قالب وردپرس درنا توس
خانه / اشنایی با داروهای گیاهی / ایا میدانید گیاه دارویی پودوفیلوم خاصیت ضد سرطانی دارد
گیاه پودوفيلوم
گیاه پودوفيلوم

ایا میدانید گیاه دارویی پودوفیلوم خاصیت ضد سرطانی دارد

  پودوفیلوم

یکی دیگر از گیاهان دارویی که امروز به معرفی ان می پردازیم گیاه دارویی پودوفیلوم است . پودوفیلوم ساقه ی زیرزمینی گیاهی است از خانواده  زرشک Berberidaceae، علفی، دارای ساقه ی زیرزمینی یایا و چند ساله. بلندی گیاه در حدود یک وجب است که معمولاً دو برگ پنجه ای درشت با بریدگی های عمیق دارد که از طریق دودمبرگ دراز به شاخه متصل می شود. گل آن سفید و کمی درشت می باشد که در محل انشعاب شاخه با دمبرگ ها ظاهر می شود.

ساقه ی زیرزمینی آن که به عنوان دارو در بازار بین المللی عرضه می شود به ضخامت ۱ – ۰/۵ سانتی متر و به صورت قطعاتی به طول ۴ تا ۲۰ سانتیمتر به فروش می رسد. رنگ پوست خارجی ساقه ی زیرزمینی خاکستری تیره یا قهوه ای مایل به قرمز می باشد که طعم تلخ و تهوع آورو بویی نامطبوع دارد. میوه ی آن نسبتاً درشت در ابعاد یک لیموترش یا تخم مرغ، زرد رنگ و خوراکی است و در داخل گوشت میوه تعدادی دانه قرار دارد. این گیاه در ایران تا به حال دیده نشده است.
نام های دیگر این گیاه در طب سنتی عبارت است از:پودوفیلیوم

 

خواص پود وفیلوم:

اگر با تجویز و نظر پزشک خورده شود، برای تقویت کبد مفید است و محرک، مسهل و صفراآور نیز می باشد.

مصرف بیش از حد مجاز آن موجب عوارض شدیدی چون تهوع شدید و گاهی اغما می شود.

سه ترکیب اصلی گیاه خواص مسهل شدید و آنتی میتوتیک دارند و به دلیل خاصیت اخیر، به صورت موضعی در درمان زگیل و میخچه استفاده می شوند و فرآورده ی ساختنی آن در داروخانه ها موجود می باشد. اتوپوزید که یک ترکیب نیمه صناعی (یک ethylidene glucoside اضافه می شود) حاصل از پودوفیلوتوکسین می باشد در درمان نوع خاصی از سرطان ریه(small cell lung cancer) به عنوان خط اول درمان به کار می رود.

تنی پوزید هم یکی دیگر از ترکیبات ضد سرطان نیمه صناعی حاصل از پودوفیلوتوکسین می باشد که درchildhood acute lymphoblastic leukemia به کار می رود.

 

مطلب پیشنهادی

گیاه ماردارو

همه چیز در مورد گیاه ماردارو!!

همه چیز در مورد گیاه ماردارو!! طریقه استعمال ماردارو ۱- برای درمان یبوست: ده گرم …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *