ا۲ روش مقابله با آنفلوانزا / قسمت اول


ا۲ روش مقابله با آنفلوانزا / قسمت اول

ا۲ روش مقابله با آنفلوانزا

آیا حس می کنید که کامیونی چندین بار از روی شما رد شده؟ آیا آن قدر بیمارید که فکر می کنید هرلحظه ممکن است جان بدهید؟ یا بهتر بگویم، آیا آن قدر بیمارید که می ترسید زنده بمانید؟! اگر در سر خود تپش احساس می کنید، عضلاتتان دردها کند و پیشانی اتان مثل کوره می سوزد، احتمالاً به آنفلوانزا مبتلا شدهاید و تا چند روز دیگر هم ادامه پپدا خواهد کرد. شاید بهتر باشد این ویروس موذی رادیو هزار چهره بنامیم. اگر چه فقط سه نوع ویروس آنفلوانزا (نوع C،B،A) وجود دارد. اما این ویروس قابلیت و توانایی عجیب و نامحدودی در موتاسیون (تغییر و جهش ژنی) و تبدیل به فرم های مختلف دارد. بنابراین ضمن درست بودن این مطلب که ابتلا به هر یک از انواع این ویروس شما را در برابر آن نوع خاص ایمن میسازد. باید  گفت انواع جهش یافتهٔ آن ممکن است سال بعد - یا حتی سهماه بعد - باعث بیماری شما شوند. هیچ راه چار ه ای وجود ندارد؟ بستگی دارد. بله اقدامات احتیاطی چندی وجود دارند که اگر مورد توجه قرار گیرند، از حساسیت فرد به ویروس می کاهند. ولی نه. هنگامی که ویروس شما را به دام می اندازد، دیگر کاری نمیتوان کرد. اگر امیدتان به آنتی بیوتیکها است، باید بگوییم بی جهت به آنها امیدوارید. زیرا آنفلوانزا یک بیماری ویروسی است و آنتی بیوتیکها قادر به کشتن ویروس ها نیستند. بهترین کاری که می توان انجام داد این است که بیماری را بپذیرید و سخت نگیرید. حتماً می پرسید چگونه؟ با روش های زیر:

در خانه بمانید

آنفلوانزا یک بیماری فوق العاده مسری است و به سرعت پراکنده می شود. بنابراین بیش از حد عاشق کار کردن نباشید و چند روزی از کار کردن صرف نظر کنید. از حاضر شدن در محل کار - یا هر جای دیگر غیر از خانه - دست کم تا یک روز پس از قطع تب و بازگشتن دمای بدن به دمای طبیعی اجتناب نمایید. اگر فرزند شما به آنفلوانزا مبتلا شده، او را تا بهبودی کامل از رفتن به مدرسه باز دارید. 

کمی استراحت کنید

طبیعتاً در رعایت این مورد با مشکلی مواجه نخواهید شد. زیرا آن قدر بیمارید که جز استراحت قادر به انجام کار دیگری نیستند. استراحت در  رختخواب ضروری است. چرا که به بدن اجازه میدهد انرژی را برای مبارزه با انفلوانزا حفظ کند. فعالیت در زمانی که هنوز بیمارید، دفاع بدن را ضعیف کرده و شما را در معرض عوارض بیماری قرار میدهد. مایعات بنوشید به خصوص زمانی که تب دارید، مصرف مایعات اهمیت دارد. چرا که در این زمان خطر کم آب شدن بدن جدی است. بعلاوه با خوردن مایعات میتوانید مواد غذایی لازم را که در شرایط بیماری از طریق خوردن غذا تأمین نمیشوند به بدن برسانید. سوپ رقیق و آب میوه و سبزیجات برای این منظور مناسبند. یکی از متخصصان مصرف آب چغندر و هویج را که هر دو از نظر ویتامین ها و املاح غنی اند توصیه میکند. دکتر «جی سوئد برگ» توصیه میکند: «آب میوه را به نسبت ۵۰٪ با آب رقیق کنید. با افزودن مقداری شکر نیز میتوان قند مورد نیاز بدن را تأمین کرد. اما افزودن بیش از حد آن در مواقع بیماری ممکن است به اسهال منجر شود. نوشابه های گازدار حاوی قند را نیز قبل از مصرف با آب رقیق کنید و بگذارید تا گاز آن خوب خارج شود. چون گاز موجود در این نوشابه ها در .معده تجمع کرده و ممکن است حالت تهوع فرد را تشدید کند

مصرف مسکن

برای رفع تب، سردرد و درد بدن که اغلب با آنفلوانزا همراهند، میتوان از مسکن هایی نظیر آسپیرین، استامینوفن و ایبوپروفن کمک گرفت. هر چهار ساعت ۲ عدد قرص مسکن مصرف کنید از آنجا که بیشتر عصر ها و شبها به اوج خود می رسند باید مسکن را درست در این مواقع مصرف کرد

به کودکان آسپیرین ندهید

از دادن آسپیرین یا هرگونه داروی محتوی آسپیرین به کودکان زیر ۲۱ ماه در صورت ابتلا به آنفلوانزا بپرهیزید. تحقیقات نشان داده اند که دادن آسپیرین به کودکان شانس ابتلا به سندرم رای، یک بیماری خطرناک سیستم عصبی را افزایش میدهد. برای کودکان طبق دستور پزشک می توان از استامینوفن استفاده کرد.

احتیاط در مصرف داروها

به گفتهٔ دکتر «ایمپراتو» داروهای مجاز بدن نسخه ممکن است در رفع برخی از علایم بیماری مؤثر باشند. به عنوان مثال داروهای آنتی هیستامین از آبریزش بینی جلوگیری میکنند. اما مراقب باشید - این داروها ممکن است علایم بیماری را مخفی نموده و احساس کاذب بهبودی در بیمار ایجاد نمایند و ناگهان با از سر گرفتن کار و فعالیت روزانه بیماری عود کرده، مشکلات جدی برای فرد ایجاد شود.

غرغره با آب نمک

یک گلوی ملتهب و تحریک شده آماده و مستعد پذیرفتن آنفلوانزا است. با شستشوی گلو با آب نمک - کلیهٔ ترشحاتی که در گلو تجمع کرده اند با آب نمک بشویید - با این کار به بهبود گلو و جلوگیری از بروز مشکلات بعدی کمک می کنید. یک قاشق چای خوری نمک را در ۲۵۰ میلی لیتر آب حل کنید. این مقدار نمک با PH طبیعی بافتهای بدن مطابقت دارد و از این رو بسیار تسکین دهنده است. هر زمان نیاز است از این محلول برای شستشوی گلو استفاده کنید. ولی از خوردن آب نمکه اجتناب کنید. زیرا درصد سدیم آن بالاست.

خوردن چیزی شیرین

مکیدن یک آبنبات سفت و قرص های مکیدنی موجب مرطوب نگه داشتن گلو شده و به این ترتیب فرد کمتر احساسی ناراحتی می کند. به علاوه این دو حاوی کالری اند و کالری مورد نیاز بدن را که در مواقع بیماری کمتر از طریق غذا به بدنمیرسد، تأمین می کنندا۲ روش مقابله با آنفلوانزا / قسمت دوم

دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد