قالب وردپرس درنا توس
خانه / اشنایی با داروهای گیاهی / بادام شیرین جادویی براب تناسب اندام
میوه بادام شیرین
میوه بادام شیرین

بادام شیرین جادویی براب تناسب اندام

 بادام شیرین

یکی دیگر از گیاهان دارویی که امروز به معرفی ان می پردازیم گیاه دارویی بادام شیرین است .

میوه بادام شیرین گیاهی است  از  خانواده ی Rosaceae، درخت بادام از درختان میوه است به بلندی دو تا هشت متر، برگهای آن ساده، در شاخه های تازه ی سال اول ظاهر میشود، بیضی، باریک، دراز، نوک تیز و کمی موجی به رنگ سبز می باشد. گلهای صورتی قشنگ آن که روی شاخه های سال دوم ظاهر می شود. در اوایل بهار قبل از باز شدن جوانه های درخت بیرون می آیند. درخت بادام دارای یک سیستم ریشه بندی قوی عمودی و تاج مدور است. میوه ی بادام از تخمدان یکخامه ای گل  بادام که دارای دو تخمک است، به وجود می آید و معمولاً یکی از آن دو تخمک بارور میشود. میوه ی بادام به صورت شفت می باشد که قشر خارجی آن گوشتی، سبز رنگ و پوشیده از کرک است و داخل آن بادام با پوست سبز آن وجود دارد، وقتی که هنوز نارس  است آن را چقاله بادام نامند ولی پس از رسیدن به تدریج پوشش سبزگوشتدار آن خشک میشود و در داخل آن پوست سفت و سخت بادام که مغز بادام در آن قرار گرفته رشد کرده و کاملاً رسیده می شود. مغز بادام دارای پوسته ی نازک قهوه ای رنگی است که در داخل پوست مغز سفید وجود دارد. این درخت، بومی مناطق با آب و هوای مدیترانه ای آسیای معتدله غربی است و در ایران فراوان می باشد.
نام های دیگر این گیاه در طب سنتی عبارت است از: لوز

 

 

مغز بادام شیرین

طبیعت مغز بادام شیرین: کمی گرم و تر است.

ترکیب شیمیایی: در هر صد گرم مغز بادام خشک مواد زیر وجود دارد:

آب ۴/۷ گرم – پروتئین ۱۸/۶ گرم – روغن ثابت ۵۴/۲ گرم – هیدراتهای کربن ۱۹/۵ گرم – کلسیم ۲۳۴ میلی گرم – فسفر ۵۰۴ میلی گرم – آهن ۴/۷ میلی گرم – پتاسیم ۷۷۳ میلی گرم – تیامین ۰/۲۴ میلی گرم – ریبوفلاوین ۰/۹۲ میلی گرم – نیاسین ۳/۵ میلی گرم – انرژی غذایی ۵۹۸- مواد ازته سفیده ای یا آلبومی نوئیدی گیاهی ۲۵ درصد – قند – صمغ – لعاب – اسید سیانیدریک – یک هتروزید به نام آمیگدالین – دیاستازی به نام امولیسین،

در مغز بادام ویتامینهای E – B-B-A وجود دارد.

خواص  مغز بادام شیرین در طب سنتی:

۱- هر روز ده عدد مغز آن را پوست بکنید و بخورید. اعصاب و حافظه را تقویت میکند. مسکن حدت ادرار است، سریع کننده رشد در بچه ها و نوجوانان می باشد.

درمان گیاهی زخم روده

۲- مغز آن را پوست بکنید، بکوبید و با عسل مخلوط کنید و بخورید. شکم روی های حادث از رطوبت معده را متوقف میسازد، برای تسکین درد کبد و تحلیل بادهای کلیه مفید است، زخم روده ها و مثانه را درمان میکند.

داروی گیاهی افزایش اسپرم

۳- آن را با انجیر بکوبیدو بخورید. ملین است، مقوی باه میباشد و اسپرم را زیاد می کند.

۴- پودر مغز بدون پوسته ی آن را در شیربریزید، بجوشانید و گرم گرم بخورید. مغذی است، سینه را نرم میکند و سرفه های مزمن را تسکین میدهد.

داروی گیاهی تناسب اندام

۵- مغز آن را بکوبید و با مقداری زعفران و شکر مخلوط کنید و هر روز بعد از هر غذا مقداری بخورید. لاغری غیرطبیعی را از بین میبرد و بدن را متناسب می کند.

داروی گیاهی لاغری

6- مغز بادام کوبیده را با مقداری عسل مخلوط کنید و صبح ها همراه با صبحانه میل نمایید بدن را فربه و کبد راقوی می کند.

۷-  پنجاه گرم مغز بادام بدون پوست را ساییده و در یک لیتر آب مخلوط کنید و خوپ  به هم بزنید، شیر سفیدی حاصل میشود. بعد پنجاه گرم قند در آن حل کنید ومیل نمایید. برای رفع سرفه، خشونت سینه و حلق و حنجره، تنگی نفس  و تسهیل  خروج اخلاط سینه نافع است.

۸ آن را بو بدهید و بخورید. مقوی معده و قابض است و سستی را رفع میکند.

برای معده های سرد و تر، معده های ضعیف و آلات داخل شکم مضر است و موجب هیجان صفرا می شود.

مطلب پیشنهادی

گیاه ماردارو

همه چیز در مورد گیاه ماردارو!!

همه چیز در مورد گیاه ماردارو!! طریقه استعمال ماردارو ۱- برای درمان یبوست: ده گرم …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *