قالب وردپرس درنا توس
خانه / اشنایی با داروهای گیاهی / ایا میدانستیدخاکشیر نیروی جنسی را افزایش میدهد
ایا میدانستید نیروی جنسی را افزایش میدهد
خواص خاکشیر

ایا میدانستیدخاکشیر نیروی جنسی را افزایش میدهد

                          گیاه خا کشیر

نام های دیگر: خاکشور – خاکژی – شقرک – سرون – شلم – شفتره – شیوران – خاکشی – ساشپیر – خبه – شلم بی

یکی دیگر از گیاهان دارویی که امروز به معرفی ان می پردازیم گیاه دارویی خاکشیر است . خاکشیر گیاهی است از خانواده ی Cruciferae، یک ساله و دوساله، از تیره ی شب بو و به بلندی حدود هشتاد سانتی متر می باشد، قسمت پایین گیاه دارای پوششی از کرک و بالای گیاه بدون کرک و در بعضی موارد تمام گیاه بدون کرک است. برگ های آن دارای بریدگی های عمیق و دو یا سه بار تقسیم شده است. گل های آن زردرنگ می باشد. میوه ی آن خورجین دراز به طول پانزده تا سی و پنج میلی متر و عرض یک میلی متر به حالت راست می باشد که در داخل غلاف خورجین، دانه ها قرار دارند. تخم آن ریز، کمی دراز و مایل به قرمز یا قرمز تیره است. این گیاه به حالت خودرو در باغ ها و صحراها می روید. این گیاه در اغلب مناطق چین و در هندوستان در قسمت هیمالایای معتدله از کشمیر تا مومائون در ارتفاعات ۱۶۰۰ تا ۴۰۰۰ متر و ارقامی از آن در منطقه ی پیشاور پاکستان می روید، در ایران گونه ی یاد شده در کلاک کرج، بین تهران و سمنان، توچال دماوند، لشگرک و در مناطق شمالی ایران در مازندران و سایر مناطق شمالی و برخی مناطق دیگر می روید.

 

       دانه ی خاکشیر

طبیعت آن: گرم و تر است.

ترکیبات شیمیایی: روغن چرب شامل مواد لینولئیک اسید، لینولنیک اسید، اولئیک اسید، اروسیک اسید، پالمی تیک اسید، استئاریک اسید و اسانس روغنی شامل مواد بنزیل، پروپنیل، ایزوتیو، سیانات الیل، الیل دی سولفید، ایزوتیوسیانات، الیل ایزوتیو سیانات

خواص درمانی خاکشیر در طب سنتی:

درمان گیاهی خلط ریه

۱- آن را بخورید. تب بر است، برای رفع التهاب پوستی مانند کهیر مؤثر می باشد، برای رفع کرم معده و سنگ کلیه نافع است، اشتهاآور است، باز کننده ی گرفتگی صدا می باشد، از بین برنده ی مواد زاید اطراف نخاع، کم کننده ی برودت احشا و از بین برنده ی اخلاط ریه می باشد، حرکات دودی امعا را تحریک م یکند، دافع جراحات است و خون را صاف می کند

۲- آن را با شیر مخلوط کنید و با عسل شیرین کرده و بخورید. برای باز شدن رنگ چهره و افزایش نیروی جنسی نافع است، اگر ده روز هر روز خاکشیر با شیر خورده شود، سبب فربهی انسان می شود و ناراحتی های بلغمی را برطرف می کند.

۳- آن را سنگ شو کرده با گلاب یا آب خالص خوب بجوشانید تا شکفته شود و بخورید. قی آور است و از آن در موارد مسمومیت که لازم است قی آورده شود استفاده می شود.

درمان گیاهی دلپیچه

۴- بیست گرم خشک آن را در دهان بریزید و بدون آب، آنها را کم کم با آب دهان تر کنید و بلع نمایید. اسهال و دلپیچه را درمان می کند.

۵- آن را با آب سرد و کمی قند مخلوط کنید و بخورید. درد معده و سرگیجه را برطرف می کند.

درمان گیاهی کهیر

۶- آن را تمیز کنید، در ظرفی بریزید و روی آن آن قدریخ بمالید تا رنگش روشن شود و بسیار خنک گردد، بعد مقداری سکنجبین با آن مخلوط کرده بخورید. غلیان صفرا، خشک شدن دهان و عطش حاصل از گرما، سردرد و کهیر را درمان می کند.

درمان گیاهی سرخک وسرخجه

۷- آن را بجوشانید و آب و دانه را با هم میل کنید. برای کاهش حذت سرخجه و سرخک، جدری یا آبله و شری (مخملک) مفید است، جوشانده ی آن را با نبات در مواقع نزله و هنگام یبوست مزاج به اطفال بدهید، بسیار مفید می باشد.

۸- از آن شیاف ساخته و شبها در مهبل بگذارید. برای التیام زخم رحم و کمک به وضع حمل مفید است.

تذکر: در برخی مزاج ها و در بعضی اشخاص سردرد ایجاد می کند، مصلح آن کتیرا می باشد.

                                برگ خاکشیر

خواص درمانی:

آب دم کرده ی آن را بجوشانید. قابض است، برای رفع کمی ویتامین C مفید می باشد

مطلب پیشنهادی

گیاه ماردارو

همه چیز در مورد گیاه ماردارو!!

همه چیز در مورد گیاه ماردارو!! طریقه استعمال ماردارو ۱- برای درمان یبوست: ده گرم …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *