قالب وردپرس درنا توس
خانه / بیماریهای ریه و دستگاه تنفس / با بیماری سیاه سرفه و راه های درمان آن آشنا شوید
سیاه سرفه
سیاه سرفه

با بیماری سیاه سرفه و راه های درمان آن آشنا شوید

با بیماری سیاه سرفه و راه های درمان آن آشنا شوید

سیاه سرفه چگونه ایجاد می شود 

سیاه سرفه (pertuSSiS) نوعی بیماری حاد بسیار مسری دستگاه تنفس است که با حملات سرفه که به بازدم پرسروصدا خاتمه مییابند مشخص می شود. سیاه  سرفه عمدتاً در شیرخواران و کودکان زیر ۴ سال که علیه این بیماری واکسینه نشده اند دیده میشود. عامل بیماری، نوعی باسیل کروی کوچک غر متحرک به نام برد تالا پرتوسیس است. انتقال بیماری به طور غیرمستقیم و در اثر تماس با فرد مبتلا و یا استنشاق ذرات آلوده کننده (باسیل های گسترش یافته از طریق عطسه یا سرفه) و یا به طور مستقیم، از راه اشیایی که به تازگی آلوده به باسیل شده اند صورت میگیرد.

دوره نهفتگی بیماری، ۷ تا ۱۴ روز است و سپس علایم بیماری ایجاد میشوند که ۶ تا ۸ هفته ادامه مییابند. بیماری به ۳ مرحله تقسیم می شود: مرحله اول که یکی دو هفته طول میکشد و با علایم سرماخوردگی و سرفه خشک همراه ست؛ مرحله دوم یا مرحله حمله ای که ۴ تا ۶ هفته به طول می انجامد و طی آن، سرفه ها شدت مییابند و به شکل مجموعه ای از سرفه های قطاری و انفجاری کوتاه و سریع همراه با صدای شبیه پارس کردن سگ در طول بازدم درمی آیند که این صدا در اثر اسپاسم اپیگلوت ایجاد میشود. معمولاً تب وجود ندارد.

در طول حملات سرفه، صورت بیمار به طور قابل ملاحظه قرمز یا کبود می شود و سیاه رگ های گردن اتساع پیدا می کنند. ممکن است چشم ها بیرون زدگی پیدا کنند و زبان از دهان خارج شود. علایم اضطراب و ناراحتی شدید وجود دارند. ممکن است مقدار زیادی خلط چسبنده به دنبال سرفه ها خارج شود. استفراغ، اغلب به دنبال حملات سرفه بروز میکند. در شیرخواران، احتمال خفگی بیشتر از احتمال وجود سرفه های مشخصه و پارس مانند بیماری است. سرفه در ۲ هفته اول شدت بیشتری دارد و به تدریج کاهش مییابد. مرحله سوم، مرحله نقاهت نام دارد و طی آن، سرفه ها شدت کمتری پیدا می کنند و به طور ساده و مقاوم ادامه مییابند.

درمان بیماری سیاه سرفه

درمان عبارت است از استراحت در بستر، تغذیه کافی و دریافت مایعات به اندازه کافی، در موارد شدید و طولانی بودنسرفه و یا در صورت کم آبی بدن یا بروز عوارض دیگر، باید بیمار را در بیمارستان بستری نمود. واکسن سیاه سرفه معمولاً همراه با واکسن دیفتری و کزاز (واکسن سه گانه DPT) در ۲، ۴ و ۶ ماهگی و یادآور آن در ۱۲ تا ۱۸ ماهگی و ۴ سالگی تزریق میشود. معمولاً یک بار ابتلا به سیاه سرفه موجب ایمنی میشود هرچند که ممکن است بیماری یک بار دیگر ولی با شدت کمتر بروز نماید.

نیز مشاهده خواهد شد که کمترین اشکالی در رژیم غذایی باعث تشدید علائم آن می شود. طولانی شدن مدت رژیم سم زدایی نباید باعث نگرانی شما شود. و به دنبال آن می توانید از فرمول 20 – 20 – 60 در مقادیر پایین که به تدریج افزایش می یابند استفاده کرد. از خوردن شیر نجوشیده یا ماست خودداری کنید.

پس از اولین مرحله که در طول آن بیماری باید در رختخواب و محلی گرم باقی بماند تمرینات فیزیکی در هوای آزاد مفید خواهند بود. در برخی موارد تغییر شدید آب و هوا باعث می شود که ناراحتی چند روزی تشدید شود ولی پس از آن بهبود به سرعت بازخواهد گشت.

از ضمادهای ولرم یا سرد که یک یا دو بار در روز در اطراف گردن گذاشته می شوند استفاده کنید (ضمن آن که باید مراقب باشید که این منطقه پس از چند دقیقه مجدداً گرم شود). در غیر اینصورت ضماد را برداشته و از کمپرس آب گرم استفاده کنید، در آن می توان اسانسهای گیاهی مانند پونه، اکلیل کوهی، اکالیپتوس و کاج را به کار برد.

مطلب پیشنهادی

خم کردن ستون مهره ها به جلو

تمرین های باز و بسته کردن قفسه سینه

تمرین های باز و بسته کردن قفسه سینه   این تمرین ها بسیار مفید بوده …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *