ایدز درمان دارد!!


ایدز درمان دارد!!

ایدز درمان دارد!!

ایدز

ایدز معضلی پزشکی است که ابعاد پزشکی،اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی آن بسیار گسترده است. ایدز مخفف کلمه  نارسایی اکتسابی ایمنی است. عامل مولد بیماری ویروس HIV است که سبب می شود سلول های سیستم ایمنی بدن آسیب دیده و یا از بین بروند و در نتیجه توانایی بدن برای مبارزه با عفونت ها و سرطان ها کاهش پیدا کرده و مکانیسم ایمنی بدن مختل شود. ایدز، بیمار خود را انتخاب نمی کند. عدم آگاهی افراد به خصوص جوانان از راه های انتقال HIV، شانس ورود این ویروس را به بدن آنها بالا برده و شیوع آلودگی به آن را در جامعه افزایش می دهد.ایدز، یک «بیماری» است، جرم نیست. لذا چه خوب است راه های پیشگیری و سرایت آن را یاد بگیرید و بدانید که چگونه خود را از آلوده شدن به آن محافظت کنید و در صورتی که با افراد آلوده به ویروس ایدز (HIV +) مواجه شدید، با آنان مانند یک بیمار و نه مانند یک مجرم رفتار کرده و بیاموزید که چگونه از گسترش این بیماری جلوگیری کنید .

در برابر گسترش ایدز پیشگام باشید.

علایم آلودگی با HIV ممکن است دارای چند مرحله باشد که الزاماً همه آنها در همه  افراد آلودهمشاهده نمی شوندمرحله اول : مرحله عفونت اوليه: که چند هفته طول می کشد و معمولاً با یک حالت شبیهسرماخوردگی نظیر تب، گلودرد، بزرگی غده لنفاوی، درد مفاصل و عضلات، سردرد، ضعف و بی حالی،بی اشتهایی، تهوع و استفراغ، کاهش وزن، اسهال و گاهی دانه های جلدی و یا تظاهرات عصبی همراه است. در این مرحله مقدار زیادی HIV در خون فرد وجود دارد و سیستم ایمنی با تولید پادتن ها شروع به پاسخ در برابر ویروس می کند. از هنگام ورود ویروس ایدز تا مثبت شدن نتیجه  آزمایشگاهی که نشانگر آلودگی فرد است حدود ۲ تا ۱۲ هفته و حتی ممکن است تا ۱۶ ماه طول بکشد.مرحله دوم: مرحله  بدون علامت بالینی؛ که به طور متوسط ۱۰ سال طول می کشد. سطح HIV در خون محیطی به شطح بسیار پایینی کاهش می یابد ولی بیماری همچنان مسری است و آنتی بادی HIV .در خون وجود داردمرحله  سوم: مرحله علامتدار عفونت HTV: که سیستم ایمنی، توان خود را از دست می دهد. با ایجاد نقض در سیستم ایمنی، علائم به وجود می آیند که در آغاز بسیاری از علایم خفیف هستند ولی با تحلیل سیستم ایمنی، علایم تشدید می شوند. با آسیب بیشتر سیستم ایمنی، بیماری به سمت بدتر شدن پیش میرود تا این که تشخیص ایدز مطرح شود.

 راههای مختلف ابتلا به ویروس ایدز

- رابطه  جنسی بدون محافظت با فرد آلوده؛ویروسی که در ترشحات جنسی فرد آلوده وجود داردمی تواند به طور مستقیم به بدن طرف مقابل منتقل شود- تماس با خون آلوده؛ اگر خون به میزان کافی ازفرد آلوده به بدن فرد غیرآلوده وارد شود ویروس را به او منتقل میکند.- سرایت از مادر حامله و آلوده به جنین در داخل رحم او و یا از شیر مادر آلوده به کودک؛ ویروس HIV از مادر آلوده به کودک ممکن است در دوران حاملگی، هنگام وضع حمل یا کمی بعد از زایمان انتقال یابد. HIV می تواند در شیر پستان زن آلوده وجود داشته باشد و به نوزادش منتقل شود.- استفاده از محصولات خونی آلوده؛ درگذشته بسیاری از افراد از طریق انتقال خون و فرآورده  های خونی آلوده، به ویروس Mia HIV می شدند، اما خوشبختانه در حال حاضر خطر کمتری در این زمینه وجود دارد.-وسایل مشترک یا استفاده  اشتراکی از سرنگ آلوده یا ابزارهایی که برای سوراخ کردن اعضای بدن استفاده می شوند و آلوده هستند  (سوزن، سرنگ، خالکوبی).-استریل نکردن ابزارهای دندان پزشکی و جراحی (شامل: ختنه، سوراخ کردن گوش و...)

دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد