قالب وردپرس درنا توس
خانه / بیماریهای ریه و دستگاه تنفس / اینگونه از سرما خوردگی پیشگیری کنید!!
سرماخوردگی
سرماخوردگی

اینگونه از سرما خوردگی پیشگیری کنید!!

اینگونه از سرما خوردگی پیشگیری کنید!!

دوش آب سرد

برای افرادی که مکرراً دچار سرماخوردگی می شوند تقویت بدن با گرفتن دوش آب سرد بهترین راه پیشگیری خواهد بود. دوش آب سرد باعث بهبود سیستم گردش خون می شود و تنفس پوست را تسریع می سازد و باعث تقویت سیستم ایمنی بدن می گردد. دوش آب سرد به این معنا نیست که دقایق طولانی زیر جریان آب سرد بایستید و بلرزید، مدت زمان دوش گرفتن باید کوتاه و آب کمی سرد باشد. بدین ترتیب، بدن یاد می گیرد که خود را سریعاً با شرایط تطبیق دهد و سیستم عروقینیز تقویت می شود. در ابتدا آب سرد چندان خوشایند نخواهد بود ولی خیلی زود به آن عادت می کنید و سپس در تمام طول روز کاملاً احساس گرما خواهید کرد.

  •  روش استفاده: ابتدا با آب گرم، سپس با آب داغ (خیلی گرم) دوش بگیرید و در پایانبرای چند ثانیه زیر دوش آب سرد بایستید.

راه رفتن در آب

راه رفتن در آب، پیاده روی در هوای خنک صبحگاهی و راه رفتن (پابرهنه) روی برف یا سنگهای سرد نه تنها باعث شادابی می شود بلکه اگر به طور مداوم باشد. روش امتحان شده ای برای تقویت افرادی است که مقاومت لازم را علیه سرماخوردگی ندارند.

• به مدت یک تا سه دقیقه (نه بیشتر) در آب سرد، در شبنم صبحگاهی، برف یا روی سنگهای سرد راه بروید، سپس پاها را با پارچه زبری ماساژ دهید تا گرم شوند.

برای تعریق بیشتر

در زمانهای گذشته هنگام سرماخوردگی، به خصوص در آنفلوانزاهای عفونی و برونشیت گرم کردن بیمار تا مرحله عرق کردن بسیار متداول بود. با این روش بسیاری از بیماریها را میتوان در نطفه نابود کرد. بعدها ارزش این روش مورد تردید قرار گرفت، زیرا برخی معتقد بودند که عرق کردن بیمار برای سیستم گردش خون بسیار طاقت فرساست. البته به نظر من چون برای بسیاری از افراد این کار پرزحمت بوده است و درمان سرماخوردگی با داروهای آنتی بیوتیک آسانتر به نظر می رسید چنین عقیده ای رواج پیدا کرد. امروزه معتقدیم که درمان بیماریهای عفونی مستلزم داشتن ارگانیزم قوی و سیستم ایمنی تقویت شده است. روش درمان عرق آور برای این منظور مناسب است. البته به هیچ وجه نباید هر روز اجرا شود، زیرا قویترین سیستم عروقی نیز تحمل آن را نخواهد داشت. در شروع سرماخوردگی و در صورتی که سرماخوردگی خیلی طولانی شود به عنوان پالایش بسیار مفید خواهد بود/

لطفاً توجه کنید که بیمار در حین عرق کردن باید تحت نظر باشد. اگر دچار مشکلات گردش خون (کبودی لبها یا رنگ پریدگی چهره) شدباید درمان بلافاصله متوقف شود. یک فنجان قهوه سیستم گردش خون را سریعاً به حالت تعادل باز خواهد گرداند، در این حالت نباید به هیچ عنوان نوشابهٔ الکلی نوشیده شود. تمام لوازمی را که برای این کار لازم دارید از قبل آماده کنید. برای این منظور به دم کردهٔ گرم گل زیر فون یا دم کردهٔ گل آقطی، یک قرص آسپیرین، یک ملحفه گرم، یک پتوی پشمی، یک لحاف گرم و ملحفه های تمیز برای تعویض نیاز خواهید داشت. توجه داشته باشید که در حین این عمل تنها نباشید.

طرز تهیه و روش مصرف: سه قاشق چایخوری پرگل زیر فون (یا گل آقطی) را با پلیتر اب جوش به مدت ده دقیقه دم کنید، پس از صاف کردن با یک قاشق چایخوری عسل ان را شیرین کنید. (افراد مبتلا به دیابت از شیرین کردن دم کرده خودداری کنند.) قرص آسپیرین را ببلعید و بلافاصله دمکرده را سریعاً، و تا داغ است، بنوشید. پس از آن بلافاصله دوش آب گرم بگیرید، در ابتدا دمای آب باید ۳۷ درجهٔ سانتیگراد باشد، سپس دمای آب را به ۴۰ درجهٔ سانتیگراد برسانید. مدت زمان دوش با آب گرم ۴۰ درجهٔ سانتیگراد سه دقیقه است. پس از خشک شدن نسبی بدن خود را در ملحفهٔ گرم بپیچید، سپس با یک پتو خود را بپوشانید و سریعاً زیر لحاف گرم بروید. پس از مدت کوتاهی شروع به عرق کردن خواهید کرد.

پیشنهاد می کنم یک ساعت زنگ دار کنار خود داشته باشید، زیرا عرق کردن بیش از نیم ساعت  توصیه نمیشود

پس از ان که کاملا عرق کردید بدنتان را به طور کامل خشک کنید. در صورت تمایل می توانید دوش آب گرم بگیرید. در پایان در ملحفه های تمیز حداقل به مدت یک ساعت استراحت کنید.

حمام برگهای سوزنی کاج، حمام آویشن، حمام اُکالیپتوس

حمام با گیاهان دارویی یکی دیگر از راه های پیشگیری و درمان عفونتهای گریپال (آنفلوانزا) است. مکمل هایی مانند برگهای سوزنی کاج، حمام آویشن و حمام آکالیپتوس برای این منظور بسیار مناسبند. دمای حمام باید حدود ۳۷ درجه سانتی گراد و مدت حمام کردن پانزده دقیقه باشد. این مکمل ها را میتوان از داروخانه ها یا فروشگاه های مواد غذایی، بهداشتی و رژیمی تهیه کرد.

  • طرز مصرف: به بروشور داخل جعبه مراجعه کنید.

مطلب پیشنهادی

خم کردن ستون مهره ها به جلو

تمرین های باز و بسته کردن قفسه سینه

تمرین های باز و بسته کردن قفسه سینه   این تمرین ها بسیار مفید بوده …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *