ایدز چیست ؟


ایدز چیست ؟

ایدز چیست؟

 نام بیماری ایدز(AIDS) از حروف اول کلمات زیر گرفته شده است وبه معنی نقص ایمنی اکتسابی است (syndrome Deficiency Immuno Acquired)یک سیستم دفاعی زیان دیده و معیوب نه تنها به وسیله ویروس اچ.آی., وی، که در مرحله اول به آن حمله ور شده آسیب دیده است بلکه همچنین با عفونت های دیگر مورد حمله قرار می گیرد. این سیستم دفاعی آسیب دیده دیگر توانایی و قدرتی برای مقابله و کشتن ویروس هایی که تا پیش از این مزاحمتی برایش نداشتند را ندارد. ویروس اچ.آی.وی. دفاع بدن را روز به روز کاهش می دهد تا حدی که هر میکروبی حتی میکروبهای بسیار ضعیف هم فرصت پیدا می کنند که بدن را بشدت بیمار کنند. همچنان که زمان می رود، شخصی که به ویروس اچ.آی.وی. آلوده شده است، نسبت به قبل بیشتر و بیشتر به بیماری مبتلا می شود، معمولاً چندین سال بعد از آلودگی و ورود ویروس به بدن، آن ها مبتلا به مریضی های خاص ناشناحته وعجیب متعددی می شوند. این مرحله ای است که به آن می گویند شخص به ایدز مبتلا شده است. وقتی که شخصی به بیماری های وخیم خطرناک جدی دچار می شود و یا زمانی که تعداد سلول های دفاعی در بدن شخص آلوده زیر میزان مشخصی به شدت افت کرده باشد. در کشور های مختلف تفاوت های اندکی در تعریف این مرحله وجود دارد  که چه زمانی یک شخص را مبتلا به بیماری ایدز و یا هنوز شخص آلوده به ویروس اچ.آی.وی. بنامند ایدز (Immune Deficiency syndrome Acquired) -یک حالت به شدت وخیم دارد و در این مرحله بدن دفاع بسیار ضعیفی در برابر هر نوعی ازعفونت و بیماری را دارد.

از زمان آلودگی به ویروس تا مبتلا شدن به بیماری ایدز چه مدت طول می کشد؟

بر اساس نتایج حاصله از تحقیقات مختلف به عمل آمده، از زمان دریافت آلودگی (ورود ویروس اچ.آی.وی. به بدن) تا ابتلاء به بیماری ایدز (از کار افتادن سیستم دفاعی بدن)، بدون دسترسی به یک درمان دارویی علیه ویروس اچ.آی.وی. ، معمولاً یک دوره زمانی بین ۶ تا ۸ سال به درازا می کشد. این دوره می تواند بدون علامت باشد و تازه بعد از این مدت علایم بیماری ظاهر گشته، شخص مبتلاء به بیماری ایدز شود. این فاصله زمانی - آلودگی تا ابتلاء به بیماری ایدز - از فردی به فرد دیگر متفاوت است و به عوامل زیادی از جمله وضعیت سلامتی فرد، عادات بهداشتی و تغذیه وی ارتباط دارد. در هر صورت، این میانگین بر اساس اشخاصی تنظیم شده است که پرهیزهای معقولی را انجام می دهند. در یک ناحیه فقیرنشین ممکن است در بین کسانی که توانایی تهیه تغذیه کافی و مناسب را ندارند، سرعت پیشرفت و چیره شدن ویروس بر سیستم دفاعی بدن و در نتیجه ابتلاء به بیماری ایدز ، بسیار سریعتر باشد و این افراد خیلی سریعتر رخت از جهان بر بندند.

آیا هر چیزی می تواند آلودگی به اچ.آی.وی. بوجود آورد؟

خیر، به طور مثال تماس جنسی بدون محافظ تنها زمانی خطرناک است و ریسک آلوده شدن را دارد که یکی از طرفین آلوده به ویروس باشند.  بنابراین اگر شریک جنسی ناقل اچ.آی، وی، نباشد، هیچ شکلی از مقاربت و یا نوع فعالیت جنسی باعث دریافت آلودگی و در نتیجه سرایت بیماری به نمی شود. اچ.آی.وی. تنها در صورتی انتقال خواهد یافت که یکی از اشخاص در تماس، قبلاً به ویروس آلوده شده باشد. خطر در تماس های جنسی بیشتر در عدم شناخت کافی سوابق خونی شریک جنسی است. در هر صورت برای اطمینان باید از کاندوم استفاده کرد.

آیا ایدز درمان دارد؟

ایدز متأسفانه تاکنون هیچ درمان قطعی ندارد. ایدز کشنده است. چیزی که نگران کننده است، این است که بسیاری از مردم گمان می کنند که برای ایدز درمان وجود دارد. این موضوع به آن ها احساس آرامش و اطمینان می دهد و ممکن است که به این دلیل به راه های مختلف قبول ریسک بکنند. متأسفانه این اشخاص در اشتباه به سر می برند چون برای ایدز (تا به حال ) هیچ درمانی وجود ندارد.داروهای درمانی موجود جریان پیشرفت اچ.آی.وی. تا ابتلاء به بیماری ایدز را کند تر می کنند و در بعضی موارد می توانند که اشخاص آلوده را برای چند سال سالم نگه دارند. در بعضی موارد مشاهده شده که داروهای آنتی بیوتیک بعد از گذشت چند سال از عملکرد خود باز می مانند و اثر مثبتی ندارند.در موارد خاصی هم مشاهده شده که تعدادی از بیماران از ایدز دوباره بهبود یافته و به زندگی با اچ.آی. وی. در دوره ده ساله بازگشته اند. اما آن ها باید در ادامه زندگی شان هر روز داروهای بسیار قوی استفاده کنند، چیزی که اثرات جانبی ناخوش آیند و بسیار خطرناکی دارند. اما هنوز هیچ درمانی برای اچ.آی.وی. وجود ندارد و تنها راه برای سالم ماندن این است که آلوده نشویم. پیشگیری تنها درمان ایدز است.ایدز چیست؟ / قسمت دوم

دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد