خانه / اشنایی با داروهای گیاهی / ایا میدانستیدخاکشیر نیروی جنسی را افزایش میدهد
ایا میدانستید نیروی جنسی را افزایش میدهد
خواص خاکشیر

ایا میدانستیدخاکشیر نیروی جنسی را افزایش میدهد

                          گیاه خا کشیر

نام های دیگر: خاکشور – خاکژی – شقرک – سرون – شلم – شفتره – شیوران – خاکشی – ساشپیر – خبه – شلم بی

یکی دیگر از گیاهان دارویی که امروز به معرفی ان می پردازیم گیاه دارویی خاکشیر است . خاکشیر گیاهی است از خانواده ی Cruciferae، یک ساله و دوساله، از تیره ی شب بو و به بلندی حدود هشتاد سانتی متر می باشد، قسمت پایین گیاه دارای پوششی از کرک و بالای گیاه بدون کرک و در بعضی موارد تمام گیاه بدون کرک است. برگ های آن دارای بریدگی های عمیق و دو یا سه بار تقسیم شده است. گل های آن زردرنگ می باشد. میوه ی آن خورجین دراز به طول پانزده تا سی و پنج میلی متر و عرض یک میلی متر به حالت راست می باشد که در داخل غلاف خورجین، دانه ها قرار دارند. تخم آن ریز، کمی دراز و مایل به قرمز یا قرمز تیره است. این گیاه به حالت خودرو در باغ ها و صحراها می روید. این گیاه در اغلب مناطق چین و در هندوستان در قسمت هیمالایای معتدله از کشمیر تا مومائون در ارتفاعات ۱۶۰۰ تا ۴۰۰۰ متر و ارقامی از آن در منطقه ی پیشاور پاکستان می روید، در ایران گونه ی یاد شده در کلاک کرج، بین تهران و سمنان، توچال دماوند، لشگرک و در مناطق شمالی ایران در مازندران و سایر مناطق شمالی و برخی مناطق دیگر می روید.

 

       دانه ی خاکشیر

طبیعت آن: گرم و تر است.

ترکیبات شیمیایی: روغن چرب شامل مواد لینولئیک اسید، لینولنیک اسید، اولئیک اسید، اروسیک اسید، پالمی تیک اسید، استئاریک اسید و اسانس روغنی شامل مواد بنزیل، پروپنیل، ایزوتیو، سیانات الیل، الیل دی سولفید، ایزوتیوسیانات، الیل ایزوتیو سیانات

خواص درمانی خاکشیر در طب سنتی:

درمان گیاهی خلط ریه

۱- آن را بخورید. تب بر است، برای رفع التهاب پوستی مانند کهیر مؤثر می باشد، برای رفع کرم معده و سنگ کلیه نافع است، اشتهاآور است، باز کننده ی گرفتگی صدا می باشد، از بین برنده ی مواد زاید اطراف نخاع، کم کننده ی برودت احشا و از بین برنده ی اخلاط ریه می باشد، حرکات دودی امعا را تحریک م یکند، دافع جراحات است و خون را صاف می کند

۲- آن را با شیر مخلوط کنید و با عسل شیرین کرده و بخورید. برای باز شدن رنگ چهره و افزایش نیروی جنسی نافع است، اگر ده روز هر روز خاکشیر با شیر خورده شود، سبب فربهی انسان می شود و ناراحتی های بلغمی را برطرف می کند.

۳- آن را سنگ شو کرده با گلاب یا آب خالص خوب بجوشانید تا شکفته شود و بخورید. قی آور است و از آن در موارد مسمومیت که لازم است قی آورده شود استفاده می شود.

درمان گیاهی دلپیچه

۴- بیست گرم خشک آن را در دهان بریزید و بدون آب، آنها را کم کم با آب دهان تر کنید و بلع نمایید. اسهال و دلپیچه را درمان می کند.

۵- آن را با آب سرد و کمی قند مخلوط کنید و بخورید. درد معده و سرگیجه را برطرف می کند.

درمان گیاهی کهیر

۶- آن را تمیز کنید، در ظرفی بریزید و روی آن آن قدریخ بمالید تا رنگش روشن شود و بسیار خنک گردد، بعد مقداری سکنجبین با آن مخلوط کرده بخورید. غلیان صفرا، خشک شدن دهان و عطش حاصل از گرما، سردرد و کهیر را درمان می کند.

درمان گیاهی سرخک وسرخجه

۷- آن را بجوشانید و آب و دانه را با هم میل کنید. برای کاهش حذت سرخجه و سرخک، جدری یا آبله و شری (مخملک) مفید است، جوشانده ی آن را با نبات در مواقع نزله و هنگام یبوست مزاج به اطفال بدهید، بسیار مفید می باشد.

۸- از آن شیاف ساخته و شبها در مهبل بگذارید. برای التیام زخم رحم و کمک به وضع حمل مفید است.

تذکر: در برخی مزاج ها و در بعضی اشخاص سردرد ایجاد می کند، مصلح آن کتیرا می باشد.

                                برگ خاکشیر

خواص درمانی:

آب دم کرده ی آن را بجوشانید. قابض است، برای رفع کمی ویتامین C مفید می باشد

telegram

همچنین ببینید

گز انگبین

گز انگبین استبرک دید را قوی می کند !!!

!!!گز انگبین استبرک دید را قوی می کند گز انگبین استبرک گز انگبینی است که …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *