ایدز چیست؟ / قسمت دوم


ایدز چیست؟ / قسمت دوم

علائم بیماری چگونه ظاهر می شود؟

با کاهش قدرت سیستم دفاعی به مرور زمان بدن آماده ابتلا به عفونتها و سرطانهایی می شود که به طور معمول در مردم عادی دیده نمی شوند، این بیماریها بصورت بیماریهای ریوی، اسهالهای شدید و مزمن، تبهای طولانی،کاهش وزن، اختلالات شخصیتی، بیماریهای مغزی و پوستی خود را نشانمی دهند که در نهایت منجر به مرگ فرد مبتلا خواهد شد.علائم اصلی ایدز: کاهش وزن بیشتر از ۱۰ درصد - اسهال مزمن بیشتر از یک ماه - تب های متناوب یا ثابت بیش از یک ماهعلائم فرعی : سرفه پایدار به مدت بیش از یک ماه - عفونت پوستی منتشر همراه با خارش - تبخال های عود کننده - برفک دهانی - عفونت تبخالی مزمن پیشرونده و منتشر - بزرگ شدن عمومی غدد لنفی آلودگی به ویروس ایدز دلیل ابتلا به بیماری ایدز نیست ولی سرانجام تقریباً بطور اجتناب ناپذیری به بیماری ایدز منتهی می شود. یکی از اولین راه های شناخت یک  بیماری، شناخت علائم و مراحل مختلف سیر بیماری است. با این شناسایی می توان از گسترش و توسعه بیماری در مراحل اولیه جلوگیری نمود. علائم آلودگی بیماری ایدز بسیار پیچیده است و دارای مراحل چندی است که الزاماً همه آنها در افراد آلوده مشاهده نمی شود.این مراحل عبارتند از:

مرحله اول عفونت حاد:

در اغلب موارد در صورتی که تعداد کافی ویروس ایدز وارد بدن فردی شود، بعد از چند هفته علائمی نظیر تب، گلودرد، بزرگی غدد لنفاوی، درد مفاصل و عضلات، سردرد، ضعف و بی حالی، بی اشتهایی، تهوع و استفراغ، کاهش وزن، اسهال و گاهی دانه های جلدی و یا تظاهرات عصبی ظاهر می گردد. این علائم اختصاصی نبوده و شباهت کاملی با نشانه های بسیاری از بیماریهای دیگر دارد. چون خود بخود ظرف یک تا دو هفته بهبودی حاصل میگردد، کمتر اتفاق می افتد که بیماری در این دوره تشخیص داده شود. بعلاوه از هنگام ورود ویروس ایدز تا مثبت شدن نتیجه آزمایشگاهی که نشانگر آلودگی فرد است حدود ۲ تا ۱۲ هفته و گاهی تا ۱۶ ماه طول می کشد. در این فاصله زمانی، فرد، آلوده بوده و ممکن است سایرین را آلوده کند.

مرحله دوم بدون علامت:

پس از بهبودی خود بخودی مرحله حاد، بیمار وارد مرحله بدون علامت می شود که بر حسب نوع پیروس آلوده کننده از ۱۰ تا ۱۷ سال طول می کشد. در این مدت شخص آلوده هیچ گونه علامتی  از بیماری را بروز نمی دهد و به ظاهر کاملاً سالم است ولی برای دیگران آلوده کننده می باشد. این مرحله نزد کودکان کوتاهتر است و در این مرحله شخص دیگران را مبتلا می کند. در این دوره آزمایش خون مثبت است. کنترل انتشار ویروس در این مرحله مشکل می باشد.

مرحله سوم بزرگی منتشر و پایدار غدد لنفاوی:

دراین مرحله غدد لنفاوی به صورت بزرگ شده و به شکل قرینه و بدون درد در بیش از دو نقطه بدن بجز ناحیه کشاله ران ظاهر می شود حداقل ۳ ماه باقی می مانند.

مرحله چهارم مرحله قبل از ایدز و حالات وابسته به ایدز:

قبل از بروز علائم نهایی ایدز در بیمار، عوارضی ظاهر می شود که به آن علائم مربوط به ایدز می گویند و عبارتند از - کاهش وزن بیشتر از ۱۰ درصد وزن سابق - اسهال به مدت بیشتر از یک ماه - تب به مدت بیشتر از یک ماه - عرق شبانه - خستگی، بی حالی و ضعف این علائم را مقدمه استقرار کامل ایدز که پایان طیف بیماری می باشد، به حساب می آورند. در برخی موارد، بی قراری، بی اشتهایی، دل درد، سردرد وجود دارد و تغییرات عصبی منجر به از دست دادن حافظه و آسیب اعصاب محیطی می شود. این علائم معمولاً متناوب است ولی کاهش وزن در اکثر بیماران وجود دارد و پیشرونده هم می باشد. بسیاری از بیماران در این مرحله دچار ضایعات پوستی، مخاطی و ضایعات دائم و یا عود کننده دهانی و یا ناحیه تناسلی به علت ویروسهای مختلف می شوند.

مرحله پنجم ایدز:

ایدز به مرحله نهایی آلودگی ایدز گفته میشود. در این مرحله به علت کاهش شدید قدرت دفاعی بدن، شخصی، مستعد ابتلا به بسیاری عفونتهای و سرطانها می شود که علائم بسیار متنوعی دارند و درنهایت بیمار را از پای در می آورند.

ایدز در ایران :

اولین مورد ایدز در ایران در سال ۱۳۶۶ گزارش شد. این مورد یک کودک ۶ ساله هموفیلی بود که بدلیل زمینه بیماری از فرآورده های خونی وارداتی استفاده می کرد. از آن پس تمام خونها و فرآورده های خونی اعم از داخلی یا وارداتی ملزم به آزمایش از نظر عفونت قبل از مصرفی شدند. این آزمایشات توسط سازمان انتقال خون ایران انجام می پذیرد برابر گزارشات واصله از دبیرخانه ستاد کشوری مبارزه با ایدز، از آن زمان تا پایان سال ۱۳۷۹، ۲۳۸۲ مورد آلوده به ویروس در ایران شناسایی شده است که ۳۱۹ نفرشان به این بیماری مبتلا و ۲۸۴ نفرشان فوت شده اند.

توصیه های پیشگیری

۱.استفاده از کاندوم وسیله ای نسبتاً مطمئن است. ۲.توصیه دوم رعایت بهداشت و شستشوی کامل و دقیق بدن به خصوص اعضای جنسی می باشد. ۳.استفاده اختصاصی از لوازمی که ممکن است در قسمتی از بدن بوسیله آنها بریدگی ایجاد شود، مانند تیغ خود تراش۴.استفاده از سوزن و سرسرنگ یک بار مصرف۵.پرهیز از رفتارهای جنسی پرخطر و ...

آموزش کلید حل مشکل است

- سعی کنید درباره مسایلی که ممکن است در زندگی با آن مواجه شوید بیاموزید تا در صورت برخورد انتخاب و عکس العمل صحیح از خود بروز دهید. ضمناً برای اینکه یک رابطه مطمئن تر و کم خطرتر داشته باشید در رفتارهای جنسی خود دقت نموده و از رفتارهای پر خطر جداً خودداری نمائید.ایدز چیست؟ / قسمت اول

دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد