قالب وردپرس درنا توس
خانه / بیماری و عوامل ایجاد کننده / با این روش شب ادراری کودک را درمان کنید!
شب ادراری در کودکان
شب ادراری در کودکان

با این روش شب ادراری کودک را درمان کنید!

با این روش شب ادراری کودک را درمان کنید!

 شب ادراری

سن توانایی کنترل ادرار و تکامل مثانه در کودکان متفاوت است، همانطور که میزانیادگیری مهارتهای دیگر و سن آن در آنها تفاوت دارد. بنابراین توانایی نگه داشتن ادرار برای مدت طولانی در هر کودک متفاوت است. اکثر کودکان در بین سنین سه تا پنج سالگی توانایی کنترل ادرار در شب را پیدا میکنند. اگر چه در بین هر ۱۰ کودک عادی پنج ساله، یک نفر از آنها هنوز شبها رختخوابش را خیس می کند. کودکی که زیر ۵ سال سن دارد و گاهی اوقات نمیتواند در طی ۱۲- ۱۰ ساعت خواب شبانه ادرارش راکنترل کند نباید جزء دسته  شب ادرارها محسوب شود.  اگر کودکی که توانایی کنترل ادرار را کسب کرده است مجدداً دچار شب ادراریشود، معمولاً نشانه ای از استرس و اضطراب به شمار می آید. این مسئله معمولاً در نتیجه موقعیتی خاص ایجاد می شود، شرایطی از قبیل تولد نوزاد جدید و یا آغاز مدرسه رفتن کودک  بی اختیاری در کنترل ادرار در تعداد کمی از کودکان در اثر دلایل جسمی از قبیل، عفونتهای ادراری و یا ناهنجاری در سیستم مجاری ادراری به وجود میآید.  اگر شب ادراری با علایمی از قبیل تشنگی شدید و تکرر ادرار در طول روز همراه باشد، این ها میتوانند نشانه هایی از بیماری دیابت (مرض قند) باشند.

عوارض شب ادراری

اگر چه شب ادراری موجب آزردگی و ناراحتی والدین می شود ولی مشکل جدی بهشمار نمی آید .

درمان شب ادراری

۱- روی رختخواب فرزندتان یک پوشش پلاستیکی بگذارید و آن را با ملافها ی پارچه ای کوچکی بپوشانید که در مواقع ضروری به راحتی قابل شستشو و خشک کردن باشد.

۲- رفتار خودتان را مورد بررسی قرار دهید. ممکن است خود شما منشأ بروز این مشکل باشید. ممکن است فرزندتان را بیش از حد تحت فشار قرار داده باشید ویا جو سختگیرانه ای را در خانه برایش ایجاد کرده باشید.

۳- از این که کودکتان قبل از خواب مثانه اش را به طور کامل تخلیه می کند اطمینان پیدا کنید. میتوانید با تمایل فرزندتان در اتاقش لگن مخصوص ادرار قرار دهید تا مجبور نباشد در هنگامی که خواب آلود است مسافت اتاق تا توالت را طی کند.

۴- نسبت به بوی ادرار کودکتان دقیق باشید، اگر ادرارش بوی غیر طبیعی داشت می تواند نشانه ای از عفونت ادراری به شمار بیاید.

اگر خود شما و فرزندتان نسبت به این شرایط دلسرد شده اید و یا فکر می کنید که ممکن است شب ادراری کودکتان علت جسمانی داشته باشد به طور مثال عفونت ادراری داشته باشد به پزشک مراجعه کنید. توجه داشته باشید که عفونت ادراری ممکن استموجب ادرارهای مکرر و دردناک شود.

پزشک فرزندتان را از نظر ناهنجاریهای مجاری ادراری معاینه میکند و برای اوآزمایش ادرار می نویسد. امکان دارد پزشک به شما پیشنهاد کند که برای فرزندتان لایه  تشکمخصوص تهیه کنید و آن را روی تشک فرزندتان قرار دهید، این تشکها، به محض مرطوب شدن زنگ میزنند، با استفاده از این تشکها کودک شما یاد میگیرد با شنیدن صدای زنگ بیدار شود و به توالت برود. البته این روش هنگامی مورد استفاده است کهفرزند شما بالاتر از ۶ سال سن داشته باشد و نسبت به این کار اعتراضی نداشته باشد.

– این مشکل را بزرگ نکنید و سعی کنید آن راکم اهمیت جلوه دهید و از اعضای دیگر خانواده بخواهید که برای رفع این مشکل همکاری کنند، فرزندتان را سرزنش نکنید و سعی کنید موضوع را برای او روشن کنید. فراموش نکنید که برای رفع مشکل پشتکارداشته باشید.

– هر روز صبح که رختخواب کودکتان خشک بود، به عنوان تشویق به او یک ستارهبدهید. میتوانید ستاره رابه خود کودک بدهید تا آن را روی تقویم دیواری بچسباند و هر روزشاهد پیشرفت خودش باشد. در ضمن هر شب قبل از خواب به کودک یادآوری کنید که به توالت برود تا با مثانه ی پر به رختخواب نرود.

– میزان مایعاتی که قبل از خواب به کودکتان می دهید، محدود نکنید، این کار معمولاً تأثیری بر شب ادراری کودک ندارد. قبل از خواب فقط او را از نوشیدنیهای گاز دارو یا محتوی کافئین برحذر دارید، زیرا این نوشیدنیها موجب افزایش تولید ادرار می شوند.

– اگر فرزندتان نسبت به بعضی از موارد مانند استفاده از تشکهای زنگ دار مخصوصی، اعتراض داشت از آنها استفاده نکنید زیرا این کار فقط استرس کودک را افزایش می دهد.

 

مطلب پیشنهادی

انحراف لگن خاصره 

 انحراف لگن خاصره  / قسمت اول

انحراف لگن خاصره  شاید نزدیک به ۲۰ درصد افراد جامعه دچار چنین مشکلی هستند ولی …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *