خانه / بیماریهای دستگاه گوارش دهان و دندان / با بیماری سیروز کبد در طب سنتی آشنا شوید
سیروز کبد
سیروز کبد

با بیماری سیروز کبد در طب سنتی آشنا شوید

با بیماری سیروز کبد در طب سنتی آشنا شوید

سیروز کبد چیست؟

سیروز (CirrhOSiS)، لغتی یونانی به معنی «بیماری زرد – نارنجی» است و در سیروز کبد، بافت جوشگاهی (اسکار؛ SCar) جایگزین بافت طبیعی و سالم کبد می شود و مسیر جریان خون به این عضو را مسدود می کند و در نتیجه، از عملکرد صحیح کبد جلوگیری به عمل می آید. • سیروز کبد، دوازدهمین علت مرگ ناشی از بیماریها است و سالیانه حدود ۲۶۰۰۰ مورد مرگ را سبب می شود. هزینه ی درمان سیروز کبد زیاد است

علل سیروز کبد عبارتند از: الکلیسم مزمن، هپاتیت C مزمن، هپاتیت B مزمن، هپاتیت D مزمن، هپاتیت خودایمن (اتوایمیون)، بیماریهای ارثی (مثل هموکروماتوز، بیماری ویلسون، گالاکتوزمی، بیماریهای ذخیره گلیکوژن)، استئاتو هپاتیت غیرالکلی (NASH)، انسداد مجاری صفراوی (در اثر فقدان مادرزادی مجاری یا آسیب دیدگی آنها در کودکان و یا در اثر سیروز صفراوی اولیه یا ثانویه در بزرگسالان)، مصرف داروها و تماس با سموم یا ابتلا به عفونتها (مانند عفونت انگلی شیستوزومیاز).

احتمالا شایعترین علت سیروز در جهان، ویروس هپاتیت B است، هر چند این بیماری در ایالات متحده و دنیای غرب شیوع کمتری دارد.

در بسیاری از بیماران مبتلا به سیروز کبد در مراحل اولیه بیماری علایمی وجود ندارد ولی با پیشرفت بیماری، عملکرد کبد دچار اختلال می شود و نشانههای زیر بروز می کنند: احساس خستگی و درماندگی، کاهش اشتها، تهوع، ضعف، کاهش وزن، درد شکم و ایجاد се, у (Spider angiomas) – »še elseyji. پوست (آنژیوهای عنکبوتی، فرمی از اتساع مویرگهای سطحی و شاخههای انتهایی سیاهرگهای پوستی هستند که به صورت نقطه ی قرمز رنگ برآمدهی به اندازه ی نوک سنجاق در مرکز که رگهای بسیار کوچکخونی به شکل شعاع هایی از آن منشعب شده اند دیده می شوند. آنژیوم های عنکبوتی اغلب دراثر افزایش مقدار هورمون استروژن به وجود میآیند. از جمله موارد افزایش استروژن، میتوانحاملگی و سیروز کبد را نام برد. در سیروز، کبد قادر نیست استروژن ها را تجزیه و دفعکند).

telegram

همچنین ببینید

بیماری لثه

چگونه بفهمیم لثه مان بیمار شده!؟؟

چگونه بفهمیم لثه مان بیمار شده!؟؟ بیماری لثه تا به حال برایتان پیش آمده است …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *