قالب وردپرس درنا توس
خانه / مغز و سیستم اعصاب / ایست تنفسی در خواب به چه صورت است
ایست تنفسی در خواب به چه صورت است
ایست تنفسی در خواب به چه صورت است

ایست تنفسی در خواب به چه صورت است

ایست تنفسی در خواب به چه صورت است 

ایست تنفسی به معنی فقدان تنفس است و در شرایطی که به عنوان ایست تنفسی معروف است تنفس بیمار عملاً صدها بار در شب می ایستد و زمان این ایست تنفسی آن قدر طولانی است که بشدت اکسیژن خون را کاهش می دهد و در برخی موارد نتایج آن مهلک است. علت معمول ایست تنفسی انسداد مجرای هوایی است که مثلاً در اثر فرو دادن زبان کوچک شل شده (بافت کوچک بند انگشتی که در عقب حلق قرار دارد و به سمت پایین و زبان آویزان است) ایجاد می شود.

در نتیجه خواب مکرراً به علت ایجاد حالت خفگی در اثر انسداد و بیدار شدن ناگهانی دچار وقفه می شود. این خواب مختل شده باعث خواب آلودگی زیاد در طی روز می شود که شایعترین شکایت اولیه این افراد است. افرادی که از ایست تنفسی در خواب رنج میبرند دارای سابقه مکرر تصادفات مصیبت بار رانندگی بوده و در شغل خود ناموفق هستند و دچار سایر مشکلات اجتماعی و بهداشتی میباشند.

درمان

افرادی که مشکوک به ایست تنفسی در خواب هستند باید برای تشخیص به درمانگاه خواب رجوع کنند. در این درمانگاه الگوی خواب بیماران در طول شب به طور پیوسته بررسی می شود. این عمل از راه ثبت الگوی تنفسی، امواج مغزی، ضربان قلب، اکسیژن خون، نعوظ آلت تناسلی، و سایر رفتارها در زمان خواب و برای پی بردن به عمق خواب و علت قطع تنفس، انجام می شود.

درمان موفق ممکن است وابسته به اصلاح علت خرخر کردن باشد برخی افراد برای باز نگه داشتن مجاری هوایی هنگام دم باید از طریق ماسک هوا با فشار داخل ریه هایشان شود. سایر افراد ممکن است با داروهای محرک تنفس درمان شوند. در موارد شدید عمل جراحی برای گشاد کردن راه های تنفسی ممکن است ضروری باشد. باید دانست که ایست تنفسی در خواب یک مشکل جدی و بالقوه مهلکی است که نیاز به درمان دارد.

مطلب پیشنهادی

بیخوابی

بیخوابی را چگونه باید درمان کرد؟!

بیخوابی را چگونه باید درمان کرد؟! بیخوابی انسان و سایر جانداران همانطور که به آب …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *