قالب وردپرس درنا توس
خانه / اشنایی با داروهای گیاهی / ایا همه خواص گل ختمی را میشناسید
ایا همه خواص گل ختمی را میشناسید
گل ختمی

ایا همه خواص گل ختمی را میشناسید

                           گیاه گل ختمی 

نام هاى دیگر :گل خیرو -گیموو -فلوردوگیمو

مشخصات: گیاهی است از خانواده ی پنیرک Malvaceae، جنس Althaea، علفی و چند ساله که بلندی آن ۱-۰/۵ متر است و ساقه ی آن نسبتاً ضخیم و افراشته می باشد. گیاه پوشیده از کرک سفید پنبه ای است. برگ های آن متناوب و به رنگ سبز مایل به سفید می باشد. گل های آن درشت و به رنگ سفید مایل به صورتی یا مایل به ارغوانی است که در قسمت انتهای ساقه معمولاً به صورت دسته های سه تایی ظاهر می شود. ریشه ی دراز و دوکی شکل به رنگ خاکستری مایل به زرد دارد و ریشه ی سال دوم آن به ضخامت یک انگشت با طعم کمی شیرین است. این گیاه معمولاً در نقاط مرطوب، باتلاقی و چمن زارهای شور می روید و معمولاً بیش تر برای مصارف دارویی کاشته می شود. این گیاه در مناطقی از آسیا در هندوستان در کشمیر و پنجاب، در چین و ایران می روید. در ایران در دامنه های البرز و کنار جویبارهای کرج، در غرب و نقاط مرطوب اطراف اراک و دامنه ی کوه زروند، آذربایجان در محمدآباد و جغتو، سائین قلعه و در مرزهای شرقی در بادقیس و حریرود به طور خودرو دیده می شود.

طبیعت آن: طبق نظر جالینوس طبیعت آن سرد و تر و طبق نظر شیخ الرییس ابوعلی سینا معتدل است.

                          برگ ختمی

خواص درمانی برگ گل ختمی در طب سنتی:

۱- بیست گرم از آن را در یک لیتر آب جوش ده دقیقه دم کنید، بعد آب آن را صاف کرده و با عسل شیرین کنید و روزی سه فنجان به نوبت بنوشید. برونشیت را درمان می کند.

۲- تازه ی آن را له کرده و ضماد گذارید. سوختگی ها را التیام می بخشد، برای درمان ورم های بناگوش مفید است، جراحت ها را التیام می دهد، برای تحلیل ورم پستان، ورم های مقعد و سایر ورم ها مؤثر می باشد، برای درمان شکستگی اعضا نافع است.

۳- ضماد پخته شده ی آن با روغن برای نرم کردن ورم های گرم مفید است.

داروی گیاهی نرم کننده مو سر

۴- با آب جوشانده ی آن شست وشو کنید. موهای سر را نرم می کند.

۵- اگر در آب دمکرده ی آن بنشینید، برای تحلیل ورم مقعد و بسته بودن دهانه ی رحم زنان عقیم مفید است.

درمان گیاهی رعشه

۶. ضماد آن که با پیه مرغابی درست شده باشد، برای تسکین درد مفاصل، سیاتیک و رعشه مؤثر است.

                       گل ختمی

خواص درمانی گل ختمی در طب سنتی:

درمان گیاهی سرفه

۱- مقداری از آن را با چند عدد عناب ریزه ریزه شده مخلوط کرده بجوشانید و آب صاف کرده ی آن را بنوشید. سرفه را تسکین می دهد.

درمان گیاهی اگزما

۲- آب جوشانده ی آن را بنوشید. نرم کننده و تسکین دهنده است، عفونت های مجاری تنفس وقتی توأم با تورم باشد را درمان می کند، وقتی ادرار به سختی خارج می شود، دفع ادرار را آسان می سازد، تورم روده را کاهش می دهد، اگر هم بخورید و هم بمالید، کفگیرک، زردزخم و اگزما را درمان می کند.

درمان گیاهی برونشیت

۳- بیست گرم از آن را در یک لیتر آب جوش بریزید و درب آن را بگذارید و پس از خنک شدن آب آن را با عسل شیرین کنید و به مرور بنوشید. برای درمان برونشیت و نزله های برونشیتی مؤثر است.

۴- آن را بجوشانید، بعد مقداری صمغ عربی را در آب صاف کرده ی آن حل کرده و با آب لعاب دار به دست آمده شقاق دست و پا را روزی چندبار شست وشو دهید، بهبود می یابد.

مطلب پیشنهادی

گیاه ماردارو

همه چیز در مورد گیاه ماردارو!!

همه چیز در مورد گیاه ماردارو!! طریقه استعمال ماردارو ۱- برای درمان یبوست: ده گرم …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *