قالب وردپرس درنا توس
خانه / بادام زمینی چاق کننده یا لاغر کننده ؟
بادام زمینی
بادام زمینی

بادام زمینی چاق کننده یا لاغر کننده ؟

 بادام زمینی چیست ؟ 

یکی دیگر از گیاهان دارویی که امروز به معرفی ان می پردازیم گیاه دارویی بادام زمینی است . بادام زمینی گیاهی است از خانواده ی    Legminosae، یک ساله و به ارتفاع حدود یک وجب. برگهای آن مرکب و عموماً با دو جفت برگچه ی بیضی شکل می باشد که قاعده ی آن نوک تیز و انتهای آن پهن است. گلهای آن زرد کوچک می باشد که پس از تلقیح گلها ذم گل خم شده و گل تلقیح شده به طرف زمین متمایل می شود، و به سطح خاک رسیده و .به تدریج ادر خاک فرو میرود. میوه، داخل خاک تشکیل شده و میرسد، میوه ی آن به طول چهار تا پنج سانتیمتر و دارای یک غشای خارجی ناصاف، مخطط و مشبک توری به رنگ کرم و نخودی با دو تحدب و تورم است که در هر تورم یک دانه ی تقریباً به اندازه ی یک پسته قرار دارد. دانه ی بادام زمینی پوست نازک قهوه ای رنگ دارد و مغز آن به رنگ سفید مایل به زرد و دولپه ای است. بادام زمینی معمولاً در مناطق گرم مانند آفریقای غربی میروید و در ایران در شمال و جنوب کشور کاشته می شود.
نام های دیگر این گیاه در طب سنتی عبارت است از: پسته زمینی – بادام خاکی – بادام هندی – بادام شامی – آراشید – پستخ – پسته شامی.

ترکیب شیمیایی بادام زمینی

در هر صد گرم بادام زمینی بدون پوست و خام مواد زیر وجود دارد:

آب ۵/۴ گرم – پروتئین ۲۶گرم-مواد چربی ۴۸ گرم – هیدراتهای کربن ۱۶ گرم – خاکستر ۲ گرم – کلسیم ۵۹ میلی گرم – فسفر ۴۰۹ میلی گرم – آهن ۲ میلی گرم – سدیم ۵ میلی گرم – پتاسیم ۶۷۴ میلی گرم – تیامین ۰/۹۹ میلی گرم – ریبوفلاوین ۰/۱۳ میلی گرم – نیاسین ۱۵/۸ میلی گرم -آفلاتوکسین – آراشین – سکون آراشین – لسیتین – گلوتامیک اسید – اولیک اسید – نیکوتی نیک اسید – لینولئیک اسید – پالمیتیک اسید -استه آریک  اسید در بادام زمینی ویتامینهای E-B-B-B وجود دارد.

 خواص بادام زمینی:

۱- خوردن آن

  • تعادل قند خون را حفظ میکند
  • ، مقوی است،
  • به هضم غذا کمک می کند،
  • سینه را نرم می سازد،
  • در موارد کمبودها و عقب ماندگی دماغی و فکری اثر شفابخش دارد.
  • اگر نارس آن خورده شود، ترشح شیر مادران را زیاد می کند.
  • روغن آن ملین است و نرم کننده ی سفتی ها می باشد.
  • اگر ۲۸ گرم بادام زمینی، آجیل و یا کره بادام زمینی در هفته میل کنید، ۲۵درصد خطر پیشرفت سنگ کیسه صفرا را کم کرده اید.
  • بادام زمینی را ۲ بار یا بیشتر در هفته مصرف کنید. ثابت شده است زنانی که از این امر پیروی می کنند، تا ۸۵ درصد سرطان روده بزرگ را از خود دور کرده اند و به همین ترتیب مردان تا ۲۷ درصد این سرطان را کاهش داده اند

بادام زمینی چاق کننده است ؟

اگر در مورد کالری موجود در غذاها ها حساس هستید ، بهتر است در مورد بادام زمینی مطمئن باشید.این ماده غذایی طبیعی پر کالری است اما تاثیری بر وزن بدن و یا سایر عوارض سوء ناشی از مواد پر کالری ندارد. این منبع پر کالری به خاطر داشتن فیبر، پروتئین و چربی های سالم یکی ازمفید ترین خوراکی های موجود می باشد.

در مورد کره بادام  زمینی نیز مانند بادام زمینی خواهد بود  

کسانی که بیماری قلبی دارند از خوردن آن پرهیز نمایند، خوردن کهنه و زیاد مانده ی آن که تغییر رنگ داده باشد مضر می باشد و ممکن است ایجاد سرطان کند.

مطلب پیشنهادی

سلامت دندان ها 

نقش تغذیه در سلامت دندان ها 

نقش تغذیه در سلامت دندان ها    بطور کلی نقش تغذیه در دندانپزشکی را می …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *