ایا می دانید ابو علی سینا در مورد گیاه پونه و عرق پونه چه نظری دارد ؟


ایا می دانید ابو علی سینا در مورد گیاه پونه و عرق پونه چه نظری دارد ؟

گیاه پونه چیست  ؟

پونه گیاهی است علفی یک ساله، شبیه نعناع ولی کوچکتر، دارای ساقه راست، کوتاه و خزنده، به رنگ قرمز مایل به قهوه ای و گل های ریز صورتی سفید و برگهای نرم خاکستری که ارتفاعان به ۱۰ تا ۳۰ سانتیمتر میرسد.پونه، از جمله سبزیهای خوردنی است که طعمی خوش مزه و مطبوع و طبیعتی گرم و خشک دارد، به صورت وحشی در صحرا و در کنار رودخانه ها و حتی داخل آب می روید. پونه، از جمله سبزیهای خوردنی است که طعمی خوش مزه و مطبوع و طبیعتی گرم و خشک دارد، به صورت وحشی در صحرا و در کنار رودخانه ها و حتی داخل آب می روید.

نظر حکیم ابو علی سینا درباره گیاه پونه 

پونه گوهری است لطیف، پونه کوهی از پونه جویباری قوی تر است. از تندی و تلخی که پونه دارد بسیار نرم کننده است و به ویژه پونه کوهی در نرمش دادن مؤثرتر از جویباری است، خون را به سوی پوست میکشد قرحه آور است. پونه را تنها خورند عرق ریز است و بسیار گرمی بخش، مواد را از ژرفای تن جذب می کند. تکه کننده و خشکاننده و گرم کننده است. به ویژه پونه سبز را با سرکه بپزند و بر پوست نهند لکه های سیاه و لکه های خونی که در زیر پلک ها پیدا می شود از بین می روند. آب پزش را بخورند. کوفتگی ماهیچه وپیرامون های ماهیچه را برطرف کند. ضماد پونه که پوست را می سوزاند. داروی عرق النساء است. پماد پونه مزاج اندام را تغییر دهد. جاذبی است که از ژرفا جذب می کند. پونه را بخورند و به دنبالش آب پنیر سر کشند و چندین روز پی در پی تکرار کنند در علاج پای لاغر و واریس مفید است. پونه هم تحلیل برنده هم تکه کننده و نرمی بخش است. خوردنش در علاج جذام مفید است. افشره اش کرم گوش را از بین میبرد. سر درد آورد، داروی زخم دهان است و ریختنی ها را از سوراخ بینی بیرون سازد، آب پز پونه علاج بلند نفسی (انتصاب النفس) است. پونه تنها و به ویژه اگر با انجیر خورند سینه را از خلطهای غلیظ و لزج پاک می نماید. درمان درد دنده است. سرکه را بر پونه پاشند یا پونه ای که تازه در سرکه ریخته اند به بینی غش کرده نزدیک کنند از بوی آن به هوش آید هر پونه ای و به ویژه پونه کوهی بی اشتهایی و ضعف معده را از بین ببرد. سکسکه را تسکین دهد. پونه که زداینده و بازکننده و نرم کننده مواد صفرایی و سودایی است. خودش و آب پزش در علاج یرقان مفید است. اگر بیمار یرقانی خود را با آب پز پونه کوهی شستشو دهد عرق کند سود بیند و اگر پونه را با انجیر خورند داروی استسقا است. پونه کوهی اشتهای خوراک را زیاد کند. در آب جوشیده اش علاج استسقاء است. آبپز پونه بول را ریزش دهد. برای پیچش و درد روده و قی و اسهال شدید مفید است. پونه را بکوبند یا بپزند و با عسل بخورند بچه را در زهدان می کشد حیض را راه اندازد، شاید بلغم را استفراغ دهد.دیدگاه کولیپر در قرن هفدهم: جوشانده گیاه پونه را بنوشید تا عادت ماهانه عقب افتاده مرتب شود، در گذشته های دور برای عادت ماهانه عقب افتاده و تنظیم آن از پونه استفاده می شده است.

خواص عرق پونه

عرق پونه از خواص متعددی بهره مند است از جمله : 1- عرق پونه در مصرف غیر خوراکی برای درمان لکه های پوستی مفید است . افزون بر این عرق پونه خلط آور و ضد سرفه می باشد و خاصیت آرام بخشی دارد . 2- عرق پونه صفرا بر و ضد نزله و سرماخوردگی می باشد و به علت وجود داشتن آنتی بیوتیک طبیعی در پونه , برای درمان بیماری های عفونی نیز سودمند است . 3- عرق پونه محرک است و ضد ناراحتی های ناشی از گریپ می باشد . علاوه بر این عرق پونه دارای خواص ضد نفخ و ضد بلغم و سودا می باشد و برای دفع کردن انگل سودمند است . 4- خوردن عرق پونه جهت پیشگیری از سیاه سرفه , فشار خون , سوء هاضمه , استفراغ , یبوست , تب و لرز و ضعف معده نافع است . 5- برای جلوگیری از یرقان , خشکی دهان , تصلب شرایین و سیاهی پوست عرق پونه بنوشید . 6- عرق پونه نیروی جنسی را تقویت نموده و برای مداوای بی اختیاری ادرار مفید است .

   

دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد