ا۲ روش مقابله با آنفلوانزا / قسمت دوم


ا۲ روش مقابله با آنفلوانزا / قسمت دوم

مرطوب نگه داشتن هوا

مرطوب نگه داشتن هوای اتاق خواب در کاهش علایمی چون سرفه، گلو درد و خشکی بینی و راههای عبور هوا، مؤثر است.استفاده از دستگاه بخور در صورت داشتن تنگی نفس و احتقان بینی بسیار مفید است.

نرم نگه داشتن بینی

اگر بینی خود را به کرّات تخلیه کرده باشید، احتمال آن که زخم شده باشد زیاد است. بنابراین برای جلوگیری از تحریک بینیمرتباً آن را با مواد نرم کننده، نرم نگه دارید. در این قبیل موارد استفاده از ژلی مانند KY نسبت به ژل های هیدروکربنی که بهسرعت خشک می شوند ارجحیت دارد.

گرما

یکی از علایم آنفلوانزا احساس درد در عضلات و خستگی است. عضلات را گرم نگه دارید و به کمک یک تشکچه حرارتی از درد آنها بکاهید.

گرم نگه داشتن پاها

در صورت داشتن احتقان بینی پا سردرد، فرو بردن پاها در آب داغ احتمالاً میتواند مؤثر واقع شود.

نفس کشیدن در هوای تمیز

از تهویهٔ هوا و وارد شدن هوای تازه به اتاق  خوابتان هنگام بیماری اطمینان حاصل نموده و به کمک یک رو تختی یا پتوی گرماز نفوذ سرما به بدن جلوگیری کنید.

مالیدن و ماساژ پشت

ماساژ پشت و کمر باعث فعال شدن سیستم ایمنی جهت مبارزه با بیماری می شود و در عین حال به فرد احساس آرامش وراحتی میدهد.

خوردن غذاهای کم حجم و سبک

هنگامی که بیماری به اوج خود میرسد، معمولاً فرداشتهای خود را از دست میدهد. اما زمانی که اشتها کمی بهتر می شود و فرد آمادگی جایگزین کردن غذاهای جامد را با غذاهای آبکی و مایعات پیدا می کند، بهتر است بیشتر از غذاهای نشاستهایو کم مزه استفاده شود. این قبیل غذاها عبارتند از: موز، پنیر محلی، برنج، پودینگ برنج، غلات و سیب زمینی پخته که می توان با کمی ماست آنها را مصرف کرد. به عنوان دسر می توان موز کاملاً رسیده را پوست کند و در فریزر گذاشت و سپس با مخلوط کن آن را به شکل پوره در آورد.

 نکاتی چند در مورد آنفلوانزا

چگونه میتوان سرماخوردگی را از آنفلوانزا تشخیص داد؟ این سوال یک معما نیست. یا شاید هم هست. اگر چه شباهتهاییبین این دو بیماری وجود دارد و درمان آنها نیز تا حدودی به هم شبیه است - اما باید گفت که عامل بیماریزا در این دو بیماریکاملاً با هم متفاوتند. سرماخوردگی ممکن است طولانی تر باشد. اما آنفلوانزا در مقایسه با سرماخوردگی بیشتر موجب آزار وناراحتی فرد می شود. در اینجا به علایم سرماخوردگی و آنفلوانزا و نحوه تشخیص آنها میپردازیم.

تب

تب یکی از علایم بارز آنفلوانزا است و یکباره بروز میکند. در حالی که سرماخوردگی به ندرت با تب همراه است.سردردسردرد از علایم مهم آنفلوانزا است. ولی سرماخوردگی اغلب با سردرد توأم نیستدرد بدندرد بدن در آنفلوانزا معمولاً بسیار شدید و در سرماخوردگی خفیف است.خستگیفرد حین ابتلا به آنفلوانزا خستگی شدیدی احساسی میکند که ممکن است ۳-۲ هفته نیز ادامه یابد. در حالی کهسرماخوردگی تنها با خستگی خفیف همراه است.آبریزش بینیهنگام ابتلا به آنفلوانزا گاهی آبریزش ببینی هم مشاهده میشود. اما  آبریزش از اولین و مهمترین علائم سرماخوردگی است.گلو دردآنفلوانزا گاهی با گلو درد توأم است. ولی گلودرد از علایم شایع.سرماخوردگی استسرفهاز علایم انفولانزا که ممکن است بسیار شدید باشد سرفه است ولی سرفه در  سرماخوردگی خفیف است. ا۲ روش مقابله با آنفلوانزا / قسمت اول

دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد