قالب وردپرس درنا توس
خانه / دانستنیهای مفید پزشکی و رژیم غذایی / با افسردگی مان چه کنیم؟
افسردگی
افسردگی

با افسردگی مان چه کنیم؟

با افسردگی مان چه کنیم؟

افسردگی

افسردگی بیماریی است که موجب میشود فرد طی مدتی طولانی احساس غمگین بودن و درماندگی کند.اختلال افسردگی به نوعی بیماری گفته میشود که بدن، خلق و افکار را درگیر میکند و بر نحوه احساس فرد درباره دیگران تأثیر می گذارد. اختلال افسردگی با آنچه که به صورت خلق افسرده و دلتنگی گذرا تظاهر مییابد متفاوت است. افراد مبتلا به بیماری افسردگی قادر به تلاش کردن و بهتر شدن نیستند و بدون درمان ممکن است نشانه های بیماری آنها هفته ها، ماه ها یا سال ها ادامه پیدا کند. درمان مناسب به اکثر مبتلایان به این بیماری کمک می کند. افسردگی شدید که گاهی به آن افسردگی بالینی گفته میشود انجام امور روزمره را با دشواری مواجه میسازد و بر کار، ارتباط ها و حتی جنبه های اساسی تر، مانند اشتها و خواب تأثیر میگذارد و گاهی در افراد مبتلا باعث ایجاد تمایل به خودکشی میشود.

علایم افسردگی

افسردگی، نشانه های زیادی دارد که شایع ترین آنها عبارتند از:

• احساس دلتنگی، غمگینی یا درماندگی، احساس “خالی” بودن

گریان بودن دایمی

لذت نبردن از زندگی

از دست دادن تمایل حتی نسبت به سرگرمی ها یا ورزش های مورد علاقه قبلی

ایجاد توهمات و هذیان ها

اختلال خواب؛ این اختلال اکثراً به صورت برخاستن زودتر از معمول از خواب و قادر نبودن به خوابیدن دوباره، یا پرسه زدن در طول شب و روز همراه با نخوابیدن، یا حضور مداوم در بستر مشخص می شود

• اختلال اشتها، به صورت افزایش یا کاهش که به افزایش یا کاهش وزن منجر می شود

• احساس بیهودگی، نامیدی یا عجز، وجود بدبینی ،احساس گناه ،احساس خستگی، کاهش انرژی ،کاهش اعتماد به نفس، احساس اضطراب، هیجان زدگی یا زودرنجی و بی حوصلگی

خونسردی بیش از حد که ممکن است تا حد کند کاری و نقصان پیش برود. کندی روانی – حرکتی ممکن است ناشی از افسردگی باشد

  • کاهش میلی جنسی
  • حساس بودن بیش از حد
  • کاهش تمرکز، حافظه، انگیزه و قدرت تصمیم گیری
  • • مشکلات جسمی دایمی که علی رغم درمان بهبود نمییابند (مانند سردرد، اختلالات گوارشی و دردهای مزمن)
  • • وجود افکار و عقاید خودکشی؛ تلاش برای خودکشی
  • بی قراری و تحریک پذیری در بعضی از افراد تعداد کمی از علایم بالا و در برخی دیگر، بسیاری از این علایم وجود دارند.
  • شدت نشانه های افسردگی در هر فرد و نیز در زمان های مختلف، متفاوت است

احتمال ایجاد افسردگی در ۶ ماه بعد از ایجاد یک حادثه  استرس زای قابل توجه، حدود ۶ برابر شایع تر است. حوادث مختلف زندگی استرس هایی با شدت های متفاوت ایجاد می کنند. تقسیم بندی این موارد به صورت زیر است:

استرس های بسیار شدید

مرگ همسر، طلاق، آسیب شخصی یا بیماری، بیکار شدن، ترک منزل،

 استرس های شدید

بازنشسته شدن، بیماری وخیم یکی از افراد خانواده، حاملگی، تغییر شغل، مرگ یک دوست نزدیک.

استرس های متوسط

گرفتن وام های کلان، بدهکاری و جوابگو بودن به قانون در ارتباط با آن، مشکلات قانونی، شروع به کار جدید یا بیکار بودن ھمسر، مشکل داشتن بارییس یا کارفرما۔

 استرس های خفیف

تغییر شرایط کار، ایجاد تغییرات در مدرسه، گرفتن وام های کوچک، تغییر در عادات غذاخوردن، فرا رسیدن تعطیلات (مانند تعطیلات نوروز، کریسمس یا سایر تعطیلات). بیماریهای جسمی می توانند موجب ایجاد افسردگی شوند. شوک حاصل از ابتلا به یک بیماری سخت میتواند منجر به از دست رفتن اعتماد به نفس و در نتیجه، بروز افسردگی شود. به عنوان مثال، افسردگی پس از ایجاد سکته قلبی یا مغزی بسیار شایع است.

افسردگی ایجاد شده در بیماری پارکینسون و ام. اس تا حدودی ناشی از تأثیر این بیماری ها بر روی مغز و ایجاد مشکلی در بدن است. بیماریهای موثر بر هورمونهای بدن هم می توانند باعث افسردگی شوند. بیماریهای ویروسی را نیز مرتبط با افسردگی دانسته اند. بعد از همه گیریهای آنفلوآنزا، اکثراً همه گیری افسردگی نیز دیده میشود. احتمالاً ویروس ها ویتامین های بدن را مصرف می کنند و موجب ضعیف شدن بدن و مستعد شدن آن نسبت به افسردگی میشوند خوردن الکل و نیز استفاده از مواد مخدر تفننی به طور مستقیم بر مغز اثر می گذارد و ممکن است موجب افسردگی شود. داروهای ضد صرع، ضد پرفشاری خون، ضد پارکینسون، داروهای مدر، آرام بخش های قوی، دیگوکسین، قرص های ضدبارداری و داروهای حاوی کورتون میتوانند موجب بروز افسردگی شوند. هیچ نوع شخصیت خاص منجر به استعداد فرد نسبت به ابتلا به افسردگی نمی شود. اما افراد دارای شخصیت وسواسی، انعطاف ناپذیر و متعصب و اشخاصی که احساسات خود را پنهان نگاه می دارند یا به سادگی دچار اضطراب میشوندبیشتر در خطر ابتلا به افسردگی هستند.

 

مطلب پیشنهادی

پوسیدگی دندان

بررسی سرعت و میزان عود پوسیدگی دندان کامپوزیت شده 

بررسی سرعت و میزان عود پوسیدگی دندان کامپوزیت شده    یکی از عیوب کلیه مواد ترمیمی …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *