با بلوط و خواص درمانی آن بیشتر آشنا شوید ….!!


با بلوط و خواص درمانی آن بیشتر آشنا شوید ….!!

 با بلوط و خواص درمانی آن بیشتر آشنا شوید ....!!

 در قدیم در فرانسه مناطقی بود که روستائیان آنجا، ماه ها غذایشان بلوط بود. در پاییز هر سال، بلوط ها را در سبدهای بزرگ حصیری جمع می کردند و در خاکستر آتش می باختند و میخوردند و این کار، برای آنها هم لذت بخش بود و هم غذایی کامل. ولی امروز باید افسوس خورد که این رسم برافتاده و دیگر روستائیان این کار را نمی کنند و آن را فراموش کرده اند، حال آنکه جا دارد دوباره آن رسم را معمول کنند. درخت بلوط دارای برگهای بزرگ دندانه دار است. میوه این درخت که به نام مطلق بلوط خوانده می شود سرشار از مواد نشاسته ای، چربی و ویتامین های به و ث است، و چون پوست کلفتی دارد، حتی با پختن آن، مواد غذایی و ویتامین هایش محفوظ می ماند بلوط کبابی، برای بچه ها، کسانی که از بستر بیماری برخاسته اند و دوره نقاهت را می گذرانند، و پیرمردان، غذای مناسبی است. در داروسازی گیاهی، ازگل، چوب، بوست بلوط استفاده می کنند. گل بلوط، که شبیه دم بچه گربه، دراز است، برای درمان اسهال انسان و حیوانات مصرف می شود، چوب به بلوط را تکه تکه کرده و با پوست درخت و یا شاخه های جوان به عنوان داروی قبض کننده به کار می برند. چوب و پوست بلوط عروق خونی سطحی را محکم کرده و از خونریزی جلوگیری می کند و زخم ها را زود التیام می بخشد.

چه وقت باید چید؟

گل درخت بلوط را در بهار بچینید و در سایه خشک کنید و ذخیره نمایید.از چوب و پوست شاخه های جوان درخت هم در بهار استفاده کنید و میوه آن را در پاییز بچینید.

خواص درمانی:

برای درمان بواسیر و واریس بسیار مفید است زیرا دارای تانن است اگر میوه بلوط را ساییده و به صورت پودر در آورید و با مقداری کمی آب مخلوط کنید برای درمان اسهال مفید است و در درمان انواع ناراحتی ها مثل انژین و ورم لوزه احتقان پروستات و گرفتگی صدا موثر است هسته ان برای درمان بواسیر و واریس مفید می باشد بلوط بسیار مقوی و نیرو بخش است.بلوط هندی یا شاه بلوط در طب استفاده های زیادی دارد شاه بلوط هندی برای درمان سیاتیک و دردهای سیاتیکی موثر و تسکین دهنده است پماد آن در بیماری های پوستی و ضد سرما زدگی بکار میرود بلوط خیلی زود کرم می زند وبرای جلوگیری از این عارضه می توانید آن را در آب نمک بگذارید.

دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد