قالب وردپرس درنا توس
خانه / دانستنیهای مفید پزشکی و رژیم غذایی / ایا می دانید غذاهای زنده ( غذاهای آبدار ) چیستند ؟
غذای زنده از نظر قران
غذای زنده از نظر قران

ایا می دانید غذاهای زنده ( غذاهای آبدار ) چیستند ؟

و من الماء کل شی ء حی

 از آب هر چیزی را حیات  بخشیدیم ( قر آن کریم )

غذاهای زنده از نظر قران 

هرشی، توسط آب حیات مهم در حیات جسمی و روحی انسان به این مادهٔ یکتابستگی دارد. «ماء معین» که به ولایت تعبیر شده است، عامل مطلق و یگانهٔ حیات معنوی و جسمی و روحی انسان است. بدن انسان از لحظهٔ تولد تا زمان مرگ، به طور غریزی و برای بقای خود، نیازمند آب و خوراک است. اگر یک گیاه از آب محروم بماند پژمردگی را به دنبال دارد و اگر یک انسان به آب دسترسی نداشته باشد طعم نابودی و مرگ را خواهد چشید.

خوراکی های آبدار در روی کره ی زمین سه دسته اند : عسل ، میوه ها ، سبزی ها ، و دانه ها ( جوانه ها ، این خوراکی ها به طور طبیعی آبدار و زنده هستند )

غیر از خوراکی های آبدار بقیه مواد غذایی ، فشرده یا غلیظ شده اند زیرا آنها از طریق  پختن و یا دستکاری و یا تصفیه و فرآوری صنعتی ، تغییر شکل داده و از  واز وضع طبیعی خارج شده اند

به طور کلی غذای زنده، حاوی آب فراوان و غذای مرده، بدون آب و یا دارای آب اندکی است.

په عنوان نمونه: عسل حاوی ۲۰ درصد آب، شکر تصفیه شده ۳ درصد و قند تصفیه شده بدون آب میباشد؛ یعنی عسل یک غذای زنده و حیات بخش و به تعبیر قرآن: «فیه شفاء للناس» میباشد ولی شکر سفید و قند تصفیه شده، یک مادهٔ غذایی مرده و در نتیجه مضر میباشند. خداوند متعال در قرآن میفرماید:

و أنزلنا من السماء ماء بقدر فاسکناه  فی الاژض و انا علی ذهاب به لقادرون ». و أنشأنا لَکُمْ بِهِ جَنات من نخیل وأغناب لَکُمْ فیها فواکه کثیره و منها تأکلون». و ما با آب باران، باغستانهایی از خرما و انگور پدید آوردیم؛ برای شما در این باغها میوه های فراوان است که آنها را میخورید. (و من الثمرات النخیل و الأغناب تتّخذون منه سکراً و رزقاً حسنا . و هم از میوه های درخت خرما و انگور، نوشیدنی های شیرین و روزی نیکو به دست آرند. وإنَّ فی ذلک لأیهً لِقَوْم یَعْقِلُونَ)، در این کار، ایت  قدرت حق برای خردمندان پدیدار است. (و أوحى رَبَّک إلى النخل أن اتخذی من الجبال بیوتاً و من الشجره مما یعرشون». وثمّ کلی من کل الثمرات قاسلکی  سبل ربک ذللا «یخزجمن بطونها شراب مختلف آلوانهٔ فیه شفاه». و از درون آن شربتی به رنگهای گوناگون بیرون میآید که برای مردم شفاست. «دواء یعنی تسکین دهنده و شفاء یعنی نابودکنندهٔ بیماری و مرض». در این آیات بر مصرف شیرینی های طبیعی تأکید شده که دارای آب فراوان میباشند. دقت کنید: انگور حاوی ۸۱ درصد آب و عسل و خرما هرکدام دارای ۲۰ درصد آب می باشند. همچنین در آیات سوره انعام می فرماید: «خداوند بوستانها را با درختان گوناگون آفریده ودر آن زیتون و انار را آفریده است».

 

امام رضا  ع می فرماید: إنّ الثمار اذا أدرکت ففیها الشفاء لقول عزوجل وکُلُوا من ثمره إذا أثمر). سبزیها و میوهها وقتی میرسند (میوههای نوبر) شفابخش اند. و شاهد این کلام سخنخداوند است – در سورهٔ انعام -که می فرماید: «از محصولات، آن وقتی که بار می دهند بخورید».

 

 

با توجه به مباحث ذکر شده،  باید بخش عمدهٔ غذای ما را خوراکی های آبدار (زنده) یعنی میوه ها و سبزی ها تشکیل دهند و بخش کوچکی از آن را (حدود ۳۰ درصد) خوراکیهای فشرده، مانند: نان، غلات، گوشت، لبنیات، حبوبات و غیره.

مطلب پیشنهادی

علل بروز اهنجاری های فکی و دندانی

تاثیر عوامل محیطی بر ناهنجاری های فکی و دندانی

تاثیر عوامل محیطی بر ناهنجاری های فکی و دندانی   -عوامل محیطی عنوان کلیه عواملی …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *