قالب وردپرس درنا توس
خانه / بیماری و عوامل ایجاد کننده / با بیماری اوتیسم در کودکان آشنا شوید!!
اوتیسم در کودکان
اوتیسم در کودکان

با بیماری اوتیسم در کودکان آشنا شوید!!

با بیماری اوتیسم در کودکان آشنا شوید!!

 اوتیسم

ناتوانی کودک در ارتباط برقرار کردن با دیگران و خودگرایی، اوتیسم نام دارد. این اختلال موجب عدم توسعه  مهارتهای اجتماعی و ارتباطی کودک می شود و از او فردی منزوی میسازد. میزان شدت این اختلال در کودکان متفاوت است. بسیاری از کودکان اوتیست (مبتلا به خودگرایی) دچار ناتوانی یادگیری نیز می شوند. البته نوعی سندروم وجود دارد که در آن فرد مبتلا دارای مشخصه های «اوتیسم» است ولی از هوش متوسط و یا حتی بالاتر از میانگین برخوردار است و مهارتهای ارتباطی خوبی دارد.

اوتیسم به علت شرایط متفاوتی، از جمله اختلال در رشد مغزی قبلی و بعد از تولد ایجاد میشود. این اختلال زمانی قابل تشخیص است که مادر و پزشک متوجه  تأخیر در رشد کلامی (سخن گفتن) کودک شوند. تا قبل از این زمان تشخیص ممکن نمی باشد. کودکان مبتلا به اوتیسم معمولاً گوشه گیر بوده و در انزوا و به تنهایی بازی می کنند. بعضی از کودکان اوتیست (مبتلا به خودگرایی) همچنین نسبت به بعضی از اشیاء و صداها حساسیت شدیدی نشان می دهند. این گونه کودکان واکنشهای عاطفی از قبیلخندیدن را به ندرت نشان میدهند.

علایم بیماری

  • اشکال در برقراری ارتباط کلامی
  • مشکلات ارتباط غیر کلامی و واکنشهای عاطفی
  • ناتوانی در برقراری ارتباط اجتماعی
  • اختلال در پیشرفت و ترقی در بازی و قوه تخیل
  • مقاومت بر علیه تغییر روتین ( جریان عادی و یکنواخت زندگی )

    درمان اوتیسم

    اگر فکر می کنید که فرزندتان به اوتیسم مبتلا شده است ضروری است که برای تشخیص سریع هر چه زودتر به پزشک متخصص و یا حتی پزشک خودتان، مرکز حمایت از کودکان و یا مرکز راهنمایی کودک و خانواده مراجعه نمایید. تا این زمان هنوز درمان قطعی برای اوتیسم یافت نشده است ولی در طی چند سال اخیر درمان های جانبی و مراحلی برای کنترل این بیماری مورد استفاده قرار گرفته است که این درمان ها در موقعیتها و وضعیتهای مختلف از میزان موفقیت متغیری برخوردار بوده اند. در مورد این بیماری آموزش استثنایی و حمایت منظم میتواند مهارتهای کودک را بالا ببرد و از بروز هرگونه مشکلات رفتاری جلوگیری نماید، همچنین کودک را قادر میسازد تا حد ممکن در زندگی استقلال داشته باشد.

مطلب پیشنهادی

انحراف لگن خاصره 

 انحراف لگن خاصره  / قسمت اول

انحراف لگن خاصره  شاید نزدیک به ۲۰ درصد افراد جامعه دچار چنین مشکلی هستند ولی …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *