قالب وردپرس درنا توس
خانه / بیماریهای پوست و مو و ناخن / با بهداشت پوست خشک بیشتر آشنا شویم ….
پوست خشک
پوست خشک

با بهداشت پوست خشک بیشتر آشنا شویم ….

با بهداشت پوست خشک بیشتر آشنا شویم ….

 

پوست خشک

پوست خشک زود دچار آفت می شود زیرا پوشش چربی که باید آن را نگهداری کند ندارد. مراعات نکردن بهداشت موضعی یا بی توجهی آزار در آن ایجاد می کند. .

پاکیزگی پوست خشک

شستشو با آب آهکی به ویژه صابون قلیائی بر خشکی می افزاید و آزار آن را افزونتر می کند و در موضع حس سوزش شدیدی پدید می آید و پوست آماس می کند. گاهی روی چهره عفونت ویژه  پیدا می شود که با سرخی همراه است و همچنین پوست تفلس پیدا می کند و خارش می گیرد. اگر بهداشت پوست را در نظر بگیریم تمام این رنج زود گذر خواهد بود. صبح کمی آب سرد بر روی چهره می ریزیم و بزودی آنرا خوب خشک می کنیم و سپس با کمی کرم و پودر پوست را آغشته می کنیم.شب پوست را با مواد چرب پاک می کنیم و سپس با لوسیونی این پاکیزگی را تمام می کنیم و معمولاً شب چیزی روی پوست نمی گذاریم.

نگهداری پوست خشک

پوست  خشک در برابر تغییرات گرما حساسیت بسیار دارند هرچه گرما کمتر باشد پوست خشک تر است. در زمستان این پوست خارش می گیرد و سوزش دارد و چهره پرخون می شود و ترک  در آن پدید می آید. برای پیشگیری از این آفات این پوست نباید در برابر سرما سخت قرار بگیرند و پوست را باید چرب کرد و بهداشت آنرا باید در نظر خورشید و گرما هم مانند سرما زیان آور هستند. مو بور که دارای پوست خشک هستند و روی چهره شان کک و مک دارند زودتر دچار آفتاب زدگی می گردند. روی بعضی از پوست  خشک پودر بند می شود و آنرا می کند که موجب احساس ناراحتی و سرخی پوست می گردد. روی این محل کنده شده پوست باید خمیر ایکتیول یا کرم خنک کننده مالید. گاهی به پوست خشکی برمی خوریم که در برابر پاکیزگی با روغن بادام شیرین و کرم  چرب ناسازگاری می کنند. این مواد ایجاد رسوباتی روی پوست می کند و برای اینکه این حالت پیش نیاید باید پولوریزاسیون نمود و مواد زیبائی که چربی کم دارند به کار برد.

درمان پوست خشک

آزار پوستی را که روی پوست خشک پیدا می شود و در بحثی جداگانه یاد خواهیم کرد و اینک از این آزارها تنها به یکی می پردازیم که فراوان است و به نام اگزماتید خوانده می شود. بیشتر این آزارها در کودکانی که دارای پوست خشک و نازکی هستند یا در بانوانی که پوست خشک دارند پیدا می شود. هنگامی که این آزارها پدید آمدند نشانه بدی بهداشت موضعی و یا بدی خوراک یا بدکار کردن دستگاه هاضمه و غدد است. هرگاه آزار ساده باشد. پماد ایکتیول و روغن کبد می مالند و باید بهداشت جدی را در نظر گرفت. قرص یا آمپول  آنتی هیستامینیک مصرف نمائید ، و از غذا که حساسیت  می دهند پرهیز کنید.

مطلب پیشنهادی

پرپشت کردن موها

دراز و پرپشت کردن موها قسمت اول

دراز و پرپشت کردن موها   ۱) با برگ های گیاه کنجد و برگهای بوته …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *