با بیماریهای انگلی آشنا شوید..


با بیماریهای انگلی آشنا شوید..

با بیماریهای انگلی آشنا شوید..

Worms  بیماریهای انگلی

تعدادی از کرم های انگلی هستند که در روده ی انسان زندگی میکنند. شایعترین نوعکرم ها در هوای معتدل کرم های نخی هستند. این نوع کرم از طریق دست یا غذای آلوده و به شکل تخم کرم وارد بدن می شود. تخم ها در روده تبدیل به کرم می شوند و در طی ۱۵ تا ۲۸ روز رشد می کنند و به شکل کرم بالغ در می آیند. کرم های ماده در روده و در ناحیه  مقعد فرد میزبان تخم های بیشتری می گذارند که این حالت موجب بروز خارش فرد، به خصوص در هنگام شب می شود.اگر کودک مبتلا به کرم انگلی، ناحیه  مقعد خود را بخاراند، با در دهان گذاشتن انگشت آلوده اش، چرخه  افزایش تخم انگل را مجدداً ایجاد میکند. کرم های نخی (از جمله کرمک) در حدود ۲ تا ۱۳ میلی متر طول دارند و اگر چه حالات ناخوشایندی از جمله خارشی اطراف مقعد را ایجاد می کنند ولی به طور کلیبی ضرر هستند. کرم های نخی به سرعت در خانواده انتشار مییابند، به همین دلیل همه ی اعضای خانواده باید به طور هم زمان تحت درمان قرار گیرند (حتی اگر علایم خارش در آنها بارز نشده باشد).کرمهای گرد: به طور کلی این نوع کرمها نادر هستند و بیشتر در نواحی گرمسیری و استوایی شایع میباشند. کرمهای انگلی گرد در افرادی که در نواحی باسطح پایین بهداشت زندگی می کنند دیده می شود. کرمهای گرد، طویل هستند و در حدود ۱۵ تا ۳۵ سانتیمتر طول دارند. تخم این نوع کرم از طریق غذا و یا مایعات آلوده وارد بدن می شود که در روده ها تبدیل به کرم بالغ می شود. کرم های ماده در ناحیه روده تخم های بیشتری می گذارند و گاهی اوقات تخمها (و حتی کرم ها) به همراه مدفوع، از روده خارج ودفع می شوند، کودک مبتلا به کرم های انگلی گرد، دچار سوء تغذیه و اختلال و توقفرشد می شود.

آیا کرم های انگلی خطرناک هستند؟

کرمهای انگلی به راحتی قابل درمان هستند و خطر خاصی ایجاد نمی کنند ولی باید فوراً درمان شوند زیرا علاوه بر ایجاد احساس ناخوشایند (خارش مقعد) احتمال داردموجب سوء تغذیه و اختلال رشد کودک نیز بشوند.

علائم احتمالی بیماری های انگلی

کرم های نخی 
  • خارش
  • کرم های سقید به نخ در مدفوع
  • بی خوابی در اثر خارش شدید
کرمهای گرد 
  • کاهشو تئوقف رشد
  • وجود کرم بلند و سفید رنگ در مدفوع

در ابتدا چه باید بکنم؟

۱) اگر فرزندتان پشت خود را می خاراند، یک ساعت پس از رفتن به رختخواب مقعد او را وارسی کنید. زیرا کرم های ماده معمولاً شبها به اطراف مقعد می آیند تا تخم خود را در پوست این ناحیه بریزند. کرم های نخی از جمله کرمک شبیه یک تکه نخ کوتاه و سفید رنگ هستند.۲) به مدفوع کودک از نظر وجود کرم توجه کنید، (کرم های نخی معمولاً ریز و به تعداد زیاد هستند در حالی که کرمهای گرد، طویل و به تعداد کم و یا تکی در مدفوع دیده می شوند.۳) اگر اخیراً به ناحیه ای که کرم های انگلی گرد در آنجا شایع بوده است سفر کرده اید (نواحی گرمسیری)، و فرزندتان بی حالی و رنگ پریده به نظر می رسد و فکر می کنید دچار سوء تغذیه شده است، مدفوع او را از نظر وجود کرم وارسی کنید.

آیا باید به پزشک مراجعه کنم؟

اگر در مدفوع کودک هرگونه کرمی مشاهده کردید یا در نواحی بوده اید که کرمهایگرد انگلی در آن جا شایع بوده است و علایمی از قبیل رنگ پریدگی و اختلال رشد در کودک مشهود است در اولین فرصت به پزشک مراجعه کنید.

پزشک ممکن است در این مورد چه اقداماتی بکند؟

پزشک درمان ساده ای را برای برطرف کردن کرم های انگلی تجویز خواهد کرد که معمولاً نوعی پودر حل شونده با طعم مطبوع برای همه  افراد خانواده تجویز می شود.اگر فرزندتان کرم های انگلی گرد داشته باشد، پزشک برای از بین بردن کرم ها نوعی داروی خوراکی تجویز میکند احتمالی تجویز نوعی داروی ملین نیز وجود دارد، به این منظور که کودک بتواند به راحتی مدفوع را دفع کند و به این طریق کرمها از بدن او خارج شوند.

چه کمکی میتوانم بکنم؟

- دستورات پزشک را برای مصرف دارو به دقت رعایت کنید. پس از استفاده از دارو معمولاً تا ۱۲ ساعت تعداد دفعات دفع مدفوع افزایش مییابد، بنابراین ممکن است پزشک به شما توصیه کند که دارو را صبح زود به کودک بدهید.- در رعایت بهداشت کاملا دقیق باشید. چون اگر تخم انگل با خارش یا لمس مقعد زیر ناخنها برود، حتی پس از درمان نیز ممکن است دوباره دچار کرمهای انگلی شود.- شب ها حتماً به کودک شورت و شلوار بپوشانید تا در صورت خاراندن پشت دستهایش آلوده نشود.

دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد