در طب سنتی:

۱- تخم خشخاش بو داده را شیره بکشید و بخورید. سرفه های خشک را تسکین می د هد

درمان گیاهی سوزش مثانه

۲- چهل گرم آن را بکوبید و با شکر ساییده شده مخلوط کنید و در طول روز به مرور بخورید. برای رفع خشونت سینه، قصبه ی ریه، خونریزی از سینه، ضعف کبد و کلیه، سوزش مثانه و تقویت دماغ و حواس مفید باشد را قطع می کند، اسهال گرم مزاج و اسهالی که از گرمازدگی باشد متوقف می شود.

۳- آن را با تخم کاهو به میزان مساوی نرم بسایید و با آب خنک میل نمایید و شب هم موقع خواب تخم های خشخاش را بو کنید یا در مکان خواب آن را نزدیک بینی قرار دهید. بی خوابی یا کم خوابی را درمان می کند.

۴- گاهی ان را بو بدهید، بعد نرم بکوبید، سپس با عسل مخلوط کرده و بخورید. برای تقویت نیروی جنسی مؤثر است، ولی مداومت در خوردن آن نیروی جنسی را کاهش می دهد. خوردن آن برای تحلیل ورم بسیار مفید است.

درمان گیاهی کم خونی

۵- اگر چند روز صبح هر بار پنج گرم از آن را با بیست گرم بادام شیرین بکوبیدو بخورید، خون صالح تولید می کند و کم خونی را درمان می کند.

۶. آن را همراه با پوستش نرم بکوبید و از آن قرص یا معجون بسازید و هر روز کمی بخورید. سرفه و درد سینه، سوزش مجرای ادرار، تشنگی، اسهال خونی و اسهال کهنه را درمان می کند.

تذکر: نباید آن را به طور سالانه مصرف کرد و در مصرف آن مداومت نمود؛ چون سبب ضعف معده، کم اشتهایی و پایین آمدن متابولیسم پایه در بدن می شود و نیروی جنسی راکم یا قطع می کند

مطلب پیشنهادی

گیاه ماردارو

همه چیز در مورد گیاه ماردارو!!

همه چیز در مورد گیاه ماردارو!! طریقه استعمال ماردارو ۱- برای درمان یبوست: ده گرم …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *