قالب وردپرس درنا توس
خانه / دسته‌بندی نشده / با افسردگی مان چه کنیم؟
علائم و نشانه ها بیماری افسردگی
علائم و نشانه ها بیماری افسردگی

با افسردگی مان چه کنیم؟

با افسردگی مان چه کنیم؟

 افسردگی چیست؟

افسردگی انواع گوناگون دارد. شایع ترین آن افسردگی بنیادی است که فرد مبتلا به ان گاهی شاد و خوشدل می شود و موقتاً فعال میگردد. نوعی از افسردگی بنیادی به افسردگی مالیخولیایی موسوم است که بیمار هیچ گاه از چیزی دلخوش نمی شود.

نوع دیگر افسردگی، افسردگی روانپریشی است که با خطر اسیب رساندن به خود و یا خودکشی همراه است. مبتلایان به این نوع افسردگی دچار اوهامند و معمولاً با خلق و خوی اندوهگین همراه ند. مثلاً خود را گناهکار و غیرقابل بخشش تصور می کنند. در حدود ۱۵ درصد مبتلایان به افسردگی بنیادی دچار افسردگی روانپریش می شوند.

نوع دیگری از افسردگی وجود دارد به نام افسردگی غیرمعمولی که برخلاف نامش شایع است، علامات مرضی ان عکس علامات مرضی افسردگی معمولی است که مبتلایان کم میخوابند و کم میخورند. مبتلایان به افسردگی غیرمعمول زیاد می خوابند و زیاد میخورند و به سرعت اضافه وزن پیدا می کنند. به قول یکی از متخصصان برجسته ی بیماری افسردگی (دونالد کلاین) افسردگی غیرمعمول مزمن است نه دوره ای و از بلوغ آغاز می شود. در این نوع افسردگی بیماران نسبت به همه ی امور کم توجه اند.

نوع دیگر افسردگی، روان رنجوره است که عموماً حدود دو سال طول میکشد و علامات مرضی ان خفیف تر از افسردگی بنیادی است ولی همواره احساس ناراحتی در فرد مبتلا وجود دارد.

علائم  افسردگی

دو نشانه شاخص افسردگی که نشانه های کلیدی برای تشخیص محسوب می شوند در زیر آورده شده اند .

– از دست دادن علاقه به امور روزمره طبیعی
شما علاقه و خوشحالی خود را در فعالیتهایی که قبلاً از آنها لذت می بردید از دست می دهید. این مورد « بی لذتی » نامیده می شود .

– خلق افسرده
شما احساس غم یا ناامیدی، بی فریادرسی می کنید و امکان دارد نوبت های گریه داشته باشید از دید پزشکان یا سایر مراقبین بهداشتی که افسردگی را تشخیص می دهند، علاوه بر موارد فوق بیشتر علائم و نشانه هایی که در زیر آورده شده اند نیز می تواند در بیشتر روزها و یا تقریباً هر روز، به مدت حداقل دو هفته در فرد وجود داشته باشند .

– اختلالات خواب
خواب زیاد یا مشکلات حین خواب می تواند علامتی باشد مبنی بر اینکه شما افسرده هستید. بیدار شدن در نیمه شب یا صبح زود و ناتوانی در به خواب رفتن دوباره معمول هستند .

– اختلال در فکر کردن یا متمرکز شدن
ممکن است برای تمرکز کردن یا تصمیم گرفتن دچار زحمت شوید و مشکلاتی با حافظه خود داشته باشید .

– کاهش وزن یا وزن گیری قابل توجه
کاهش یا افزایش وزن و وزنگیری یا کاهش وزن بدون توجیه می تواند نشاندهنده افسردگی باشد .

– پرخاشگری یا کاهش حرکات بدن
ممکن است بی قرار، پرخاشگر، تحریک پذیر و زود رنج به نظر برسید. یا ممکن است اینطور به نظر برسد که کارهایتان را با سرعت آهسته انجام می دهید و به سوالات به آهستگی و با صدای یکنواخت پاسخ می دهید .

– خستگی
ممکن است احساس کسالت و فقدان انرژی را تقریباً هر روز داشته باشید . ممکن است صبح هنگام به اندازه زمانی که در شب قبل به رختخواب می رفتید احساس خستگی کنید .

– اعتماد به نفس پایین
ممکن است احساس بی ارزشی کنید و احساس گناه شدید داشته باشید .

– کاهش علاقه به فعالیت جنسی
اگر پیش از ظهور افسردگی از نظر جنسی فعال باشید، ممکن است کاهش قابل توجهی در سطح علاقه خود به داشتن ارتباط جنسی احساس کنید .

– افکار مرگ
ممکن است دیدگاه منفی نسبت به خود، موقعیت خود و آینده خود داشته باشید . ممکن است افکار مرگ، مردن و خودکشی داشته باشید .
افسردگی می تواند شکایات جسمی گسترده ای را نیز مانند خارش عمومی، تاری دید، افزایش تعریق، دهان خشک، مشکلات گوارشی ( سوء هاضمه، یبوست و اسهال ) سردرد و کمر درد ایجاد نماید .
کودکان، نوجوانان و بالغین ممکن است به طور متفاوتی به افسردگی واکنش دهند. در این گروهها ممکن است نشانه ها اشکال مختلف داشته باشد یا با دیگر وضعیتها پوشانده شود .

مطلب پیشنهادی

بلوز زنانه

ترفند هایی برای ست کردن لباس هایی با مد روز

ترفند هایی برای ست کردن لباس هایی با مد روز   شاید شما دوست داشته …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *