قالب وردپرس درنا توس
خانه / بیماریهای مخصوص کودکان / با بیماری برونشیت وعلائم آن در کودکان آشنا شوید
برونشیت
برونشیت

با بیماری برونشیت وعلائم آن در کودکان آشنا شوید

با بیماری برونشیت وعلائم آن در کودکان آشنا شوید

برونشیت :

برونشیت از بیماریهای رایج در کودکان است. این بیماری در اثر التهاب و یا عفونتنایژه ها به وجود می آید. التهاب نایژکها ” نیز مشابه برونشیت است، اما بیشتر در نوزادان زیر هجده ماه روی می دهد.

انواع برونشیت:

برونشیت انواع گوناگون دارد که عبارتند از: برونشیت عفونی حاد، برونشیت تحریکی و برونشیت ناشی از حساسیت. برونشیت عفونی حاد، رایج ترین نوع برونشیت در کودکان است. این بیماری بیشتر فصلهای سرد سال و به دنبال یک عفونت ویروسی حلق و بینی و یا یک رماخوردگی ساده روی می دهد  باکتریها مکن است از طریق عفونت سینوس ها باعث وخیم شدن یک سرماخوردگی ساده اند. وجود ترشحات عفونی از بینی به گلو موجب پیدایش برونشیت خواهد شد. برونشیت تحریکی در کودکانی روی می دهد که در معرض گرد و غبار، دود و زهای شیمیایی قرار دارند. دود سیگار از رایج ترین مواد تحریک کننده در خانواده های نگاری است. برونشیت ناشی از حساسیت  همراه با سرفه است، اما آن تنفس صدادار وجود ندارد. این نوع از برونشیت، هنگامی روی میدهد که کودک لا به حساسیت، مواد حساسیتزا را استشمام کند.

علائم برونشیت عفونی

ممکن است پس از پیدایش علائم سرماخوردگی (آبریزش از بینی، عطسه و تبخفیف)، سرفه های خشک آشکار شود. این سرفه های مرطوب و عمیق، در عرض یک یا دو روز افزایش مییابد. سرفهها گاهی همراه با دفع چرک، زردرنگ و یا ترشحات سفیدرنگ هستند. با افزایش سرفه ها، تنفسی صدادار شده و صدای حرکت ترشحات به هنگام عبور هوا به گوش میرسد.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد؟ هرگاه کودک بی قرار شده و خواب و خوراک او مختل شود و همچنین به محض دیدن علائمی چون اشکال در تنفسی و کشیده شدن سینه به سمت داخل در هنگام نفس کشیدن، باید به پزشک مراجعه کنید. برونشیت به طور معمولی با تب خفیف (۳۸ تا ۳۹ درجه) چند روزه همراه است، همچنین سرفه ها چند هفته ادامه داشته و سپس ناپدید می شوند. برونشیت حاد یک بیماری ملایم است، اما امکان دارد به ذات الریه تبدیل شود، از این رو باید در مراحل نخستین مورد مراقبت درمانی قرار گیرد.

برونشیت های حاد که ماه ها طول میکشند و برای سالها به طور متناوب روی می دهند، برونشیت مزمن نامیده می شوند. برونشیت مزمن، بیشتر به دلیل وجود ناراحتی هایی از قبیل بیماری های مزمن شش ها، سینوزیت مزمن و حساسیت به وجود میآید، زیرا این بیماریها در بلندمدت، نایژه ها را به طور دائم تحریک کرده و ملتهب می سازند.

مطلب پیشنهادی

مخملک

 بیماری مخملک چگونه درمان می شود ….؟؟

 بیماری مخملک چگونه درمان می شود ….؟؟   یکی دیگر از بیماری هایی است که …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *