بارداری های چندقلویی و نارسایی های دهانه رحم


بارداری های چندقلویی و نارسایی های دهانه رحم

بارداری های چندقلویی و نارسایی های دهانه رحم

 

بارداری های چندقلو

برخی از متخصصان زایمان معتقدند بارداری های چندقلویی، مخصوصا سه قلو یا بیشتر، خطر نارسایی دهانه ی رحم را افزایش می دهد. این موضوع بسیار بحث برانگیز است، برخی از متخصصان زایمان، انجام سرکلاژ (بخیه در رحم - به توضیح متعاقب آن توجه کنید) را برای تمام بیمارانی که سه قلو یا بیشتر دارند توصیه می کنند، ولی عده ای دیگر این روش را تنها برای بیمارانی که فکر می کنند در معرض خطر زیاد برای نارسایی دهانه ی رحم هستند، انجام می دهند.

بعضی از بیمارانی که در معرض روندی به نام کاهش بارداری چندجنینی  قرار گرفته اند نیز در معرض خطر زیادی برای نارسایی دهانه ی رحم هستند؛ گرچه در این زمان، انجام سرکلاژ به صورت عادی برای آنها توصیه نشده است.

 سابقه ی قبلی از نارسایی دهانه رحم: اگر قبلا نارسایی دهانه ی رحم داشته اید، احتمال بروز مجدد آن در بارداری بعدی افزایش می یابد.

در مواردی که تشخیص نارسایی دهانه ی رحم قبل از خاتمه ی بارداری میسر باشد، دهانه ی رحم زن را با یک بخیه در دور آن می بندند که سرکلاژ گفته می شود. معمولا سرکلاژ را در هفته های ۱۲ تا ۱۴ انجام میدهند؛ هرچند گاهی اوقات آن را به عنوان یک روش اضطراری در دوران بارداری، دیرتر انجام می دهند. دکترها این عمل را بیشتر در بیمارستان با بی حسی اپیدورال یا نخاعی انجام میدهند، ولی کمی بعد در همان روز، معمولا بی حسی از بین می رود. بعضی از خانم هایی که سرکلاژ انجام می دهند، در طول دوران بارداری خود متوجه ترشحات شدید می شوند.

در صورتی که به انجام سرکلاژ نیاز دارید، با دکتر خود در مورد میزان فعالیتی که می توانید داشته باشید، صحبت کنید . آیا می توانید مقاربت داشته باشید و تا چه حد ورزش توصیه می شود. عوارضی که با سرکلاژ اختیاری (نه سرکلاژ اضطراری) مربوط می شود، غیرمعمول است، ولی می تواند شامل عفونت، انقباضات، پارگی کیسه ی آب، خونریزی، و سقط جنین باشد.


دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد