قالب وردپرس درنا توس
بدبویی بینی
بدبویی بینی

با بدبویی بینی چه کنیم؟

با بدبویی بینی چه کنیم؟

گاهی در اثر عفونت سینوس ها یا به علت خورده شدن تیغه ی وسط بینی و سوراخ شدن آن و گاهیبه علت عفونت قفسه ی صدری یاریه ها یا معده بدبویی بینی ایجاد می شود که باید ابتدا علت را کشف و بعد به درمان پرداخت. ضمناً نسخه های زیر نیز در مورد بدبویی بینی مؤثر خواهد بود.

درمان گیاهی بدبویی بینی:

  • سنبل یا عود یا سعد کوفی را بسیار نرم بسایید و هر بار کمی از آن را داخل بینی بکشید. همچنین خردل و صبر زرد را به نسبت مساوی بسیار نرم بسایید و در سکنجبین مخلوط و در گلو غرغره کنید.
  • لپوره، بابونه ی شیرازی و آویشن شیرازی را به غرغره کنید.
  • میخک، سنبل الطیب، صمبر زرد، اقاقیا. مرمکی و عفض را به نسبت مساوی بسیار نرم بسایید و مفردا یا مرکباً در بینی بکشید و با آب پونه ی رقیق نیز مرتباً استنشاق کنید.
  •  دارچین، میخک، بسباسه و جوزهندی .3 هر کدام ۱۰ گرم همه را مخلوط و بسیار نرم بسایید بعد با ۵۰۰ گرم عسل مصف مخلوط و هر روز صبح، ظهر و شب هر مرتبه یک قاشق شربت خوری از آن را میل کنید
  •  سنبل و قرنفل را با هم بپزید و آب صاف کرده ی آن را در بینی استنشاق کنید. بعد پونه را نرم بسایید وکمی از گرد آن را در بینی بکشید.

درمان ترشحات بد بوی بینی:

برای تشخیص علت ترشحات بد بوی بینی ، معاینه دقیق گوش و حلق و بینی الزامی است و در مواردی ممکن است لازم باشد آزمایش خون ، آندوسکوپی و عکسبرداری رادیولوژی نیز انجام شود. به طور کلی اقداماتی که باعث ترشحات بد بوی بینی می شود و حرکت آنها را تسریع و تسهیل کند مثل مصرف مایعات و داروهای خلط آور سودمند است. شستشوی بینی باعث رقیق تر شدن ترشحات بینی می شود. بدین منظور می توان با سرم داخل بینی ۴-۵ بار در روز شستشو داد.
اگر عامل ترشحات بد بوی بینی حلق عفونت باکتریایی باشد درمان آنتی بیوتیکی ترشحات بد بوی بینی موثر خواهد بود. در مواردی که حساسیت بینی عامل افزایش ترشحات بینی باشد باید آلرژی درمان شود. متأسفانه داروهای ضد حساسیت قادر نیستند حساسیت را به طور کامل ریشه کن کنند امّـــا علائم حساسیت و منجمله افزایش ترشحات بینی را به میزان زیادی بهبود می بخشند. مبتلایان به رفلاکس باید علاوه بر مصرف داروهایی مثل امپرازول و فاموتیدین یاد بگیرند که غذاهای حجیم مصرف نکنند، وقتی دراز بکشند که حداقل سه ساعت از زمان آخرین غذا یا مایعاتی که مصرف کرده اند گذشته باشد. اگر این افراد از یک بالشت اضافی نیز استفاده کنند علائمشان کمتر خواهد شد.

مطلب پیشنهادی

برفک دهان

برفک دهان نشانه خوبی نیست!!

برفک دهان نشانه خوبی نیست!! برفک دهان برفک دهان در واقع نوعی بیماری قارچی است …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *