قالب وردپرس درنا توس
خانه / بیماریهای کلیه ومجاری ادرار / با بیماری آدیسون در طب سنتی آشنا شوید
بیماری آدیسون
بیماری آدیسون

با بیماری آدیسون در طب سنتی آشنا شوید

با بیماری آدیسون در طب سنتی آشنا شوید

بیماری آدیسون

بیماری آدیسون (Adisson’s disease) که به نام کاشف آن، توماس آدیسون نامیده شده است، نوعی اختلال تهدید کننده حیات است که در اثر نارسایی نسبی یا کاملی عملکرد قشر غده فوق کلیه (غالباً دراثر فرآیندهای خود ایمنی، عفونت های قارچی یا سل، تومورها، یا خو نریزی در داخل غده) ایجاد می شود و در اثر آن هر سه نوع عملکرد قشر غده مزبور از بین میرود (اعمال مزبور عبارتند از: عملکرد گلوکوکورتیکوییدی، میزالوکورتیکوییدی و آندروژنیک).

علایم بیماری آدیسون عبارتند از:

تیره تر شدن رنگدانه های پوست و غشاهای مخاطی،

ضعف،

کاهش استقامت،

بی اشتهایی،

کم آبی بدن،

کاهش وزن،

اختلالات گوارشی،

اضطراب،

افسردگی،

به هم خوردن تعادل الکترولیتی بدن و کاهش تحمل به استرس فیزیکی و روانی،

برای درمان بیماری از کورتون و جایگزینی آب و املاح استفاده میشود.

علائم بیماری آدیسون

احساس ضعف و خستگی، دل درد و حالت تهوع و اسهال، کاهش اشتها و وزن، اسهال، سردرد، تعریق، احساس سردی بدن در تمام ساعات، تغییر رفتار و خلق و خوی (افسردگی، پرخاشگری) کاهش فشار خون تا وضعیت از حال رفتگی، تیرگی رنگ پوست، پیدایش لکه‌های سفید روی پوست، ریزش مو. برخی از این علائم به دلیل دفع سدیم و نمک در ادرار است.

تشخیص بیماری آدیسون

در تشخیص به جز علائم بالینی، آزمایش‌ها پاراکلینیکی نیز بسیار مفیدند. در آزمایش خون ما اغلب کاهش سدیم و قند و افزایش کلسیم، پتاسیم و ائوزینوفیلها و اسیدوز متابولیک داریم. یکی از مهمترین تست‌های تشخیصی در خصوص این بیماری بررسی پاسخ غده فوق کلیوی به ترشح هورمون هیپوفیزی ACTH می‌باشد (ACTH stimulation test). در این آزمایش پس از اندازه گیری سطح کورتیزول پلاسما، آنالوگ صنعتی هورمون ACTH (هورمون هیپوفیزی) (tetracosactide) را تزریق می‌کنیم. بدیهی است در افراد مبتلا به نارسایی غده آدرنال تزریق این هورمون موجب افزایش قابل توجه ترشح کورتیزول نخواهد شد.

درمان بیماری آدیسون

درمان با جایگزینی هورمونهای آدرنال (معمولا به صورت خوراکی) می‌باشد. کمبود گلوکوکورتیکوئیدها با مصرف قرص خوراکی هیدروکورتیزون یا پردنیزولون جبران می‌شود. برای کمبود آلدوسترون از فلودروکورتیزون (fludrocortisone) استفاده می‌شود.این بیماری برای تمام عمر گریبانگیر بیمار خواهد بود ولی با درمان مناسب اغلب بیماران زندگی خوبی دارند.

مطلب پیشنهادی

عفونت کلیه چیست

عفونت کلیه را سریعا درمان کنید!!

عفونت کلیه را سریعا درمان کنید!!   ادرار به طور طبیعی ضد عفونی شده و …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *