ایا می دانید ناخنک چشم چیست و چگونه درمان می شود ؟


ایا می دانید ناخنک چشم چیست و چگونه درمان می شود ؟

 بیماری ناخنک چشم چیست ؟

ناخنک عبارت است از نوعی بافت هم بند مثلثی شکل که غشاء مخاطی پوشاننده ی ملتحمه ی چشم را در برگرفته و به تدریج به سمت قرنیه پیش روی میکند.ناخنك(تريژيوم), رشد بافت همبند همراه با بافت عروقي است كه قرنيه (لايه شفاف جلوي چشم) را مورد تهاجم قرار مي دهد. ناخنك در واقع فرايندي غيرطبيعي است كه طي آن ملتحمه (غشايي كه سفيدي چشم را مي پوشاند) به روي قرنيه رشد ميكند. ناخنك مي تواند كوچك باشد يا اين كه به اندازه اي رشد نمايد كه با بينايي تداخل پيدا كند.ناخنک یا پتریژیوم pterygium ، یک ضایعه گوشتی مثلثی شکل است که از سفیدی چشم (ملتحمه) روی سیاهی چشم (قرنیه) کشیده می‌شود. معمولا در طرف بینی چشم است. این ضایعه ناشی از رشد خوش‌خیم بافت پیوندی و رگهای ملتحمه است. ناخنک معمولاً ابتدا به صورت یک سفیدی روی ملتحمه ایجاد می‌شود که به تدریج به سمت قرنیه رشد می‌کند. به علت وجود رگهای زیاد معمولاً رنگ ناخنک صورتی یا قرمز است. ناخنک گاهی ملتهب می‌شود و باعث سوزش و خارش و اشکریزش می‌شود. گاهی اوقات ناخنک رشد زیادی می‌کند و تا وسط قرنیه می‌رسد و جلوی دید را می‌گیرد. به علاوه حتی ناخنک‌های کوچکتر هم می‌توانند با تغییر شکل قرنیه باعث ایجاد آستیگماتیسمشوند و دید افراد را تار کنند.

علائم ناخنک چشم

  •  احساس سوزش و خارش در چشم که به تدریج و به صورت خود به خود برطرف می شود
  • ایجاد اشکال در زیبایی ظاهری چشم ها
  •  ایجاد اشکال و اختلال در دید (در موارد پیشرفته)

علت ناخنک چشم چیست ؟

قرار گرفتن چشم در معرض باد، گرد و غبار و نور شدید

ناخنک چشم ودرمان آن

۱) عارضه ی ناخنک در موارد خفیف معمولاً به غیر از مسئله ی زیبایی، مشکل خاصی را برای بیمار ایجاد نمیکند.۲) تنها در مواردی که ناخنک به سمت مردمک چشم پیشروی میکند و موجب بروز اختلال در دید فرد مبتلا می شود انجام عمل جراحی ضرورت مییابد.۳) در ۳۰٪ از موارد، مدتی بعد از برداشتن ناخنک به وسیله ی عمل جراحی مجدداً عود میکند.

 درمان گیاهی ناخنک چشم

1 -روغن بنفشه در چشم بچکانید.2- کندر کوبیده را یک ساعت در آب گرم خیس کرده صاف کنید ، سپس روی ناخنک بمالید.3- عناب را با هسته بادام کوبیده ، بجوشانید تا آبش کم شود ، سپس صاف کرده و روزی 3 مرتبه در چشم بچکانید.

دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد