قالب وردپرس درنا توس
خانه / بیماریهای ریه و دستگاه تنفس / ایمنی و آلرژی و راه درمان آن چیست؟
ایمنی وآلرژی
ایمنی وآلرژی

ایمنی و آلرژی و راه درمان آن چیست؟

ایمنی و آلرژی و راه درمان آن چیست؟

سیستم رتیکولو آندوتلیال و لوکوسیت های خون (گلبولهای سفید) اعظم مقاومت طبیعی بدن را در مقابل عفونت و مسمومیت ها تأمین می نمایند. بعضی از پروتئین های بدن می توانند مانع حساسیت یا آلرژی شوند و در بدن به طور طبیعی وجود دارند این مقاومت طبیعی را که در مقابل سموم و عفونت ها وجود دارند ایمنی طبیعی گویند.

بعد از تولد به علت وجود این پروتئین ها بعضی از میکروب ها نمیتوانند به بدن حمله کنند، ماده ای به نام پروپردین از پلاسما جدا کرده اند که تقریباً دو برابر وزن مولکولی گاماگلوبولین می باشد. از بین بردن این ماده به وسیلهٔ اشعه، حساسیت بدن را در مقابل بعضی از بیماری ها زیاد می کند یعنی مقاومت بدن کم می شود. گرچه پروپردین تنها عاملی است که به عنوان عامل ایجاد کننده ایمنی طبیعی شناخته شده است، مع هذا امکان دارد که علاوه برگاماگلوبولین های طبیعی پلاسما، موارد مشابه وجود داشته باشد که به تواند این ایمنی را تأمین نمایند. پدیده  ایمنی طبیعی کم کم در مقابل تهاجم میکروب ها در بدن به وجود می آید و بعداً بدن در مقابل همان میکروب مقاومت از خود نشان می دهد عامل مهمی که باعث پیدا شدن مقاومت بدن می شود آنتیژن و ماده مخصوصی که بر ضد آن مهاجم در بدن تشکیل می شود، آنتی کورگویند. واکنشی که بدن در مقابل آنتیژن و آنتی کور به وجود می آورد واکنش ایمنی گویند.

آنتی ژن ها

عوامل مهاجمی که بدن را دست خوش بیماری ها قرار می دهند اغلب ترکیب پروتئین دارند. عموماً سموم ترشح شده از میکروب ها و ویروس ها و نیز خود میکروب ها و ویروس ها از جنس پروتئین ها می باشند. اصولاً پروتئین بکار رفته در آنها دارای وزن مولکول زیاد است باید دانست که موادی مانند چربی ها و قندها که وزن مولکول زیاد دارند تا کنون توانسته اند واکنشایمنی در بدن به وجود آورند، یعنی می توانند خاصیت آنتیژن داشته باشند اما با قدرت کمتر.

پروتئین های خود بدن قادر به ساختن آنتی ژن نیستند اما اگر از شخصی به شخص دیگر واردشدند، این خاصیت را پیدا می کنند مثل تزریق خون ناسازگار یا مثلاً در پیوند نساجی از یک فردبه فرد دیگر ممکن است حساسیت نشان داده شود و پیوند نگیرد، اما در دوقلوها که خونشانیکی است این عمل انجام پذیر است.

آنتی کورها

موادی که بر علیه سم وارد شده میکروب ها و یا مواد وارد شده دیگر در بدن، به وجود می آید آنتی کور نامیده میشود.

آنتی کور اغلب از مولکول های گاماگلوبولین می باشند و بعضی از آنها از نوع الفا یا بتاگلوبولین هستند اما از نظر نیرو مثل یک دیگرند. واکنش آنتی کوری بدن بیشتر در مقابل همان آنتی ژن اختصاص است یعنی هر آنتی ژنی که آنتی کور به وجود آورد، آن آنتی کور ضد همان آنتی ژن رقیب خود می باشد برای آنتی ژنهای دیگر نمی تواند عرض اندام کند. آنتی کور می تواند در هر قسمت از سیستم بافت رتیکولو آندوتلیال (بافت هم بند) به ویژه در گره های لنفی مغز استخوان و حتی دریافت لنفی، دیواره دستگاه گوارش و معده و روده ها ساخته شود. محل که آنتی کور ساخته می شود با محل که آنتی ژن یا عامل بیماری زا وارد شده است ارتباط نسبی دارد، مثلاً اگر آنتی ژن در پوست وارد شد، آنتی کور در گرههای لنفی می باشد که آن را (پشک) نامند این موضوع در امر معالجه و پاکسازی بدن خیلی مؤثر است زیرا: هر عضوی که بیمار شده است بایستی داروی ضددرد همان عضو را به کار برند، برای اینکه بیماری در محل برخورد آنتی ژن به عضو به وجود می آید لذا میتوان گفت که داروها عامل کمک دهنده به سلول های سازنده آنتی کور می باشند.

مطلب پیشنهادی

خم کردن ستون مهره ها به جلو

تمرین های باز و بسته کردن قفسه سینه

تمرین های باز و بسته کردن قفسه سینه   این تمرین ها بسیار مفید بوده …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *