ایا می دانید شروع زودهنگام غذای کودک چه عوارضی دارد ؟


ایا می دانید شروع زودهنگام غذای کودک چه عوارضی دارد ؟

ایا می دانید شروع زودهنگام غذای کودک چه عوارض دارد ؟

خطرات زود شروع کردن غذای کمکی

اگر غذای کمکی زودتر از ۶ ماهگی شروع شود، ممکن است مسایل و مشکلات زیر برای کودک به وجود اید: ۱- غذای کمکی که به شیرخوار داده میشود، ممکن است مورد قبول او واقع نشود و آن را تحمل نکند و در نتیجه کودک دچار دل درد، استفراغ و اسهال گردد، مخصوصاً اگر غذای کمکی به صورت بهداشتی تهیه نشده باشد.۲- قبل از ۷ ماهگی، اعمال دستگاه گوارشی شیرخوار تکامل پیدا نکرده است، به طور مثال آنزیم آمیلازا " که برای هضم و جذب مواذ نشاسته ای (مثل آرد برنج) ضروری است، در روده های کودک، کم و ناکافی است، بنابراین نمیتواند غذایی را که با نشاسته تهیه شده است، هضم و جذب نماید. همچنین خوردن مواد گوشتی قبل از پایان ۶ ماهگی، ممکن است موجب آسیب کلیه های کودک گردد.ba2801 ۳- چون قبل از ۶ ماهگی گنجایش معده کودک محدود است، بنابراین غذای کمکی جایگزین یکی دو وعده شیر مادر می شود و در نتیجه کودک نیز کمتر به پستان مادر مک میزند. در این وضعیت شیر مادر کم می شود و کودک دچار کمبود وزن میگردد. ۴- با شروع غذای کمکی قبل از ۶ ماهگی، پیدایش حساسیت و آلرژی نسبت به غذا در شیرخوار ممکن است به وجود آید. شروع غذای کمکی قبل از پایان ۶ ماهگی ممکن است در سالهای بعد با پیدایش بعضی از بیماریهایی که منشأحساسیت دارد، مانند کهیر، آسم و آلرژی های غذایی در کودک ظاهر گردد.

خصوصیات غذای کمکی

غذای کمکی کودک باید دارای شرایط زیر باشد:۲- نرم باشد تا هضم آن به آسانی صورت گیرد.۱- حجم آن کم و دارای انرژی زیاد باشد.۳- تازه و بهداشتی تهیه شود، کاملاً پخته شود، در جای خنک و سرپوشيده نگه داری گردد و امکان استفاده از آن در دفعات وجود داشته باشد.

نکات اساسی در شروع غذای کمکی

۱- غذای کمکی را بعد از شیر مادر به کودک بدهید و هرگز قبل از شیر به او غذا ندهید، زیرا شیر مادر را نخواهد خورد. ۲- غذای کمکی را از یک غذای ساده شروع کنید و به تدریج غذاهای ترکیبی به کودک بدهید۳- شروع غذای کمکی باید نرم و رقیق باشد( کمی غلیظتر از شیر مادر)، سپس به تدریجبه غلظت غذای او اضافه نمائید۴- غذای کمکی باید ولرم (نه سرد و نه خیلی گرم) باشد و قبل از استفاده، دمای آن را آزمایش کنید و سپس به کودک بدهید.

دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد