قالب وردپرس درنا توس
خانه / مغز و سیستم اعصاب / ایا سکته ی مغزی در کودکان رخ میدهد
ایا سکته ی مغزی در کودکان رخ میدهد
سکته مغزی در کودکان

ایا سکته ی مغزی در کودکان رخ میدهد

سکته ی مغزی در کودکان

در کودکان و نوجوانان علت وقوع سکته ی مغزی ونحوه ی بهبودی آن ممکن است با آن چیزی که در بزرگسالان اتفاق می افتد تفاوت داشته باشد.

۵۰ درصد سکته های مغزی که در کودکان اتفاق میافتد بر اثر خونریزی و پاره شدن یک شریان در مغز رخ میدهد.

 عوامل سکته مغزی چیست ؟

۱) تشکیل رگهای خونی در مغز از هنگام تولد که ممکن است پاره شود و به داخل مغز خونریزی نماید

۲) عفونت

۳) از دست دادن زیاد آب بدن (دهیدراسیون)

۴) پایین بودن طولانی مدت فشار خون

۵)|ضربه به سر.

علت دیگر سکته ی مغزی بند آمدن جریان خون در یک شریان مغزی می باشد (سکته ی مغزی نوع ایسکمیک). در کودکان این وضعیت می تواند بر اثر بیماری قلبی که در هنگام تولد وجود داشته است، جراحی قلب، و یا تومور (غده) مغزی ایجاد شود. اخیراً تحقیقات نشان داده است که بیماری آبله مرغان در کودکان ممکن است علت شایع تری برای وقوع سکته ی مغزی نوع ایسکمیک، نسبت به آنچه که قبلا در مورد این بیماری فکر میکردند باشد.

همچنین بعضی دیگر از بیماری های کودکان مثل تالاسمی، بیماری سلول داسی شکل و بیماری تاکایاسو” از عوامل خطرزای سکته ی مغزی در کودکان می باشد

آیا سکته مغزی میتواند در بچه ها هم عارض شود ؟

وقتی اسم سکته مغزی را میشنوید اولین چیزی که در ذهن شما نقش میبندد یک فرد مسن است. این درست است که ریسک سکته مغزی در افراد مسن بیشتر است و بعد از 55 سالگی با اضافه شدن هر دهه از عمر بر سن افراد ریسک سکته مغزی دو برابر میشود ولی آیا میدانید بچه ها هم میتوانند دچار سکته مغزی شوند و این مشکل حتی میتواند قبل از تولد ایجاد شود.

از هر یکصد هزار کودک در شش نفر آنها سکته مغزی بروز میکند و این عارضه ششمین عامل مرگ بچه ها در ایالات متحده است. یک مطالعه در سال 2011 که نتایج آن در مجله Annals of Neurology منتشر شد نشان داد که در بین سال های 2008-1995 شیوع سکته مغزی در پسربچه های 14-5 سال حدود 51 درصد افزایش پیدا کرده است. متاسفانه علائم سکته مغزی در بچه ها آنقدر کم است که ممکن است اصلا به آن توجهی نشود. نوزادانی که دچار سکته مغزی میشوند ممکن است تا سن 8-4 ماهگی هیچ علامتی را نشان ندهند.

متاسفانه 40-20 درصد بچه هایی که سکته مغزی میکنند فوت میشوند و در بقیه که زنده میمانند مشکلات عصبی مثل فلجی در 80-50 درصد موارد در بقیه طول عمر باقی میماند بنابراین تشخیص زودهنگام این عارضه بسیار با اهمیت است.

سکته مغزی که در نیمه دوم بارداری تا 30 روز اول تولد نوزاد ایجاد میشود معمولا به علت جدا شدن لخته خون از جفت و رفتن آن به مغز و انسداد عروق مغزی است و در ایالات متحده در هر 2800 تولد در یکی دیده میشود و سکته های مغزی که بعد از ماه اول نوزادی تا 18 سالگی ایجاد میشوند در 60 درصد موارد در پسران دیده میشود.
علل سکته مغزی در بچه ها معمولا ابتلا به بیماری های دیگر است که شایعترین آنها بیماری کم خونی داسی شکل است و از دیگر علل آن میتوان از عفونت های سر و گردن، بالا بودن توان لخته شدن خون، ضربه به سر و بیماری های خود ایمنی است. سابقه ناباروری مادر، پاره شدن کیسه آب مادر در حین بارداری و پره اکلامپسی هم از دیگر علل سکته مغزی در بچه ها است.

در نوزادان حرکات غیر ارادی و ناگهانی در صورت و دست و پا، توقف موقت نفس کشیدن و یا خیره شدن طولانی مدت به یک نقطه میتواند از علائم سکته مغزی باشد. با بزرگ تر شدن بچه علائم سکته مغزی بیشتر به بالغین شبیه میشود و علائمی مانند ضعف و گزگز یک طرف بدن و اشکال در حرف زدن و پایین افتادن یک طرف صورت هم میتواند از علائم باشد. دیگر علائم سکته مغزی در بچه ها ممکن است بصورت سردرد، استفراغ، گیجی شدید و تشنج باشد.

پدر و مادر ها و تمامی کسانی که از بچه ها مراقبت میکنند باید بدانند که سکته مغزی میتواند در بچه ها هم ایجاد شود و باید از علائم آن آگاه باشند تا در صورت وقوع، بیمار را در اسرع وقت به پزشک برسانند.

مطلب پیشنهادی

بیخوابی

بیخوابی را چگونه باید درمان کرد؟!

بیخوابی را چگونه باید درمان کرد؟! بیخوابی انسان و سایر جانداران همانطور که به آب …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *