قالب وردپرس درنا توس
خانه / بیماریهای چشم وگوش / ایا می دانید چشم ها چگونه کار می کنند ؟
عملکرد چشم
عملکرد چشم

ایا می دانید چشم ها چگونه کار می کنند ؟

عملکرد چشم در طی فرایند بینایی چگونه است ؟

چشم یک دستگاه بسیار ظریف و پیچیده ی نوری است که در نگاه اول می توان عملکرد آن  را با عملکرد دوربین عکاسی مقایسه کرد. این دستگاه بسیار مهم که توسط قدما سلطان بدن لقب گرفته است به وسیله ی عصب بیناییبا مغز مرتبط می شود و درست مثل سایر حواس دارای مراکز قشری و روحی معینی در سطح مغز میباشد. با عبور دسته های نور از محیطهای شفاف داخل چشم و تأثیرگذاری آنها بر روی سلولهای پرده ی حساس چشم یا شبکیه و انتقال این تأثیرات به فضای داخلی مغز این ارتباط بین عصب بینایی و اعصاب مغز به معنای واقعی انجام میگیرد و حاصل آن همان بینایی میباشد، به عبارت دیگر فرایندهای فیزیکی و عصبی موجب می شود که قوه ی بینایی – به عنوان یکی از حواس انسان – پس از کسب اشعه ی نورانی تأثیرپذیری خود را به مغز نشان دهد. همان طور که گفتیم چشم دستگاهی نوری است که عمل اصلی آن متقارب کردن اشعه های نورانی بر روی شبکیه می باشد. به طور کلی این دستگاه از سه دیوپتر تشکیل شده است که به مجموعه ی آنها چشم ساده     گفته می شود تصاویری که برای انسان قابل مشاهده است بر روی کانون چشم ساده که درست منطبق بر شبکیه ی چشم است به طور واژگون منعکس می شود. به طور طبیعی هر چقدر که اجسام به چشم نزدیک تر میشوند- به علت این که تصاویر آنها دورتر از کانون تشکیل می شود و نیز به علت تغییر انحنای عدسی چشم – به وضوح دیده  نمی شوند، ولی این اشکال با وقوع عمل تطابق در چشم برطرف می شود. به طور کلی هنگامی که جسمی دور از چشم قرار گرفته باشد – چون تصویر آن بر روی پرده ی شبکیه منطبق است – به وضوح دیده می شود ولی از آنجا که تصاویر اجسام نزدیک، در عقب کانون می افتد قاعدتاً به وضوح دیده نمیشوند و در این هنگام است که عدسی چشم به تناسب فاصله ای که جسم تا چشم دارد شعاع انحنانی خود را کمتر میکند و در نتیجه فاصله ی کانونی راکاهش می دهد و در نتیجه تصاویر را بر رو یشبکیه منطبق می سازد به این عمل واضح سازی تصاویر اجسام نزدیک فرایند تطابق گفته می شو دتغییر تحدب عدسی چشم در طی عمل تطابق به وسیله ی انقباض ماهیچه های مژگانی صورت می گیرد

عملکرد چشم
عملکرد چشم

تطابق: وقتی از فاصله ی دور (بیش از ۶ متر) به شیئی نگاه شود، عدسی پهن و مردمک گشاد می شود تا نور بیشتری وارد چشم گردد. مردمک با عمل ماهیچه های شعاعی بیرونی عنبیه گشاد می شود، که منقبض شده و ماهیچه های حلقوی را میکشند. وقتی به جسم نزدیک نگاه شود، عدسی ضخیم تر شده و مردمک تنگ می شود تا نور کمتری وارد چشم گردد. این کار از تحریک بیش از حد شبکیه جلوگیری میکند. مردمک با انقباض ماهیچه های حلقوی درونی تنگ می شود. که با انقباض خود ماهیچه های شعاعی را میکشند.

هنگام تطابق برای مشاهده ی اجسام نزدیک، سوراخ مردمک نیز الزاماً تنگ می شود. درک نور و رنگ نیز در پرده ی شبکیه به وسیله ی سلول های دارای زائده های استوانه ای و مخروطی صورت میگیرد. این گروه از سلول ها در لکه ی زرد چشم به وفور وجود دارند.

در شبکیه ماده ی قرمز رنگی وجود دارد که اریترو پسین نامیده می شود و از لایه ی رنگی شبکیه ترشح میشود. این ماده در تاریکی پس از تأثیرگذاری نور بر روی سلولهای بینایی از بین میرود. به همین جهت است که می گوییم تحریک شبکیه به شدت نور وارد شده به آن بستگی کامل دارد و از یک حداقلی به نام آستانه ی تحریک آغاز می شود.

در محیط تاریک تحریک پذیری شبکیه بسیار زیاد می شود تا جایی که حساسیت شبکیه در  .مدت ۱۰ دقیقه تاریکی به ۲۵ برابر وضعیت روشنایی میرسد

از سوی دیگر چشم برجستگی و ابعاد اجسام را توأماً با هر دو چشم دریافت میکند و پس از انتقال به قشر مغز برای انسان قابل درک می شود.

دوام تأثیرات نورانی بر روی شبکیه حدود یک سی ام ثانیه میباشد، با توجه به این کیفیت، تأثیرات نورانی منقطع با فاصله ی زمانی کمتر از یک سی ام ثانیه به طور متصل، مداوم و بدون انقطاع درک می شود.

اکنون پس از کسب اطلاعات درباره ی ساختار و عملکرد دستگاه بینایی به بررسی اختلالات و بیماریهای آن می پردازیم

 

 

 

مطلب پیشنهادی

اور یون

طب سنتی در درمان ورم غد بناگوش (اور یون)

طب سنتی در درمان ورم غد بناگوش (اور یون)   انجیر: مقداری انجیر را در …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *