قالب وردپرس درنا توس
خانه / بیماریهای پوست و مو و ناخن / با انواع سوختگی آشنا شوید!!!!
سوختگی ها
سوختگی ها

با انواع سوختگی آشنا شوید!!!!

با انواع سوختگی آشنا شوید!!!!

سوختگی ها وانواع آن

سوختگی ها، آسیبهای پوست و بافتهای سطحی (یا سطوح باز مخاطی مثل راههای هوایی یا مری و نای) هستند .که در اثر حرارت شدید، آب جوش یا مواد شیمیایی قوی ایجاد می شوند سوختگی ها، در اثر حرارت مستقیم (مثل شعله، سطوح داغ، مایعات یا گازهای داغ)؛ وسایل الکتریکی (سیم، لامپ) و مواد شیمیایی (اسیدها یا قلیاهای پرقدرت، مایعات شوینده و باتریهای کهنه) ایجاد میشوند.

درد ناشی از سوختگی ممکن است بسیار شدید باشد. سوختگیها را از نظر شدت به ۴ درجه تقسیم می کنند:

سوختگی درجه ۱

فقط اپیدرم (روپوست) دچار سوختگی خفیف شده است و قرمزی پوست وجود دارد. تورم یا تاولی ایجاد نشده است. در این درجه از سوختگی، معمولاً درد ظرف ۴۸ تا ۷۲ ساعت برطرف میشود و سوختگی بدون باقی ماندن بافتجوشگاهی به سرعت بهبود مییابد. آفتاب سوختگی، از انواع سوختگی درجه ۱ است.

سوختگی درجه ۲

پوست در سطح عمیق تری دچار سوختگی شده (ولی مقداری از درم باقی مانده است). قرمزی و تاول وجود دارد. که طی چند ساعت بعد از آسیب، اندازه آن افزایش مییابد. این نوع سوختگی نیز معمولاً در صورت عدم ایجاد عفونتبدون باقی ماندن بافت جوشگاهی ترمیم می شود. سوختگی درجه ۲ ممکن است بسیار دردناک باشد.

سوختگی درجه ۳

تمام لایه های پوست تخریب شده است و در صورت بسیار عمیق بودن سوختگی، ممکن است عضلات و استخوانها هم دچار سوختگی شده باشند. حتی در صورتی که منطقه کوچکی از پوست دچار این درجه از سوختگی شده باشد نیاز به درمان تخصصی و پیوند پوست دارد تا از ایجاد بافت جوشگاهی جلوگیری به عمل آید. در این نوع سوختگی، دردوجود ندارد زیرا گیرنده های درد نیز همراه با درم، رگهای خونی، غدد عرق، غدد چربی و فولیکول های مو از بین رفته اند. از دست رفتن مایع و مشکلات متابولیکی در این نوع سوختگی زیاد و عمیق است. سوختگی درجه ۳ همیشه ایجاد بافت جوشگاهی (اسکار) می کند و نیاز به درمان در بخش سوختگی دارد. میزان مرگ و میر دراین نوع سوختگی زیاد است.

سوختگی درجه ۴

در این نوع سوختگی عمیق، عضلات و استخوانهای ناحیه دچار سوختگی شدید و در واقع تبدیل به زغال می شوند. چنانچه سوختگی درجه ۴ بیش از یک منطقه بسیار کوچک بدن را گرفتار کرده باشد، پیش آگهی آن بسیار بد است زیرا این سوختگیهای بسیار عمیق می توانند مواد سمی به داخل جریان خون آزاد کنند. منطقه های بسیار کوچک سوختگی درجه ۴ را میتوان از بدن جدا کرد. سوختگی درجه ۱ با روش های ساده کمکهای اولیه، مثل مالیدن پماد سوختگی یا پانسمان ساده قابل درمان است. محلی دچار سوختگی کوچک را بلافاصله و برای مدت حداقل ۱۰ دقیقه زیر آب سرد نگه دارید. سوختگی های شیمیایی خفیف را به مدت ۲۰ دقیقه با آب سرد بشویید. سوختگی درجه ۲ در سطح بیش از ۱۵٪ بدن فرد بزرگسال یا در سطح ۱۰٪ بدن کودکان، یا سوختگیهای صورت، دست یا پا نیاز به اقدامات پزشکی صحیح دارند. تمام افراد دچار سوختگی درجه ۳ باید بلافاصله در مرکز سوختگی بستری شوند و تحت درمان قرار بگیرند. در محلی حادثه، لباس های مصدوم را تا حد امکان در آورید (بدون اینکه باعث آسیب بیشتر پوست شوید) و سپس محلی سوختگی را با یک کیسه پلاستیکی تمیز بپوشانید. معمولا در سوختگیهای بیش از ۱۰٪، مصدوم باید در بیمارستان بستری شود. شانسی زنده ماندن در سوختگیهای بالای ۵۰٪ کم است. سوختگی های شدید به درمان تخصصی درازمدت، شامل پیوند پوست، درمانهای پیشگیری کننده از کشیده شدنپوست و اندامها، و روان درمانی نیاز دارند.

مطلب پیشنهادی

پرپشت کردن موها

دراز و پرپشت کردن موها قسمت اول

دراز و پرپشت کردن موها   ۱) با برگ های گیاه کنجد و برگهای بوته …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *