قالب وردپرس درنا توس
خانه / بیماریهای پوست و مو و ناخن / با انواع زخم ها آشنا شوید!!!
انواع زخم
انواع زخم

با انواع زخم ها آشنا شوید!!!

با انواع زخم ها آشنا شوید!!!

زخم ساق پا

زخم ساق پا یک زخم باز و پایدار است که معمولا روی قسمت ساق پا می باشد. افرادی که تحرک محدودی دارند یا زمین گیر می باشند در معرض خطر بیشتری هستند. زخم ساق پا زمانی ایجاد ساق، معمولاً به دلیل جریان خون بد، تخریب شود. خودبه خودی یا به دنبال یک آسیب جزیی مثل خراش ناشی از ناخن ایجاد شود. زخم به صورت یک ناحیه صورتی و کم عمق از پوست تخریب شده ظاهر می شود آهستگی خوب می شوند اغلب دردناک اند. این زخمها بیشتر از همه در افراد مسن که جریان خون ضعیف و تحرک کمی دارند دیده می شوند.

دو نوع اصلی زخم ساق پا وجود دارند

زخمهایوریدی و زخم های شریانی، بیش از ۹ مورد از هر ۱۰زخم وریدی بوده که به دلیل جریان ضعیف خون در وریدها به وجود میآیند، بنابراین در افراد مبتلا به وریدهای واریسی رخ می دهند. زخمها معمولاً درست بالای پاشنه ایجاد شده و ممکن است توسط پوست قهوه ای متمایل به بنفش و پوسته دهنده احاطه شوند. زخمهای شریانی در نتیجه  جریان خون بد در شریان های تغذیه کننده  اندام ها به وجود می آ یند. افراد مبتلا به مرض قند و کم خونی داسی شکل بیشتر مستعد ایجاد این نوع زخم ها هستند. زخم های شریانی اغلب روی پا ایجاد شده و توسط یک پوست نازک و رنگ پریده احاطه میشوند. با پیدا شدن اولین علامت یک زخم باید با پزشک مشورت کنید. زخم های ساق پا اغلب عفونی شده و عفونت ممکن است به بافتهای اطراف گسترش یابد.

زخم آلت تناسلی

برای درمان زخم آلت باید شبت سوخته و کوبیده را بر آن بپاشید.

انار ترش را در آب کم بجوشانید، بعد بکوبید و به طور نیم گرم بر جراحت بگذارید.

چشمیزک را نرم بکوبید و بر آن بپاشید.

زخمهای کهنه

برای درمان زخم کهنه خوردن آب پرتقال یا آب دمکرده بابونه مؤثر است.

خمیر ترش، حنا، روغن و نمک را مخلوط کرده و  بر آن ضماد کنید

برگهای سماق را بجوشانید و بر زخم ضماد کنید

بادام تلخ کوبیده را با سرکه مخلوط کرده و بر آن ضماد کنید.برای شستشوی آن مریم گلی، گل بومادران و آویشن شیرازی را به نسبت مساوی مخلوط کنید و بجوشانید و با آب آن محل زخم را شستشو دهید و سفیدآب قلع، کات کبود، گوگرد زرد، مردار سنگ و تخم خطمی از هر کدام ۵ گرم و دار و کله، تخم کرفس و تخم بزرک از هر کدام ۱۰ گرم را نرم بسایید، بعد با ۲۰۰ گرم سرکه و ۳۰ گرم قرقروت مخلوط کرده و روزی سه مرتبه بر محل زخم بمالید

زخمهای بزرگ

برای درمان زخم های بزرگ باید کندر، صبر زرد و انزروت را به میزان مساوی با هم مخلوط کرده، بسایید و بر آن بپاشید.

روی آن سرکه بمالید.

سیب را بکوبید، بعد در آب خودش بپزید و روی  زخمها ضماد کنید

روی آن روغن عقرب بمالید.

پسته وحشی کوبیده را بر آن ضماد کنید.

• برگهای اسفناج را در روغن زیتون بیزید وبرآن ضماد کنید

زخمهای خیلی شدید و سخت

برای درمان زخمهای خیلی شدید و سخت باید یک عدد سیب زمینی را در هاون خوب بکوبید، بعد آن را در شیره  خودش بپزید و روی زخم ضماد کنید.

شیره برگهای کرفس را بر آن کمپرس کنید.

  • تسکین درد زخم ها

برای تسکین درد زخم ها، گل .گاوزبان تازه یا پخته را روی آن ضماد کنید

زخمهایی که ترشح دارند

برای درمان زخم هایی که ترشح دارند می توانید تخم گشنیز، تخم خشخاش،کهربا، شاخ مرجان، تخم خرفه، گل ارمنی، پوست

سوخته  تخم مرغ، کتیرا، صمغ عربی، صدف حلزون، بزرالبنج و شادنج سنگی را نرم ساییده و بر آن بپاشید.

زخمهای فشاری (زخم بستر)

زخمهای فشاری زخم های پوستی ای هستند که در نقاط فشار ایجاد شده و افرادی که تحرک کمی دارند یا زمین گیر می باشند را مبتلا میسازد. اگر فردی دچار فلجی یا بی تحرکی شود، نواحی کوچکی از پوستش در معرض فشار مداوم ناشی از وزن بدنش قرار میگیرد، این فشار ممکن است جریان طبیعی خون به بافت ها را محدودمنجر به ایجاد زخم های بازی به نام زخم های فشاری یا زخم های بستر می شود. این وضعیت معمولاً افراد مسن را که احتمال بیشتری برای بی حرکتی و داشتن پوست شکننده دارند مبتلا میسازد. بی اختیاری ادراری نیز اگر باعث شود که پوست دایماً مرطوب باشد ممکن است زخم های فشاری ایجاد کند. لذا : – نواحی مبتلا پوست شروع به قرمز و حساس می شوند -نواحی دردناک و بنفش می شوند – پوست تخریب شده تا زخم به وجود آید.

در صورت عدم درمان، زخمها بزرگ تر و عمیق ترشده و ممکن است عفونی شوند. زخمهای فشاریشدیدگاهی ممکن است عضله، رباط و یا استخوان زیر ناحیه  آسیب دیده  پوست را نیز درگیر کنند.

اقدامات لازم برای درمان زخم ها

افراد زمین گیر یا آن هایی که تحرکمحدودی دارند باید به طور مرتب پوستشان از نظروجود نشانه های قرمزی و حساسیت بررسی شود. یکفرد زمین گیر باید حداقل هر ۲ ساعت وضعیتش را تغییر دهد تا فشار روی نواحی مبتلا کاهش یابد. تمیز و خشک نگهداشتن پوست مهم است. در صورت عفونی شدن یک زخم ممکن است آنتی بیوتیکها ضرورت پیدا کنند. معمولاً زخم های فشاری تدریجاً با درمان و تغذیه  خوب (جهت اصلاح سلامت عمومی فرد) بهبود مییابند، امّا زخمهای عمقی ممکن است برای خوب شدن به ماهها وقت نیاز داشته باشند. اگر این زخم هاوسیع باشند ممکن است جراحی پلاستیک جهت تسریع روند بهبودی لازم شود.

مطلب پیشنهادی

پرپشت کردن موها

دراز و پرپشت کردن موها قسمت اول

دراز و پرپشت کردن موها   ۱) با برگ های گیاه کنجد و برگهای بوته …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *