قالب وردپرس درنا توس
خانه / دانستنیهای مفید پزشکی و رژیم غذایی / با انواع درمان اعتیاد  به مواد مخدر آشنا شوید ….!!
اعتیاد 
اعتیاد 

با انواع درمان اعتیاد  به مواد مخدر آشنا شوید ….!!

با انواع درمان اعتیاد  به مواد مخدر آشنا شوید ….!!

 

یکی از رایج ترین برنامه های درمان، بستری شدن بیمار است که در طی آن، مصرف کننده مواد تا مدتی عملاً در یک مرکز درمانی زندگی می کند.

مدت استانداردی برای بستری شدن وجود ندارد. بیمار ممکن است چند هفته تا چندین ماه بستری شود. شاید بهترین نوع برنامه  درمان بستری، برنامه ای باشد که اجتماع درمانی نام دارد. این برنامه های اقامتی، معمولاً بیمار را هر بار ۶ تا ۱۲ ماه نگه می دارند. هر کسی در مراکز اجتماع درمانی، از بیماران دیگر گرفته تا کارکنان، در برنامه  درمان اعتیاد دخالت دارند.

فعالیت های روزانه ای برای کمک به بیماران در ارزیابی رفتار و الگوهای تفکر، و آموزشی معتادان سابق به بازسازی رفتار خود در تطبیق با زندگی بدون مواد اجرا می شود.

درمان سرپایی

در درمان سرپایی فرد معتاد درمان اختصاصی را در مرکز درمانی یا درمانگاه دریافت می کند، ولی به زندگی خود در خانه اش ادامه می دهد. همانند درمان بستری، زمان مشخصی برای درمان سرپایی نمی توان مشخص کرد. ولی بنا بر گفته  مؤسسه  ملی اعتیاد به مواد، اگر بیمار لااقل به مدت ۹۰ روز در برنامه  درمانی مشارکت نکند، درمان اثر چندانی نخواهد داشت.

بیشتر متخصصان درمان اعتیاد توصیه می کنند که بیمارانی که در برنامه  درمان بستری شرکت نمی کنند باید درمان سرپایی یا مشاوره را ماه ها یا حتی سال ها ادامه دهند. معتادان بسیاری بهبودیافته و تا آخر عمر در برنامه  درمان سرپایی باقی می مانند. گروه های خودیاری وجه بارز درمان سرپایی اعتیاد هستند.

برای درمان اعتیاد چقدر زمان لازم است؟

اعتیاد به مواد مخدر یک بیماری قابل درمان است، اما در درمان اعتیاد آگاهی و شناخت بیمار و خانواده نسبت به ویژگیهای و خصوصیات اعتیاد و درمانش لازم و ضروری است . لازم است هم بیمار و هم خانواده اش بدانند که اعتیاد بیماری مزمن است و بهبودی نیازمند صبر و بردباری آنها می باشد.

برای درمان اعتیاد یک زمان مشخص وجود ندارد .پیشینه اعتیاد ، میزان مصرف، ویژگیهای شخصیتی و خانوادگی، نوع ماده مصرفی، بیماریهای همراه با اعتیاد ، میزان حمایت، استفاده از درمانهای داروئی و غیر داروئی  و عوامل دیگری در طول مدت بهبودی و ترک اعتیاد تاثیر گذار هستند و البته گاهی حتی بیمار برای درمان روش مناسب را انتخاب نمی نماید که این موضوع نیز باعث به تاخیر افتادن درمان اعتیاد می شود.

  آیا ممکن است درمان اعتیاد با شکست مواجه شود؟

گاهی اوقات به دلیل عود مجدد مصرف مواد، این گونه استدلال می شود که درمان اعتیادیا ترک اعتیاد شکست خورده است. اما باید توجه کرد که عود مجدد به معنای شکست درمان نیست، بلکه ماهیت مزمن بیماری به معنای آن است که عود سوءمصرف مواد نه تنها اجتناب ناپذیر است، بلکه احتمالا، میزان عود، مشابه سایر بیماریهای پزشکی مزمن  مانند دیابت، فشارخون، و آسم است که هم مؤلفه های فیزیولوژیکی و هم رفتاری را دارند.

درمان بیماریهای مزمن شامل تغییرعمیق رفتارهای پذیرفته شده است، و عود به معنای شکست درمان نیست. برای بیماران معتاد، بازگشت به سوءمصرف مواد نشان می دهد که لازم است درمان یا سازگاری دوباره برقرار شود، یا این که درمان جایگزین نیاز است.

روشهای درمان و ترک اعتیاد به مواد مخدر

تاکنون روش های گوناگونی  برای ترک و درمان بیماران معتاد به کار گرفته شده است که به اختصار به ذکر چگونگی انجام روش ها پرداخته می شود.

•  روش اول درمان اعتیاد: کم کردن تدریجی ماده مخدر

یکی از روشهای درمان اعتیاد یا ترک اعتیاد کم کردن تدریجی ماده مخدر است .در این روش بیمار معتاد می تواند با یک برنامه ریزی منظم و دقیق و با اراده ای قوی و محکم ، روزانه از ماده مخدری که استفاده می نماید کم کند  تا آن را در مدت 2 تا 3 هفته به صفر برساند. در این روش بیمار نیاز دارد که زیر نظر روان پزشک معالج از داروهای تجویز شده استفاده نماید.

داروهای تجویز شده اغلب داروهایی است که در رشته روان پزشکی  به کار برده می شود و موجب می گردد که علایم وابستگی روانی و جسمی بیمار معتاد به آن میزان کاهش یابد که فرد معتاد احساس نیاز به ماده مخدر نداشته باشد. از خصوصیات این روش درمان اعتیاد ،این است که فرد می تواند به فعالیت های روزمره خود بپردازد .

•  روش دوم درمان اعتیاد : استفاده از داروهای  ترک اعتیاد به طور سرپایی

در این روش ترک اعتیاد فرد معتاد  توسط پزشک ، درمان خود را شروع می نماید و داروهایی برای وی تجویز می شود که شامل داروهای اعصاب و داروهایی است که ماده مخدر نیستند ، اما اثراتی شبیه ماده مخدر دارند . در این روش درمان اعتیاد به بیمار توصیه می شود که به هیچ عنوان از ماده مخدر استفاده ننماید. اثرات درمانی داروهای تجویز شده و این که به چه میزان باید تجویز گردد بستگی به نوع ماده مخدر مصرفی و مقدار آن دارد . در این روش اغلب توصیه می گردد که بیمار معتاد به مدت چند روز تا یک هفته در منزل استراحت نموده  و بعد به کارهای روزمره خود بپردازد.

•  روش سوم درمان اعتیاد : استفاده از داروهای ترک اعتیاد با بستری شدن در بیمارستان

این روش درمان اعتیاد مانند روش دوم است. با این تفاوت که فرد معتاد در  بیمارستان بستری می گردد و کلیه امور درمانی با نظارت پزشک معالج انجام  می شود. از امتیازات این روش درمان اعتیاد این است که بیمار معتاد از نزدیک  مورد مراقبت های لازم پزشکی و پرستاری قراردارد و چون در بیمارستان بستری است دسترسی او به مواد مخدر  بسیار کم و یا غیر ممکن است و اگر گاهی بیمار نیاز به  داروهای خاص خوراکی و یا تزریقی داشته باشد، این داروها به راحتی  در بیمارستان به وی داده شده و یا تزریق می گردد و لذا هرگونه علایم ناشی از ترک ، خواه روانی و یا جسمی ، سریع تر درمان می گردد.

مطلب پیشنهادی

ترمیم اپیزیوتومی

نکاتی مهم پیرامون ترمیم اپیزیوتومی

نکاتی مهم پیرامون ترمیم اپیزیوتومی   لحظه ی بزرگ: به دنیا آوردن فرزند هنگامی که …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *