قالب وردپرس درنا توس
خانه / درمان دیابت / ایا دیابت نوع 2 قابل درمان است؟
ایا دیابت نوع 2 قابل درمان است؟
ایا دیابت نوع 2 قابل درمان است؟

ایا دیابت نوع 2 قابل درمان است؟

ایا دیابت نوع 2 قابل درمان است؟

دیابت نوع2

دیابت نوع 2 شرایط مزمنی است که در آن، بدن، قادر به استفاده و ذخیره گلوگز نمی باشد و گلوکز به جای تبدیل به انرژی به جریان خون باز گشته و سبب ایجاد علایم مختلف می گردد.
دیابت نوع 2 (یا دیابت بزرگسالی یا غیر وابسته به انسولین) در نتیجه عدم توانایی بدن در تولید انسولین کافی و یا ناتوانی از استفاده ی بهینه از انسولین تولیدی رخ می دهد؛ که به این حالت مقاومت به انسولین گفته می شود.
این نوع دیابت اغلب در افراد بالای 40 سال، چاق و دارای سابقه خانوادگی دیابت رخ می دهد ولی متاسفانه باید اذعان کرد که امروزه آمار ابتلای افراد جوان تر نیز به دلیل شیوه زندگی امروزی افزایش یافته است.

علائم دیابت نوع دوم

علایم دیابت نوع دوم:

  •   تیره شدن رنگ صورت
  •  خارش پیدا کردن، کرخ و بیحس شدن پاها، انگشتها و ساق پا
  •  هرگاه یک جای بدن زخم و یا بریده شود دیر بهبود یابد

 عفونت های پوستی

روند رو به افزایش بیماری با افزایش موارد چاقی و عوامل استرس زای زندگی ارتباط مستقیم دارد به نحوی که میزان موارد مبتلایان به دیابت نوع اول و دوم را تا سال ۲۰۲۵ در حدود ۳۰۰ میلیون نفر در کلی جهان برآورد کرده اند که از این رقم بیش از ۸۵ درصد از مبتلایان، به دیابت نوع دوم دچار خواهند بود.

این بیماری شایع ترین علت ایجاد کوری، قطع اندام تحتانی و اختلال در عملکرد کلیه ها است، لذا دیابت شیرین را نباید تنها به یک بیماری مزمن با مرگ ومیر زیاد محدود کرد بلکه باید آن را یک بحران عمدهٔ سلامت اجتماعی با اهمیت همه گیر .شناختی دانست.

شیوع فزاینده دیابت را به چندین عامل می توان ارتباط داد که از آن جمله افزایش هشداردهندهٔ چاقی به علت سبک زندگی نشسته و کم تحرک و رژیم های پرانرژی و چربی بالاست. همچنین پیرشدن ساختار جمعیتی که خطر ابتلا به این بیماری را در آنها بیشتر می کند.

درمان این بیماری مرحله به مرحله از رژیم غذایی آغاز شده، با ورزش ادامه یافته و به برخی از مراقبت ها به صورت بهره گیری از عرقیات گیاهی مانند زول و بوقناق و دوغ شتر و از «داروهای گیاهی» که می تواند بیماری را محدود و مهار کند کشیده شده و در اغلب موارد استفاده از غذاهای سالم و ارگانیک ضد دیابت را طلب می نماید، در نهایت برخورداری بیمار از رژیم خام گیاه خواری را به عنوان آخرین گزینهٔ درمانی ضرورت می دهد.

آیا دیابت قابل علاج قطعی و ریشه کنی است؟

باید اذعان نمود که در حال حاضر هیچ راه درمانی برای بهبود قطعی دیابت نوع 2 شناخته نشده است. البته در مراحل اولیه می توان به راحتی کنترل قند خون را در فرد مبتلا اصلاح نمود. ولی این بدان معنا نیست که این فرد می تواند مجددا به عادات نادرست زندگی قبلی خود باز گردد. چرا که در هر صورت این افراد احتمال افزایش مجدد قند خون را در طی مراحل مختلف زندگی خواهند داشت. به همین دلیل با تشخیص اولیه دیابت حتی پس از اصلاح قند خون شما باید کنترل قند خود را به صورت ادواری انجام دهید.
اگرچه نظریاتی در مورد نقش عمل بای پس معده در درمان دیابت نوع 2 وجود دارد با این حال این رابطه بین عمل جراحی و درمان دیابت نوع 2 هنوز به اثبات نرسیده است.

مطلب پیشنهادی

توصیه های مهم غذایی

توصیه های مهم غذایی چیست؟!

توصیه های مهم غذایی چیست؟! توصیه های مهم غذایی  خوردن دارچین برای زنان باردار و …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *