قالب وردپرس درنا توس
خانه / بیماری و عوامل ایجاد کننده / این بار با نسخه های گیاهی موهای جرب تان را درمان کنید!!
مراقبت از موهای چرب
مراقبت از موهای چرب

این بار با نسخه های گیاهی موهای جرب تان را درمان کنید!!

این بار با نسخه های گیاهی موهای جرب تان را درمان کنید!!

غدد ترشح کننده ی چربی در پوست از لایه ی خارجی فولیکولهای مومنشاء میگیرند. غدد ترشح کننده ی چربی قبل از بلوغ بدون فعالیت هستند در موقع بلوغ و بعد از آن فعال میشوند. و ترشحات روغنی خود را که سبوم ” نامیده میشود به داخل مجرای فولیکول مو میریزند. تعداد این غده ها در نواحی صورت، سر، خط وسطی پشت و فاصله ی بین عضو تناسلی و مقعد بیشتر از نواحی دیگر است. هر یک از غده های بزرگ ترشح کننده ی چربی همراه با مو از نوع کرک یا ولوس ” تشکیل یک واحد غدهای چربی۔ موی “رامی دھند، ترشحات غدد چربی به صورت دوره ای انجام میگیرد و هورمون استروژن آن را مهار میکند. بنابراین در مردها غدد ترشح کننده ی چربی بزرگتر و از نظر عملکرد فعال تر از خانم ها میباشند.

باید دانست که استروژن جزء هورمون های جنسی زنانه به حساب می اید. اندازه ی این غدد و فعالیتهای ترشحی آنها تحت تأثیر آندروژن ، یعنی ماده ای که ترشحات جنسی مرد را تحریک میکند قرار دارد. در نوزادان این نوع غدد به علت تأثیر هورمون های مادری، بزرگ هستند ولی در عرض چند ماه بعد از تولد، کوچک، چروکیده و غیرفعال می شوند. غدد مزبور، مجدداً قبل از بلوغ بزرگ میگردند و در دوران بلوغ که هورمون محرک غدد جنسی از بیضه ها یا تخمدان ها” ترشح میشوند، به اندازه ی کامل خود میرسند.

در این رابطه به نظر میرسد که هورمون دی هیدروتستوسترون بیشترین نقش را داشته باشد. این هورمون تحت تأثیر یک نوع آنزیم به نام ۵- آلفاردوکتاز که به وسیله ی سلول های فولیکول مو ترشح میشوند، بر روی هورمون مردانه یا تستوسترون حاصل می شود. غدد ترشح کننده ی چربی تولید یک ماده سی روغنی به نام سبوم ” می نماید که فایده ی آن را احتمالا نرم نگهداشتن پوست میدانند. اما اهمیت این عمل یا سایر اعمال آن به اثبات نرسیده است. واقعیت این است که پوست اطفال و خردسالان و همچنینپوست کف دست و کف پای بزرگسالان نیز بدون اینکه ترشح سبوم یا ماده ای روغنی داشته باشند، نرم و لطیف است. علت چربی سر مصرف زیاد چربی جات در یکی از عوارض که توسط چربی خون ایجاد می شود همین چربی پوست سر است. در صورتی که پوست سر شما چرب است قبل از هر حمام آب لیموترش یا سرکه بر سر بمالید و مدتی صبر کنید بعد به حمام بروید.

روش درمانی چربی پوست سر با طب سنتی

• گل ختمی، گل ریواس، کتیرا، مورد و بابونه ی شیرازی از هر کدام ۱۰۰ گرم. پوست لیموترش خشک شده ۵۰۰ گرم همه را مخلوط کرده و بسیار نرم بسایید بعد با یک کیلو سدر مخلوط کنید و هرگاه به حمام می روید مقداری از آن را با آب گرم خمیر کنید و پس از ۱۰ دقیقه خمیر را به سر بمالید. ۱۵ تا ۲۰ دقیقه صبر کنید تا دارو روی سر بماند بعد دوش بگیرید.

• گل ریواس، مورد، گل بنفشه، شنبلیله ى خشک، پوست لیموترش و سدر را به نسبت مساوی مخلوط کرده و بسیار نرم بسایید. در حمام با آب گرم خمیر کنید و سر را بشویید، مدتی صبر کرده سپس دوش بگیرید. هر با نارنج را قبل از حمام بر سر بمالید و پس از حدود ۲ تا ۳ ساعت به حمام بروید.

در حمام سر را با آب جوشانده ی برگ چغندر بشویید و مدتی صبر کنید بعد دوش بگیرید.

مورد نرم و نشادر در آب جوشانده ی میوه ی کاج مخلوط کنید و در حمام سر را با آن بشویید، بگذارید مدتی روی سر بماند. سپس دوش بگیرید.

• میوه ی کاج خرد شده و سبوس برنج، از هر کدام یک کیلو مخلوط کرده و بجوشانید بعد مقداری مورد نرم و نشادر را در آب صاف کرده ی آن حل کنید و هر بار به حمام می روید سر را با آن بشویید، پس از مدتی صبرکردن دوش بگیرید.

دلیل داشتن موی چرب چیست؟

اغلب مردم به اشتباه علت اصلی چربی موها را به چربی پوست سر وابسته می دانند. این در حالی ست که قضیه دقیقاً برعکس است. پوست سر چرب معمولاً طی چند تا چندین ساعت پس از استحمام حالتی براق پیدا می کند، موها به هم چسبیده و در هنگام لمس روغنی می باشند.

فولیکول های موجود در بافت پوست سر ومنافذ پوست که تحت عنوان غدد سبابه شناخته می شوند ،ماده ای روغنی به نام سبوم را تولید می کنند .سبوم ،پوست و موی سر را مرطوب کرده و جلوی خشک شدن آن را می گیرد ،اما گاهی بنا به شرایطی ،تولید بیش از حد این ماده در غدد سبابه ،منجر به چرب شدن موها می شود.

مراقبت از موهای چرب

شستشوی هر روزه موی چرب بهترین روش مراقبت

علل چرب شدن موها

* هورمونها یکی از عوامل بسیار مهم و تعیین کننده در میزان چرب شدن موها (بخصوص در دوران بارداری و بلوغ که سطح هورمونهای بدن تغییر می کنند) بشمار می روند.اما خوشبختانه ،زمانیکه هورمونها دوباره بالانس می شوند ،سطح سبوم هم پایین آمده و به شرایط نرمال خود برمی گردد.

* یکی دیگر از فاکتورهای چرب شدن موها ؛دستها ،شانه و برس آلوده هستند که تماس آنها با سر ،موجب چربی بیشتر پوست و مو خواهد شد.

* برس کشیدن بیش از حد موها نیز می تواند منجر به چرب شدن زود به زود موها شود،چرا که با تحریک زیاد پوست سر ،سطوح سبوم را افزایش داده و باز هم موجب چرب شدن موها می شود.بنابراین در برس کشیدن موها ،زیاده روی نکنید و هر چند وقت یکبار ،حتما برس و شانه های خود را با آب گرم و شامپو بشویید.

* استرس نیز یکی از عوامل تشدیدکننده چربی سر محسوب می شود.تاثیرات منفی استرس بر برجسم و روح انسان کاملا واضح و اثبات شده است .در همین خصوص ،هورمونی به نام آندروژن ،تولید سبوم را کنترل میکند و استرس با تاثیر بر این هورمون ،باعث چرب شدن زود هنگام موها خواهد شد.

* تریکوتیلومانیا یکی از دلایل چرب شدن موهای تان است.تریکوتیلومانیا به معنای دستکاری غیرارادی، وسواسی و بیش از اندازه موها است. البته یک نوع بیماری روحی است که در حالت عصبانیت، خستگی، نداشتن اعتماد بنفس و غیره تشدید می شود. البته این وضعیت حاد آن است. اما اگر شما هم عادت دارید که زیاد به موهایتان دست می زنید، بهتر است بدانید که موهایتان زودتر از حد معمول چرب خواهند شد، چون تمام چربی ها و آلودگی های انباشته شده در دست ها را به موهایتان منتقل می کنید. به همین راحتی!

* شستشوی زیاد موها باعث چرب شدن موهای تان می شود.اگر تصور می کنید که با شامپو زدن روزانه به موها آنها را تمیز می کنید سخت در اشتباه هستید. شستشوی روزانه و زیاد موها چربی طبیعی پوست سر را از بین برده و باعث تحریک آن می شود. در نتیجه پوست سر مجبور به تولید سبوم (چربی) بیشتر می شود. در واقع یک دور باطل شکل می گیرد. بهترین کار این است که موها را دو تا سه مرتبه در هفته شامپو بزنید.

* استفاده از نرم کننده مو باعث پرب شدن موهای تان می شود.اگر به طور مرتب از نرم کننده مو (بعد از شامپو زدن) استفاده می کنید و میزان زیادی از این محصولات را از ریشه تا نوک موها می زنید، بدانید که در استفاده از این محصولات دچار اشتباه هستید.

بهتر است از محصولات ملایم استفاده کنید و آنها را فقط به نوک و ساقه ی موها بزنید، نه به ریشه ی آنها، چون زیاده روی در استفاده از این محصولات باعث چرب شدن موها می شوند. در نهایت نیز موها را با آب فراوان شستشو دهید تا باقیمانده ی نرم کننده ها برطرف شوند. در غیر این صورت باعث خفه شدن موها و آسیب های جدی به آنها خواهند شد.

* براشینگ زیاد باعث چرب شدن موهای تان می شود.براشینگ یا همان سشوار زدن موها اگر به صورت مکرر و افراطی باشد و همچنین استفاده از اتوی مو و غیره نیز باعث چرب شدن زودهنگام موها می شوند، چون استفاده از این ابزارها باعث افزایش ترشح سبوم می شوند. درست است که در ابتدا موها زیبا و درخشنده به نظر می رسند، اما واقعیت این است که سشوار زدن طولانی مدت تولید چربی را تحریک می کند. هر چه بیشتر زیر سشوار بنشینید، موهایتان چرب تر خواهند شد.

مراقبت بهتر از موی چرب  :

• از شامپوی ملایم برای شستشوی موها استفاده کنید. می توانید از شامپوهای مخصوص موهای چرب، شامپوی مخصوص پوست های خشک و حتی شامپو بچه برای شستشوی سر بهره ببرید.

• همواره موهای چرب را با آب سرد یا ولرم شستشو دهید. شستشو با آب گرم یا داغ، منجر به ماندن مقداری کف در موها شده و مشکل چربی موها را تشدید می کند.

• موهای چرب باید هر روز شسته شوند. اما باید دقت داشته باشید که شامپو نباید مدت زیادی روی سر بماند. شستشوی مرتب، چربی موها را می زداید، اما چنانچه غلظت شامپو و مدت زمانی که شامپو را روی سر نگه می دارید بیش از حد معمول باشد، منجر به خشکی بیشتر پوست شده و مشکل بیشتر و بیشتر می شود.

• چنانچه موهایی بسیار چرب دارید، بهتر است از نرم کننده استفاده نکنید. در صورت لزوم، نرم کننده را تنها برای انتهای موها استعمال نمایید.

• موهای چرب به اندازه کافی درخشان هستند؛ برای درخشندگی بیشتر از ژل یا اسپری هایی که به این منظور در بازار هستند، استفاده ننمایید.

• اگر موهای چرب دارید، پوست سر خود را مالش یا خراش ندهید. تحریک پوست سر می تواند منجر به ترشح چربی بیشتر شود.

• استفاده از آبلیمو می تواند اثری شبیه به محلول سرکه داشته باشد و از چربی موها بکاهد. ضمن اینکه آبلیمو برای پوست سر بسیار خوشایند تر از محلول سرکه است.

• برای رفع چربی موهای بسیار چرب، یک فنجان سرکه را با چهار فنجان آب مخلوط کرده و از این محلول برای شستشوی موها استفاده کنید. در صورت استفاده از این روش، دقت کنید پوست سرتان تا حد ممکن آغشته به محلول سرکه نشود.

• از رنگ کردن مکرر موهای چرب پرهیز کنید. موهای رنگ خورده بر ترشح چربی بیشتر از غده های زیر پوست سر موثرند. بدین ترتیب چربی موها نیز بیشتر می شود.
اگر خشکی پوست سر اصلی ترین دلیل چربی موها باشد، استفاده از شامپوهایی که حاوی روغن هایی مخصوص مانند Tea Tree Oil هستند، می تواند به کاهش خشکی پوست سر و در نتیجه کاهش میزان ترشح چربی از ریشه های مو کمک کند. با این حال، رژیم های غذایی نیز می توانند به این مساله کمک کنند. مصرف مواد غذایی سالم و نوشیدن مکرر مایعات، بر کاهش خشکی پوست موثر است. همچنین نوشیدن آب نه تنها برای رفع مشکل موهای چرب مفید است، بلکه به سلامت پوست شما نیز کمک می کند.
با رعایت و توصیه موارد ذکر شده، احتمالاً می توانید تا حدود زیادی به رفع مشکل موهای چرب در خود و یا دوستان تان کمک کنید. توجه کنید که نکات مذبور را باید برای چند هفته رعایت کنید تا نتیجه نهایی -که داشتن موهایی معمولی و خوشایند برای شماست- حاصل شود.

مطلب پیشنهادی

درمان یبوست

دوای یبوست از نسخه های طب سنتی

دوای یبوست از نسخه های طب سنتی   پیوست از یک جانشینی و خوردن غذای …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *