قالب وردپرس درنا توس
خانه / مغز و سیستم اعصاب / باانواع حملات صرع آشنا شوید
حملات صرع
حملات صرع

باانواع حملات صرع آشنا شوید

باانواع حملات صرع آشنا شوید

تقریباً تمام تشنج ها یا حملات صرع به طور ناگهانی و کوتاه مدت رخ داده و سریعاً هم خود به خود برطرف می شوند. اکثر این حملات بدون هشدار قبلی و به طور خودبه خودی ایجاد می شوند و همانگونه که قبلاً هم توضیح آن داده شد، نوع حمله یا تشنج بستگی به قسمتی از مغز دارد که درگیر شده است.

حملات پارسیل

حملات پارسیل ساده: این حملات محدود به یک قسمت کوچک از مغز بوده و در طی این حملات هوشیاری فرد از بین نمیرود. این حملات اغلب به حملات قسمت گیجگاهی «لوب تمپورال »، قسمت پیشانی «لوب فرونتال »، قسمت آهیانه ای «لوب ہاربٹالا، قسمت پس سری اسلوب اکسیتال  تقسیم می شوند که نشان دهنده ی محل شروع حملات در مغز میباشند. در حملات قسمت گیجگاھی لوب تمپورال بیمار ممکن است تجربه ی احساس ترس شدید به یاد آوردن ناگهانی یک خاطره، احساس این که اتفاقی که اکنون افتاده را قبلاً دیده است «دژا – وو» و بوها یا مزه های ناخوشایند را داشته باشد.

همه ی ما گاهی اوقات ممکن است چنین تجربیاتی را داشته باشیم که البته نمی توان به آنها حملات صرعی گفت. برای مثال دژا – وو یک تجربه ی طبیعی و بسیار شایع در افراد می باشد که گاهی اوقات اتفاقی که برایشان میافتد را به نظرشان می آورد که قبلاً نیز چنین اتفاق مشابهی را داشته اند. تفاوت اصلی این موارد بین افراد طبیعی و مبتلایان به صرع در این است که در افرادی که دچار صرع هستند، این چیزها به طور منظم و بدون دلیل اتفاق میافتند که در زندگی طبیعی و روزمره نادرمیباشد، در حملات لوب فرونتال (قسمت پیشانی مغز)ممکن است حرکات پرشی و کنترل نشده یک دست یا یک پا و یاسر ایجاد شود و چشمها به یک سمتبچرخند. در حملات لوب پاریتال (قسمت آهیانه ای مغز) بیمار ممکن است احساس سوزش یا گزگز در یک نیمه از بدنش داشته باشد. در حملات لوب اکسیپیتال (قسمت پس سری مغز) بیمار ممکن است در یک نیمه میدان بینایی اش نورهای درخشان و چشمکزنی را ببیند. این حملات معمولاً فقط چند ثانیه طول میکشد.

حملات پارسیل پیچیده و مرکب: این حملات واقعاً مراحل بعدی حملات پارسیلی ساده هستند و به همین خاطر از اصطلاح پیچیده و مرکب در توصیف آن استفاده می شود. در چنین مواردی قسمت بزرگتری از مغز درگیر این حملات می شود و به قسمتهای دیگری از مغز انتشار می یابد، به طوری که بیمار دیگر از محیط اطرافش خبری نخواهد داشت (یعنی بیهوش می شود). انتشار حملات می تواند بقدری سریع اتفاق بیفتند که بیمار حملات پارسیل ساده را تجربه نکند و یا این که آنقدر آهسته باشد که بیمار حملات پارسیل ساده را احساس کند، برای مثال احساس یک مزہی ناخوشایند یا مشاهده ی نورهای درخشان از چند ثانیه تا چند دقیقه را قبل از بیهوش شدن داشته باشد.

در طی حملات پارسیلی پیچیده و مرکب انجام حرکات عجیب یا نامناسب توسط فرد مبتلا به صرع کاملاً شایع میباشد (این وضعیت را اصطلاحاً اتوماتیسم یا حرکات غیرارادی می نامند)، برای مثال بیمار ممکن است شروع به گشتن چیزی در لباس هایش کند و یا این که بیخودی شروع به جویدن نماید. گاهی اوقات حرکات بیماران در طی این حملات هماهنگ است و می تواند حتی نوعی از دویدن، رقصیدن، درآوردن لباس ها و یا گفتن حرفهای بی ربط باشد. این حملات معمولاً فقط چند دقیقه طولمیکشند اما گاهی اوقات مدت زمان بیشتری به طول میانجامد. در طی چنین حملاتی بیمار اصلاً از کارهایی که انجام میدهد آگاهی ندارد.

حملات ژنرالیزه ثانویه: این حملات بر اثر انتشار به هر دو نیمکره مغز رخ میدهند. انتشار حملات می تواند آنقدر آهسته رخ دهد که بیمار متوجه شود که تا چند دقیقه ی دیگر احتمال وقوع تشنج وجود دارد و یا این که بقدری سریع رخ بدهد که بدون این که چیزی بفهمد دچار حمله و بیهوشی شود. هشداری که قبل از تشنج و بیهوش شدن، بیمار متوجهی آن می شود را اصطلاحاً اورا” مینامند. در حملات ژنرالیزهای ثانویه اغلب بدن بیمار سفت می شود که اصطلاحاً به آن مرحله ی تونیک ” گفته میشود و ممکن است یک فریاد هم بکشد.

بیمار سپس به روی زمین افتاده و ممکن است صورتش کبود شده و دست ها و پاهایش به طور ریتمیک و مرتب حرکات پرشی کند که به این وضعیت اصطلاحاً مرحله ی کلونیک ” گفته میشود، در چنین مواقعی بیمار صدای خرخر کرده و ممکن است از دهانش کف بیرون بیاید. در طی حمله، بیمار ممکن است زبان خود را گاز بگیرد و یا این که ادرار کرده و خود را خیس کند. حمله معمولاً فقط چند دقیقه طول میکشد و بعد از آن بیمار اغلب گیج میباشد و ممکن است نداند که در کجا است و اغلب نیز بعد از حمله به خواب میرود. اثرات بعد از حمله به مدت چند دقیقه تا چند ساعت طول میکشد. این حمله که اصطلاحاً به آن حمله ی صرع بزرگ یا گراندمال “گفته میشد امروزه به اسم حمله یی توئیک – کلونیک معروف می باشد که بعضی اوقات به آن تشنج نیز گفته می شود

مطلب پیشنهادی

بیخوابی

بیخوابی را چگونه باید درمان کرد؟!

بیخوابی را چگونه باید درمان کرد؟! بیخوابی انسان و سایر جانداران همانطور که به آب …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *